menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

RTVS predstavuje víťazov 13. ročníka festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe 2024

| RTVS , Tlačová správa
Vo štvrtok 23. mája večer spoznala verejnosť v priamom prenose Rádia Devín z piešťanského Kursalonu výsledky súťaže rozhlasových rozprávkových hier, monologických rozprávok a hier pre mládež v rámci 13. ročníka festivalu “Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase - rozhlas v knihe.“
RTVS predstavuje víťazov 13. ročníka festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe 2024
zdroj: RTVS

Štvordňový festival pripravil Rozhlas a televízia Slovenska v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom, Mestom Piešťany a Mestskou knižnicou mesta Piešťany.

Festival ponúkol svojim návštevníkom súťažnú prehliadku rozprávok a rozhlasových hier pre mládež vytvorených v Slovenskom rozhlase pre Rádio Devín a Rádio Regina na motívy kníh domácich i zahraničných autorov. Festivalový kolorit, okrem počúvania súťažných titulov, dotvorili aj početné divadelné predstavenia, ilustrátorské workshopy, vernisáže, koncerty i besedy s autormi a inými umelcami, ktorí sa venujú tvorbe pre detského prijímateľa.

Odborná porota v zložení: Miroslav Zelinský (vysokoškolský pedagóg a literárny redaktor Českého rozhlasu v Ostrave), Andrej Brník (prorektor UCM v Trnave pre rozvoj a vzťahy s verejnosťou a člen rady Asociácie rádií Slovenska), Dana Garguláková (scenáristka a dramaturgička), Adam Hanuljak (filmový a rozhlasový režisér), Zoja Zupková (režisérka, scénografka a pedagogička na Katedre bábkarskej tvorby DF VŠMU), Jakub Molnár (dramaturg Divadla Jána Palárika v Trnave), Ivana Papcúnová (pedagogička), Dagmar Inštitorisová (pedagogička a spisovateľka), Ján Mikuš (režisér, herec a spoluzakladateľ kultúrneho centra Diera do sveta) hodnotila tituly z produkcie Odboru slovesného obsahu Slovenského rozhlasu v troch súťažných kategóriách.

Odborná porota rozhodla, že v kategórii monologických rozprávok zvíťazil titul Arnolda Lobela Na ceste, ktorej knižnú podobu Lúčny koník na cestách vydalo Občianske združenie Slniečkovo.

V kategórii rozprávkových rozhlasových hier si víťazstvo podľa rozhodnutia odbornej poroty odniesla vianočná rozhlasová rozprávka Petra Karpinského Požierači. Rozpráva príbeh Martina, ktorého otec pred rokmi, na Vianoce, zmizol. Odvtedy ho chodí čakať na stanicu, pretože verí, že sa na Štedrú večeru musí vrátiť. A práve tu sa zrazu ocitá vo veľmi zvláštnej spoločnosti ľudí a zázračných tvorov, ktorí ho zachránia pred požieračmi dobrých snov. S pomocou nových priateľov sa pokúsi nájsť strateného otca a zachrániť nielen svoju rodinu, ale vrátiť čaro Vianoc s krásnymi snami aj všetkým ľuďom... Dramaturgia: Hana Rodová, hudobná dramaturgia: Zuzana Eperješiová, majster zvuku: Peter Krajčovič, réžia: Hana Kolbašská-Rodová.

V kategórii rozhlasových hier pre mládež odborná porota prisúdila víťazstvo hre Quiquern Heleny Brestenskej podľa knižnej predlohy Rudyarda Kiplinga Druhá kniha džunglíQuiquern je príbeh obrieho psa z mytológie Inuitov. Účinkujú: Alžbeta Hrnčiariková, Martin Klinčúch, Renáta Rundová, Martin Kaprálik, Dušan Kaprálik, Ivan Romančík, Matej Janík, Ondrej Žec, Zdenka Mayerová, Marianna Kopcová, Katarína Ďurechová, Mária Červencová. Dramaturgia: Beáta Panáková, hudobná dramaturgia: Rudolf Pepucha a Lída Hodulíková, zvukový majster: Peter Pištek, réžia: Róbert Horňák.

O víťazoch v jednotlivých kategóriách rozhodovali aj tri pätnásťčlenné detské poroty.

V hodnotení detskej poroty v kategórii monologických rozprávok víťazstvo patrí titulu Jozefa Lenharta Chrenovský betlehem. Dramaturgia: Beáta Panáková. Hudobná dramaturgia: Katarína Bielčiková. Zvuk: Stanislav Kaclík. Réžia: Milena Lukáčová.

V kategórii rozhlasových rozprávkových hier na základe názoru detskej poroty víťazstvo získala hra Juraja Raymana Hon na tučniaka, ktorej knižná podoba vyšla pod rovnomenným názvom. Je to vianočný príbeh o chlapcovi Leovi, ktorý miloval tučniakov a ktorý zhodou okolností jedného zo zoologickej záhrady zachránil. Autor Juraj Rayman svojím láskavým rozprávačským spôsobom prináša príbeh plný mimoriadnych situácií, dobrodružstva, ale i lásky, priateľstva a spolupatričnosti. Účinkujú: Lukáš Latinák, Erik Koníček, Vladimír Kobielsky, Alena Pajtinková, Pavol Šimon, Miroslav Noga, Roman Pomajbo, Ján Mistrík, Alfréd Swan, Ivan Romančík, Miroslav Trnavský, Juraj Hrčkaj a Ondrej Kaprálik. Dramaturgia: Zuzana Kolmosová, zvukový majster: Jakub Horňák, hudobná dramaturgia: Lída Hodulíková, réžia: Veronika Martinková.

