menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

RTVS otvára 12. ročník festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok

| RTVS , Tlačová správa
Do mesta Piešťany zavíta rozhlasová rozprávková hra, monologická rozprávka a hra pre rodinu spolu s množstvom sprievodných aktivít zameraných na prezentáciu, popularizáciu a súťaž kvality rozhlasovej dramatickej tvorby určenej pre deti a mladého poslucháča. 12. ročník populárneho festivalu Zázračný oriešok, ktorý RTVS pripravuje v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom, mestom Piešťany a Mestskou knižnicou mesta Piešťany, čaká na návštevníkov od utorka 17. mája v Piešťanoch.
RTVS otvára 12. ročník festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok

Zámerom festivalu Zázračný oriešok je obohatiť svet súčasného dieťaťa o zážitok v podobe počúvania rozhlasových rozprávok a popritom podporiť pozitívny vzťah detí k čítaniu, posilniť ich čitateľskú gramotnosť a obohatiť ich obzory nad rámec vedomostí nadobudnutých v škole. Festival založený najmä na symbióze knihy s rozhlasom sa vyvinul do modernej formy prezentácie umenia pre deti prostredníctvom rôznych multižánrových aktivít. Zameriava sa na rodiny s deťmi, deti v školskom veku a ich pedagógov, ale nepochybne aj na širokú verejnosť a turistov.

Štyri festivalové dni od 17. do 20. mája 2022 kladú dôraz na súťažnú prehliadku rozhlasových hier, vytvorených na motívy kníh domácich i zahraničných autorov Odborom literárno-dramatickej výroby Slovenského rozhlasu za posledné dva roky. Súčasťou festivalu budú okrem počúvania súťažných titulov aj divadelné predstavenia, ilustrátorské workshopy pre deti, vernisáže, koncerty a početné besedy s autormi a inými umelcami zaoberajúcimi sa tvorbou pre detského prijímateľa.

Osemnásť súťažných titulov v troch kategóriách čaká na verdikt deväťčlennej odbornej poroty i na konečné rozhodnutie troch pätnásťčlenných detských porôt v kategóriách rozprávkovej hry, monologickej rozprávky a hry pre rodinu.

O titul najzaujímavejšej rozprávkovej hry súťažia tituly Peter Karpinský: Celestín, Diana Mašlejová / Barbora Kardošová: Kráľovskí agenti, Hans Christian Andersen / Dana Garguláková: Kresadlo. Daniel Hevier / Marián Čekovský: O dvanástich mesiačikoch, Václav Šuplata: O ježibabe Brunhylde a Barbora Kardošová: Traja kamoši a fakticky fantastický bunker.

O víťazstvo v kategórii monologických rozprávok bojujú tituly Ted Hughes: Ako sa zrodila mačka, Ondrej Sliacky: Na Kráľovej holi stojí strom zelený, Ján Uličiansky: Pán Nápad zachraňuje svet, Marta Hlušíková: Piata mušketierka, Beáta Panáková: Pygmalion a Galatea a Gianni Rodari: Telefonické rozprávky.

Titul najlepšej hry pre rodinu môžu získať tituly Mária Danadová, Monika Kováčová: Neviditeľní, Viliam Klimáček: Osem uší, Tomáš Repčiak: Perzeida, Ján Uličiansky: Potlesk, František Rábek: Tajomstvo Zoborského kláštora alebo Ted Hughes: Traja králi.

Už v utorok odovzdáme Cenu Rozhlasu a televízie Slovenska za celoživotné dielo a prínos v rozhlasovej dramatickej tvorbe pre deti Františkovi Kovárovi. Autorkou jej vizuálu je významná slovenská ilustrátorka Adela Režná. Zvláštna cena Literárneho informačného centra – Cena Márie Ďuríčkovej – poputuje tento rok do rúk spisovateľa Ľubomíra Feldeka za významný umelecký prínos pre literatúru určenú deťom a mladým čitateľom.

Rozhlasové programové služby budú v úzkom kontakte so svojimi poslucháčmi počas živých vysielaní a verejných nahrávok populárnych programov – z Astória Villa sa ozve Ranné ladenie i Ladenie Rádia Devín s Jarmilou Vitovičovou a hudobným hosťom František Báleš Ansámbel s Terezou FroncovouPopoludnie Rádia Slovensko s Romanom Bombošom a Ivanou Ilgovou s hudobnou hostkou Veronikou Strapkovou aj Popoludnie Rádia Regina Západ s Marcelom Hanáčkom a hudobnou hostkou Janais. V Kursalone sa odohrá slávnosť 12 zázračných orieškov s Michalom Jánošom a Adrianou Totikovou s hudobnými hosťami Barborou Švidraňovou a Šimonom Švidraňom, divákov zabaví Skúška sirén Tomáša Hudáka a Sama Trnku, kokteil skečovej šou a kabaretu, zmes standupu a glosátorského humoru, ktorý dopĺňa Kamil Mikulčík a hostka Eva Pavlíková a ceny festivalu Zázračný oriešok 2022 zohrajú výraznú úlohu na galavečere s moderátorkou Evou Pavlíkovou a Vrbovskými víťazmi v priamom prenose Rádia Regina Západ.

Sté výročie narodenia Kláry Jarunkovej tvorí spolu s kreatívnymi spojeniami viacerých druhov umenia pre deti dôležitú dramaturgickú líniu sprievodného programu, v ktorom nechýbajú ani početné výstavy slovenských a českých ilustrátorov, tvorivé dielne, divadelné dramatizácie, scénické čítania či výstava ocenených detských prác. Ako uviedla Zuzana Belková, vedúca Odboru literárno-dramatickej výroby Slovenského rozhlasu, vďaka programu Čo by bolo, keby sme žili v rozprávke bokom nezostane ani Rádio Junior so svojím škriatkom Breptíkom.

Tento ročník bude špeciálny aj tým, že sa do festivalu zapoja aj úspešné detské televízne formáty Poraď si, Karavan a Knižkotipy. Festival zostane verný charakteru rozhlasového sviatku s pestrými farbami, knihou a najmä detským svetom v hlavnej úlohe.

Súvisiace články

Súvisiace rádiá

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Počúvanosť
streda, 17.7.2024
1.
20,36%   - 0,84%
2.
18,56%   + 0,24%
3.
10,78%   + 0,24%
4.
9,51%   + 0,08%
5.
7,60%   + 0,21%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 17.7.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
1.
15,90%   - 0,17%
2.
13,48%   - 0,58%
3.
9,99%   + 0,14%
4.
8,77%   + 0,25%
5.
7,42%   - 0,20%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
III. - V. etapa 2024
1.
31,0%   - 0,1%
2.
22,2%   + 0,1%
3.
21,4%   - 0,1%
4.
18,7%   + 0,2%
5.
16,0%   ± 0,0%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, III.-V./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
28. týždeň 2024 08.07.2024 - 14.07.2024
1.
Album
Imagine Dragons
Eyes Closed
2.
Album
Artemas
I Like The Way You Kiss Me
3.
Album
Cyril
Stumblin' In
4.
Album
Dasha
Austin
5.
Album
Benson Boone
Beautiful Things
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over