
Éra oceľových gigantov: Ako sa rodila anténa pre celý svet
Stavba vysielača začala v roku 1952 v rovinatom teréne neďaleko Rimavskej Soboty. Komunistické Československo potrebovalo médium, ktoré by šírilo propagandu za hranice železnej opony. Pôvodné tri 90-metrové stožiare z ocele dodanej zo ZSSR boli v 80. rokoch nahradené dvanástimi vežami, z ktorých najvyššie dosahovali výšku 18-poschodovej budovy.
„Všetko železo prišlo z Ruska. Brat, ktorý tam pracoval, hovoril, že vysielanie na krátkych vlnách sa odrážalo od ionosféry. Na Blízkom východe to počuli rovnako dobre ako my doma Bratislavské rozhlasové správy,“ spomínal miestny obyvateľ Vladimír Lehotai pre SME.
Technológia bola na svoju dobu revolučná. Ako prvé v Európe tu prepojili tri vysielače s rôznymi frekvenciami do jednej antény. Štyri krátkovlnné vysielače, každý s mamutím výkonom 250 kW, dokázali pokryť atlantické pobrežie Južnej Ameriky, časť USA, Austráliu či Irán.
Tajomstvo osady Teška: Rušenie Slobodnej Európy ako diaľková obrana
Najtemnejšia kapitola histórie sa odohrávala sedem kilometrov od vysielača, v utajenom pracovisku pri osade Teška. Práve tu sa rodili elektrické signály, ktoré mali zabrániť šíreniu Rádia Slobodná Európa (RFE). „Bola to najsilnejšia rušička v Československu. Namiesto správ RFE bolo počuť len šum, ako keby ste naladili prázdnu frekvenciu,“ pre MY Novohrad opísal Mikuláš Lindis, ktorý tu pracoval 24 rokov.
Systém rušenia bol dômyselný. Zamestnanci v Teške monitorovali frekvencie RFE pomocou špeciálnych rádií. Ak stanicu zachytili, aktivovali rušičku vysielajúcu náhodný šum na rovnakej vlne. Rušivý signál putoval káblom priamo do antén v Uzovskej Panici a odtiaľ do éteru.
„Podpísal som papier, že o práci neprehovorím ani po odchode do dôchodku. Inak by ma čakalo 10 rokov basy,“ hovorí Lindis. Paradoxne, práve oni – strážcovia cenzúry – boli často jediní, čo RFE počúvali v plnej kráse. „Bolo to ako okno do slobodného sveta. Vedeli sme, že väčšina toho, čo nám hovorili domácej v televízii, sú lži,“ priznáva.
Rušenie skončilo až 18. decembra 1988, keď z Prahy prišiel rozkaz vypnúť všetky rušičky. Po 36 rokoch tak RFE konečne prehovorilo naplno.
Adrenalínová časovaná bomba: Prečo ho idú zbúrať?
Od roku 2022, kedy bol vypnutý posledný stredovlnný vysielač medzinárodného Rádia Patria, stojí areál opustený. Moderné digitálne technológie a satelity spravili z oceľových veží relikviu. Podľa spoločnosti Towercom, ktorá komplex vlastní, stojí údržba 176-metrových stožiarov desaťkrát viac, než prinesie ich predaj ako šrot. „Je to ako udržiavať Eiffelovku opustenú v poli – ekonomicky absurdné,“ komentuje marketingový manažér Marek Marcinov.
Problémom sú aj adrenalínoví nadšenci. Napriek oploteniu a zákazom vstupu sa pravidelne pokúšajú liezť po konštrukciách, čím riskujú vážne zranenia s rizikom smrti. Na YouTube je zverejnených niekoľko videí zachytávajúcich tieto výstupy. „Stačí chyba v ističi a 1000 voltov by z vás spravilo škvar,“ varuje Marcinov. V roku 2023 tu hasiči zachraňovali dvojicu, ktorá uviazla vo výške 120 metrov.
Adrenalínový lezec na vrchole stožiaru 170 m nad zemou. Zdroj: SK Adventures
Postupná demolácia, plánovaná do októbra 2025, bude technologická udalosť. Naplánované sú tri fázy riadených výbuchov, ktoré rozložia všetkých 13 stožiarov na časti. Koncom mája chcú odstreliť najprv káble, teda anténne pole a potom aj veže. Sutiny z priestoru odvezie 150 nákladných áut. Zvyšky antén a káblov prejdú ekologickou likvidáciou.
Čo zostane? Obslužné budovy, ktorých je v areáli viacero, zostávajú nateraz zachované. Miestny aktivista Ján Kováč navrhuje postaviť pamätník zo zvyškov ocele: „Bolo by pokrytecké zabudnúť, že táto technika slúžila aj na potláčanie slobody. Mali by sme o tom učiť deti.“ Zatiaľ však plán chýba – po likvidácii má byť areál vysadený trávou.
Vysielač na Gemeri pri Uzovskej Panici nebol len súčasťou krajiny, ale aj metaforou doby. Jeho antény, schopné prekonať obrovské vzdialenosti s jediným cieľom - aby ľudia nepočuli pravdu. Dnes, keď sa Facebookové algoritmy stávajú novodobými rušičkami, jeho príbeh naberá nové významy.