V kategórii rozhlasových hier pre mládež detská porota pridelila víťazstvo hre Jany Wernerovej, Petra Kočiša a Jozefa Palaščáka Slovenský raj, ktorej knižnou predlohou sú Čítanky pre stredné školy. Príbeh pracuje s myšlienkou, že svet počítačových hier už vtiahol nejedného tínedžera. Čo však, ak sa k vám dostane úplne nová promo hra, napr. o slovenskej literatúre? A čo ak sú v hre iba texty mapujúce vojnu? Dokážete prejsť všetky levely alebo hru predčasne ukončíte, ak sa literatúra začne prelievať do života? Možno hru vôbec vyhrať? Dramaturgia: Hana Kolbašská-Rodová, majster zvuku: Michal Ballasch, hudobná dramaturgia: Zuzana Eperješiová, réžia: Michal Náhlík.

Cenu Rozhlasu a televízie Slovenska za prínos v rozhlasovej dramatickej tvorbe pre deti získala herečka Zuzana Porubjaková za široký herecký register pri stvárňovaní postáv rozprávkových hier a rozhlasových hier pre mládež, za citlivú prácu s textom, hlasom a výrazom v súlade s nárokmi rozhlasového dramatického umenia a za dlhodobú participáciu na tom najlepšom v segmente rozhlasovej dramatiky pre deti a mládež.

Zvláštnu cenu Slovenského literárneho centra - Cenu Márie Ďuríčkovej získala spisovateľka Toňa Revajová za empatickú citlivosť pri identifikácii sveta súčasných detí, za otvorené pomenovanie rodinných sociálnych problémov, za láskavý humor a zachytenie hovorovej reči dnešného dieťaťa.

13. ročník festivalu „Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase - rozhlas v knihe potvrdil efektivitu spolupráce spoluusporiadateľov podujatia – Rozhlasu a televízie Slovenska s Mestskou knižnicou v Piešťanoch, Mestom Piešťany a Trnavským samosprávnym krajom.

„Dosiahli sme, že 13. ročník Zázračného orieška vyznel ako dynamická a vzhľadom na multižánrovosť festivalu, naozaj atraktívna správa o stave rozhlasovej dramatickej tvorby pre malého a mladého poslucháča, ktorý – ako jediný skutočne dôležitý arbiter – dokáže oceniť širšie spektrum poetík, tém a prístupov tvorcov,“ povedala organizátorka festivalu Zázračný oriešok Zuzana Belková.

Organizátori okrem verejných počúvaní súťažných rozhlasových rozprávok do programu štvordňového festivalu zaradili množstvo prezentácií knižnej a rozhlasovej rozprávky spojenej s divadelným predstavením, besied s tvorcami rôznych podôb rozprávky, multižánrové komponované programy, početné workshopy s ilustrátormi, vernisáže výstav festivalu a divadelné predstavenia. Záverečný ceremoniál vo štvrtok podvečer moderoval Richarda Labuda a hudobným hosťom bola skupina The AnyOne. Rozhlasové programové služby boli v bezprostrednom kontakte s poslucháčmi prostredníctvom živých vysielaní viacerých formátov napríklad Ladenie Rádia Devín, ale aj Ars litera, ktoré ponúklo Hommage à Ján UličianskyRádio Regina Západ na Zázračnom oriešku a Popoludnie Rádia Slovensko. Veľký divácky záujem zaznamenali živé vysielania formátov Rádia Devín Fúzia múz a KritikonRádio Junior na viacerých podujatiach festivalu prezentovalo svojho maskota Breptíka, za vyvrcholenie jeho aktivít možno považovať verejnú nahrávku relácie Čo by bolo, keby sme žili v rozprávke. Festival zostal zameraný na súčasné deti, ktorých svet sa snaží obohatiť práve prostredníctvom počúvania rozhlasových rozprávok a podporiť tak ich pozitívny vzťah k čítaniu.

Súvisiace články

Súvisiace rádiá

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Počúvanosť
utorok, 11.6.2024
1.
21,56%   ± 0,00%
2.
17,78%   - 0,54%
3.
12,20%   + 0,18%
4.
9,59%   - 0,13%
5.
7,76%   + 0,33%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 11.6.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
1.
15,90%   - 0,17%
2.
13,48%   - 0,58%
3.
9,99%   + 0,14%
4.
8,77%   + 0,25%
5.
7,42%   - 0,20%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
II. - IV. etapa 2024
1.
31,1%   - 0,3%
2.
22,1%   + 0,4%
3.
21,5%   - 0,3%
4.
18,5%   + 0,4%
5.
16,0%   - 0,1%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, II.-IV./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
23. týždeň 2024 03.06.2024 - 09.06.2024
1.
Album
Ella Henderson
Alibi Ft. Rudimental
2.
Album
Cyril
Stumblin' In
3.
Album
Sia
Gimme Love
4.
Album
Lost Frequencies & Tom Gregory
Dive
5.
Album
Dua Lipa
Training Season
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over