menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

RTVS avizuje blížiaci sa festival „Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe.“

| RTVS , Tlačová správa
RTVS spolu s Trnavským samosprávnym krajom a Mestom Piešťany už o necelý mesiac v Piešťanoch usporiadajú 13. ročník festivalu rozhlasovej tvorby pre deti a mládež „Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase - rozhlas v knihe“.
RTVS avizuje blížiaci sa festival „Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe.“
zdroj: RTVS

Prvým podujatím, ktoré naň upozorňuje, je „Deň s rozprávkou. Čítame, počúvame a ilustrujeme rozprávky“. Uskutoční sa vo štvrtok 25. apríla vo viacerých kultúrnych inštitúciách v Trnave.

Podujatie „Deň s rozprávkou. Čítame, počúvame a ilustrujeme rozprávky“ ponúkne bohatý program zameraný na detské publikum a kultúrnu verejnosť. Návštevníci budú mať jedinečnú príležitosť stretnúť autorov, ilustrátorov, divadelníkov a zoznámiť sa s umením rozprávkovej tvorby prostredníctvom živých inscenovaných čítaní i workshopov. Spoznajú čaro živého vysielania rozhlasových programových služieb Rádia Slovensko, Rádia Devín a Rádia Regina Západ, ktoré prostredníctvom dramatickej tvorby pre deti a mládež budujú základy pre porozumenie umeniu, predstavivosti a rozvoj fantázie. V období od mája 2022 do konca marca 2024 vzniklo v Slovenskom rozhlase viacero zaujímavých rozprávkových hier, monologických rozprávok a hier pre mládež na motívy knižných diel, ktoré budú v máji súťažiť na festivale v Piešťanoch. A práve tie sa stali podkladom aj pre podujatie v Malom Ríme.

Program v Trnave je nasledovný:

V nezávislom kultúrnom centre Malý Berlín v historickom centre Trnavy na prvom poschodí zrekonštruovaného meštianskeho domu na Štefánikovej 4 sa o 9.30 h za účasti riaditeľa Slovenského rozhlasu Ľuboša Černáka začne s predstavovaním súťažných rozprávkových titulov a tvorcov 13. ročníka festivalu „Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe“. V divadelnom predstavení na motívy rozprávok Pavla Dobšinského „Princezné a draci“ bude účinkovať divadlo TUŠO 10.30 h si deti vytvoria rozprávkových hrdinov na literárno-výtvarnom workshope s výtvarníkom Bystríkom Vančom s názvom „Dlhý, Široký, Bystrozraký“. Súčasťou programu budú „Orieškové ilustrácie“, výtvarný workshop s Filipom Horníkom, autorom vizuálu aktuálneho ročníka festivalu „Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase - rozhlas v knihe“. „Rozprávky Pavla Dobšinského“ je výstava ilustrácií Vladimíra Krála na motívy rozprávok kultového zberateľa rozprávok štúrovskej generácie z Gemera.

Kreatívne centrum na Hlavnej ulici 17 o 13.30 h privíta „Johanku“. Na prezentácii tejto knižnej a rozhlasovej rozprávky spojenej so scénickým čítaním budú účinkovať autorka Toňa Revajová, ilustrátor Ďuro Balogh a herečka Kristína SvitekováO 14.15 h bude nasledovať „Johanka v Zapadáčiku“, literárno-výtvarný workshop s Ďurom Baloghom, ktorého súčasťou bude výstava knižných ilustrácií výtvarníka.

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave na Rázusovej ulici 1 vytvorí o 13.30 h priestor jednému zo súťažných titulov 13. ročníka festivalu „Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe“. V prezentácii knižnej a rozhlasovej rozprávky „Posledný Permoník“ spojenej so scénickým čítaním bude účinkovať Barbora Krajč Zamišková.

Aktivity rozhlasových programových služieb Rádia Slovensko, Rádia Devín a Rádia Regina Západ sa budú sústrediť na Trojičné námestie 2 do priestorov Divadla Jána Palárika v Trnave. Moderátor Rádia Regina Západ Martin Jurčo sa o 13.00 h v Zrkadlovej sále naživo pozhovára so zástupcami usporiadateľov festivalu – Barborou Zamiškovou Mestskej knižnice v Piešťanoch, riaditeľom Odboru kultúry a športu Trnavského samosprávneho kraja Petrom Kadlicom, Zorou Hudíkovou z Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave, riaditeľom Knižnice Juraja Fándlyho Pavlom Tomašovičom a intendantkou Rádia Devín Zuzanou BelkovouKnižnicu Juraja Fándlyho v Trnave, premiérovou zapojenú do prezentačných aktivít festivalu „Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe“, bude reprezentovať jej riaditeľ Pavol Tomašovič a zostavu doplní výtvarník Filip Horník.

Spoločné vysielanie Rádia Slovensko a Rádia Devín s moderátorkami Ivanou Ilgovou a Jarmilou Vitovičovou sa začne o 14.00 h a súčasne s ním sa začne aj výtvarný workshop s Filipom Horníkom. O dôvodoch pre prácu s najmladšími prijímateľmi umenia sa rozhovorí Ivica Franeková, ktorá v DJP pôsobí na pozícii koordinátorky projektov pre deti a mládež. Deti úzko spolupracujúce z Divadlom Jána Palárika v Trnave sa stretnú aj so spisovateľkou Barborou Kardošovou, ktorá na 13. ročníku festivalu „Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe“ bude súťažiť rozhlasovou hrou „Traja kamoši a fakticky fantastický poklad“.

Poslucháči budú môcť sledovať živé vysielanie z Divadla Jána Palárika v Trnave vo štvrtok 25. apríla o 13.00 h v Rádiu Regina Západ a o 14.00 h súčasne v Rádiu Devín a v Rádiu Slovensko.

Viac informácií o podujatí v Trnave a samotnom festivale v Piešťanoch nájdete na https://devin.rtvs.sk/.

Súvisiace články

Súvisiace rádiá

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Počúvanosť
štvrtok, 23.5.2024
1.
21,04%   - 0,34%
2.
17,84%   - 0,58%
3.
11,68%   - 0,21%
4.
10,63%   + 2,42%
5.
9,13%   - 0,43%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 23.5.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
1.
16,07%   - 0,08%
2.
14,06%   - 0,09%
3.
9,85%   + 0,31%
4.
8,52%   + 0,30%
5.
7,62%   - 0,40%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
I. - III. etapa 2024
1.
31,4%   + 0,1%
2.
21,8%   - 0,4%
3.
21,7%   + 0,1%
4.
18,1%   + 0,3%
5.
16,1%   - 0,1%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, I.-III./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
20. týždeň 2024 13.05.2024 - 19.05.2024
1.
Album
Cyril
Stumblin' In
2.
Album
Sia
Gimme Love
3.
Album
Ella Henderson
Alibi Ft. Rudimental
4.
Album
Ofenbach
Overdrive Ft. Norma Jean Martine
5.
Album
Lost Frequencies & Tom Gregory
Dive
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over