menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

RTVS otvára 13. ročník festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe 2024

| RTVS , Tlačová správa
V utorok 21. mája sa v Piešťanoch otvoria brány 13. ročníka populárneho multižánrového festivalu „Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe“. Festival pripravuje Rozhlas a televízia Slovenska v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom, Mestom Piešťany a Mestskou knižnicou mesta Piešťany.
RTVS otvára 13. ročník festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe 2024
zdroj: Zazracnyoriesok.sk

Do kúpeľného mesta na rieke Váh tak zavíta rozhlasová rozprávková hra, monologická rozprávka a hra pre mládež spolu s množstvom sprievodných aktivít zameraných na prezentáciu, popularizáciu a súťaž kvality rozhlasovej dramatickej tvorby určenej pre deti a mladého poslucháča.

Festival „Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe“ je zameraný na súčasné deti, ktorých svet sa snaží obohatiť práve prostredníctvom počúvania rozhlasových rozprávok. Úsilím tvorcov je podporiť pozitívny vzťah detí k čítaniu a zvýšiť ich záujem o knihy. V súlade s ideálmi jeho zakladateľa, nedávno zosnulého Jána Uličianskeho – významného spisovateľa, režiséra a dlhoročného dramaturga, festival kladie dôraz na význam slovenskej rozhlasovej a knižnej tvorby pre mladé publikum. Zároveň sa snaží rozšíriť ich obzory o poznatky, ktoré presahujú štandardné školské vzdelávanie. Prostredníctvom rôznorodých multižánrových aktivít adresovaných rodinám s deťmi, školským kolektívom, pedagógom, ako aj širšej kultúrnej verejnosti i samotným tvorcom, poskytuje festival platformu pre odborné hodnotenie a diskusie o podstate a podobách kreativity v rozhlasovom umení zameranom primárne na deti.

Festival, počas štyroch dní od 21. do 24. mája, ponúkne súťažnú prehliadku rozprávok a rozhlasových hier pre mládež vytvorených v Slovenskom rozhlase pre Rádio Devín a Rádio Regina na motívy kníh domácich i zahraničných autorov. Festivalový kolorit, okrem počúvania súťažných titulov, dotvoria aj početné divadelné predstavenia, ilustrátorské workshopy, vernisáže, koncerty i besedy s autormi a inými umelcami, ktorí sa venujú tvorbe pre detského prijímateľa.

Deväť členov odbornej poroty festivalu a tri pätnásťčlenné detské poroty ohodnotia osemnásť rozhlasových diel v troch kategóriách – 1. monologické rozprávky, 2. hry pre mládež, 3. rozprávkové hry.

O víťazstvo v kategórii monologických rozprávok zabojujú diela od Ľubomíra Feldeka: Báječný zverinec, od Juraja RaýmanaVeľké H a malé o..., od Jozefa LenhartaChrenovský betlehem, od Petra KarpinskéhoKrištof, od Arnolda LobelaNa ceste, od Reného GoscinnyhoMalý Mikuláš cestuje.

O titul najzaujímavejšej rozprávkovej hry súťažia tituly od Juraja RaýmanaHon na tučniaka, od Barbory KardošovejTraja kamoši a fakticky fantastický poklad, od Márie Ďuríčkovej a Zuzany LíškovejČierna pani, od Pavla Dobšinského a Vladimíra HanuliakaTri perá z draka alebo čo je dobré a čo zlé, odJeana de la Fontainea a Svetozára SprušanskéhoKolotoč La Fontaine & Cirkus La Fontaine a od Petra Karpinského: Požierači.

O víťazstvo v kategórii najlepšej hry pre mládež zabojujú Rudyard Kipling s príbehom QuiquernToňa Revajová s rozhlasovou hrou JohankaJosef a Karel Čapkovci spolu so Svetozárom Sprušanským s hudobno-dramatickou interpretáciou dramatického diela Zo života hmyzuEva Borušovičová s príbehom Dokonalé dieťaTereza Oľhová s rozhlasovou adaptáciou detskej knižky Posledný permoník Jana Wernerová, Peter Kočiš, Jozef Palaščák s rozhlasovou hrou pre mládež s názvom Slovenský raj.

Rozhlasové programové služby budú v úzkom kontakte so svojimi poslucháčmi počas živých vysielaní a verejných nahrávok populárnych programov.

Hneď v prvý deň festivaluutorok 21. mája, z Villy Zuckmann, ponúkne Rádio Devín rozhovory so zaujímavými hosťami o 14.00 h v relácií Ladenie Rádia Devín so Zuzanou Golianovou, o 16.00 h prinesie Hudobnú mozaiku so Silviou Zvarovou a o 17.00 h v Ars litera ponúkne Hommage à Ján Uličiansky so Zuzanou BelkovouO 19.00 h z Kursalonu odvysiela Rádio Devín slávnostné otvorenie festivalu s Adrianou Totíkovou, Lukášom Hercom a s hudobným hosťom multiinštrumentalistom Michalom Smetankom.

V stredu o 13.00 h sa opäť z Villy Zuckmann prihlási Rádio Regina Západ s programom Martina Jurča a o 14.00 h to bude Rádio Slovensko spolu s Rádiom Junior.

Vo štvrtok sa program Rádia Regina Západ a Rádia JuniorČo by bolo, keby sme (ne) museli lúskať tvrdé oriešky?, dočká verejnej nahrávky. Moderovať bude Rozália Vlasková. Tretí deň festivalu, 23. máj, vyvrcholí o 19.00 h v Kursalone slávnostným vyhlásením výsledkov a odovzdaním cien tvorcom víťazných titulov. Slávnosť na živo vysielanú v Rádiu Devín bude moderovať mladý herec, bývalý člen Detskej rozhlasovej dramatickej družiny Richard Labuda a hudobným hosťom bude kapela The Anyone.

V oddychovej zóne Rádia Junior v Mestskej knižnici v Piešťanoch budú môcť návštevníci festivalu spoznať redaktorov rádia aj maskota Škriatka Breptíka, vyhrať v súťažiach pekné knižky a oddýchnuť si na pohodlných tulivakoch. V sprievodnom programe festivalu nechýbajú ani početné výstavy slovenských a českých ilustrátorov, tvorivé dielne, divadelné dramatizácie, či scénické čítania. Festival zostáva verný charakteru rozhlasového sviatku s pestrými farbami, knihou a najmä detským svetom v hlavnej úlohe.

Súvisiace články

Súvisiace rádiá

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Najčítanejšie články
Počúvanosť
utorok, 11.6.2024
1.
21,56%   ± 0,00%
2.
17,78%   - 0,54%
3.
12,20%   + 0,18%
4.
9,59%   - 0,13%
5.
7,76%   + 0,33%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 11.6.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
1.
15,90%   - 0,17%
2.
13,48%   - 0,58%
3.
9,99%   + 0,14%
4.
8,77%   + 0,25%
5.
7,42%   - 0,20%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
II. - IV. etapa 2024
1.
31,1%   - 0,3%
2.
22,1%   + 0,4%
3.
21,5%   - 0,3%
4.
18,5%   + 0,4%
5.
16,0%   - 0,1%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, II.-IV./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
23. týždeň 2024 03.06.2024 - 09.06.2024
1.
Album
Ella Henderson
Alibi Ft. Rudimental
2.
Album
Cyril
Stumblin' In
3.
Album
Sia
Gimme Love
4.
Album
Lost Frequencies & Tom Gregory
Dive
5.
Album
Dua Lipa
Training Season
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over