
Rádio Slobodná Európa/Rádio Liberty (RFE/RL) je už vyše 75 rokov jedným z najdôležitejších nezávislých médií, ktoré prinášajú správy a analýzy do krajín s obmedzenou slobodou tlače. Počas svojej histórie sa rádio etablovalo ako významný nástroj pre informovanie spoločností žijúcich pod autoritárskymi režimami, od doby studenej vojny až po súčasnú éru, keď prispieva k informovanosti v krajinách ako Rusko, Ukrajina, Irán a Afganistan.
Avšak v posledných mesiacoch sa RFE/RL ocitlo v kritickej finančnej situácii. Trumpova administratíva sa rozhodla pozastaviť financovanie tejto organizácie, čo ohrozilo jej existenciu. Zatiaľ čo americký prezident hľadal spôsoby, ako obmedziť vládne výdavky, najväčšie obete padli na nezávislé mediálne organizácie ako RFE/RL, ktoré boli obvinené z "progresívneho" a "liberálneho" skreslenia spravodajstva. To viedlo k právnym sporom a pozastaveniu 12 miliónov dolárov, ktoré mali byť prerozdelené na základné fungovanie stanice.
Podpora z Európy: EÚ poskytuje núdzové financie
Na pomoc RFE/RL prišla Európska únia, ktorá sa rozhodla poskytnúť 5,5 milióna eur na podporu jeho činnosti. Tento krok má slúžiť ako krízová podpora, ktorá umožní organizácii naďalej fungovať v krátkodobom horizonte, najmä v krajinách, ktoré sú geograficky a politicky blízko EÚ. Kaja Kallas, šéfka európskej diplomacie, zdôraznila, že tento krok je nevyhnutný v čase, keď nezávislé médiá čelia obrovským výzvam v dôsledku politických tlakov a dezinformácií.
Zároveň upozornila, že aj keď EÚ môže pomôcť v rámci svojej geografickej sféry, dlhodobé financovanie a stabilita RFE/RL bude stále závisieť od širších medzinárodných iniciatív a najmä zamerania na spoluprácu medzi EÚ a USA, ktorá bola historicky základom financovania organizácie.
Rádio Slobodná Európa a jeho misia v strednej a východnej Európe
RFE/RL začalo vysielať ešte počas studenej vojny s cieľom poskytovať pravdivé a nezávislé spravodajstvo v krajinách pod sovietskym vplyvom. Dnes prevádzkuje vysielanie v 27 jazykoch a dosahuje viac než 47 miliónov unikátnych poslucháčov a divákov týždenne. Jeho programy sú dôležitým zdrojom informácií v krajinách ako Rusko, Ukrajina, Irán a ďalších štátoch strednej Ázie, kde nezávislá žurnalistika čelí cenzúre a tlakom zo strany vlád.
Vysielanie z Prahy, kde má RFE/RL svoje novinárske sídlo, zohráva významnú úlohu v regióne, keďže Česká republika, ako hostiteľská krajina, sa stala lídrom v úsilí o nájdenie alternatívnych zdrojov financovania, keďže USA pozastavili svoje príspevky. Jan Lipavský, český minister zahraničných vecí, zdôraznil význam RFE/RL v boji za slobodu slova a spravodajskú objektivitu, ktorá je v mnohých z týchto krajín čoraz viac ohrozená.
Závislosť na nezávislej žurnalistike v čase krízy
Kritici Trumpovej politiky tvrdia, že pozastavenie financovania RFE/RL je súčasťou širšieho trendu obmedzovania nezávislých médií a potláčania novinárskej slobody v USA. Politické útoky na PBS, NPR a ďalšie verejné médiá, ktoré sú považované za "liberálne" či "progresívne", sú vnímané ako nebezpečné signály o spôsobe, akým vláda vníma nezávislé spravodajstvo.
EÚ sa aj z tohto dôvodu rozhodla reagovať a prispieť k udržaniu RFE/RL pri živote, najmä v súvislosti s ukrajinskou krízou, kde nezávislé správy zohrávajú kľúčovú úlohu v boji proti dezinformáciám, ktoré sa šíria z ruských médií. Tento krok by mohol byť aj impulzom pre vytvorenie nového modelu spolupráce, ktorý by zahŕňal kombinovanú európsku a americkú podporu, čím by sa znížila závislosť od jedného štátu a stabilizoval sa model financovania nezávislých médií.
Budúcnosť nezávislých médií
Európska podpora Rádia Slobodná Európa je nevyhnutným krokom na ochranu hodnoty nezávislej žurnalistiky, ktorá má rozhodujúci význam v boji proti dezinformáciám a cenzúre v autoritárskych režimoch. Zatiaľ čo táto podpora je krátkodobá, je jasným signálom, že nezávislé médiá sú stále považované za nevyhnutné pre ochranu demokratických hodnôt a informovanosti občanov.