
Výberové konanie je sprevádzané viacerými kontroverziami, a to vrátane netransparentnosti procesu a obmedzovania prístupu verejnosti. Tejto päťčlennej skupine kandidátov sa otvára možnosť viesť verejnoprávnu inštitúciu, ktorá prešla v uplynulom období výraznými zmenami.
Kandidáti
Martina Flašíková
Je súčasnou programovou riaditeľkou Slovenskej televízie, do funkcie nastúpila 14. apríla 2025. Má viac ako 25-ročné skúsenosti z audiovizuálneho prostredia, pričom vyše šesť rokov pracovala priamo v Slovenskej televízii. Počas svojej kariéry sa podieľala na produkcii talentových šou, hraných seriálov, filmov a zábavných formátov. Je dcérou zosnulého marketingového guru strany SMER - Fedora Flašíka, s ktorým spolupracovala vo viacerých spoločnostiach. V súčasnosti je konateľkou vydavateľstva STORYmedia a predsedníčkou predstavenstva vydavateľstva eReportu, ktorý šíri konšpirácie, proruskú propagandu a pôsobí ako skôr stranícke médium vládnej koalície.
Martin Jakubec
Známy ako spevák šlágrov s kontroverznou minulosťou. V politike sa angažoval už viackrát - neúspešne kandidoval do Európskeho parlamentu, na post bratislavského župana aj na prezidenta SR. Jakubec sa v poslednom období dostal do povedomia verejnosti svojimi bizarnými vyjadreniami a aktivitami mimo hudobnej sféry. Nedávno vyvolal kontroverziu, keď začal poskytovať služby v oblasti duševného zdravia, prezentujúc sa ako “psychoanalytik a psychoporadca” bez potrebnej kvalifikácie. Táto jeho aktivita môže byť podľa odborníkov na hrane zákona alebo ho dokonca porušovať. V minulosti mal aj mediálne známy konflikt s raperom Rytmusom po tom, čo sa vysmieval z mena jeho syna.
Peter Janků
Peter Janků patrí medzi skúsených mediálnych profesionálov. Je známy ako pesničkár, scénograf, dramatik a publicista. Má skúsenosti z televízneho prostredia, kde pôsobil ako redaktor, režisér a dramaturg v redakciách publicistiky TV Markíza, Slovenskej televízie a TA3. Venoval sa investigatívnej žurnalistike, najmä v reláciách Reportéri a Čierny Peter. V RTVS zastával pozíciu šéfdramaturga internetových rádií Pyramída, Litera a Junior. Janků už v minulosti neúspešne kandidoval na post generálneho riaditeľa RTVS. Jeho vtedajší projekt bol zameraný na “ozdravenie” inštitúcie a potlačenie súčasného biznis modelu financovania. Z RTVS odišiel v septembri 2022 po zmene vo vedení.
Norbert Majer
O Norbertovi Majerovi poskytujú dostupné zdroje najmenej informácií. Vieme len to, že v minulosti už neúspešne kandidoval na post šéfa RTVS.
Igor Slanina
Igor Slanina je v súčasnosti dočasne povereným riaditeľom STVR, keď sa televízia zmenila z verejnoprávnej na štátnu. Má skúsenosti z mediálneho prostredia - od septembra 2017 do augusta 2022 pracoval v RTVS na pozícii riaditeľa Media RTVS, dcérskej spoločnosti zameranej na predaj vysielacieho priestoru. Pred tým šéfoval spoločnosti Akzent Media, kde pôsobil takmer dvadsať rokov na rôznych manažérskych pozíciách. V rokoch 2015 až 2017 bol predsedom predstavenstva a riaditeľom akciovej spoločnosti Technické služby Starého Mesta v Bratislave. Počas jeho niekoľkokrát predĺženého „dočasného“ vedenia STVR sa vyskytli kontroverzie vrátane odchodu moderátorov politickej diskusnej relácie O 5 minút 12.
„Výberový“ proces
Výberové konanie na post generálneho riaditeľa STVR je sprevádzané viacerými kontroverziami, ktoré sa týkajú najmä transparentnosti a prístupu verejnosti k celému procesu.
Uzavretosť rokovaní Rady STVR
Rada STVR sa rozhodla, že vypočutie kandidátov na riaditeľa STVR sa uskutoční bez účasti verejnosti a novinárov. Zasadnutie, kde uchádzači predstavia svoje plány a budú odpovedať na otázky, si verejnosť bude môcť pozrieť len vo vysielaní. Toto rozhodnutie je v rozpore s doterajšou praxou a dokonca aj so zákonom o STVR, v ktorom sa jasne píše, že “rokovania rady sú verejné”.
Už doterajšie tri zasadnutia deväťčlennej Rady STVR sa konali za zatvorenými dverami. Minulý týždeň na rokovanie nepustili ani zástupcov štrajkového výboru STVR, ktorí sú zamestnancami verejnoprávneho média. Z doterajších rokovaní rada vysielala iba zvuk, čo viedlo k nejasnostiam, kto z deviatich členov práve hovorí.
Sporné zloženie Rady STVR
Radu STVR tvoria nominanti ministerky kultúry za SNS Martiny Šimkovičovej, ministra financií Ladislava Kamenického zo Smeru a členovia zvolení parlamentom, kde majú väčšinu Smer, Hlas a SNS. Medzi členmi Rady STVR je aj David Lindtner, poradca premiéra Roberta Fica, ktorý čelí obžalobe z korupcie a zasahovania do nezávislosti súdov.
Podpredseda Rady STVR Lukáš Machala, ktorý je zároveň pravou rukou ministerky Šimkovičovej, otvorene vystúpil proti účasti verejnosti na zasadnutiach s vyjadrením: “Sú tu skupiny ľudí, ktoré chcú vyvolávať stále nejaký permanentný konflikt. Prihováram sa, aby sme verejnosť vo väčšom množstve nepúšťali na zasadnutia.”
Detaily výberového procesu
Výzva na prihlasovanie kandidátov bola zverejnená 2. apríla a uchádzači sa mohli prihlásiť do 17. apríla 2025. Medzi základné podmienky pre uchádzačov patrilo dosiahnuté vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a najmenej päťročná odborná prax v oblasti riadenia. Kandidáti museli takisto predložiť projekt riadenia a rozvoja STVR.
Verejné vypočutie kandidátov by sa malo uskutočniť 12. mája 2025. Pri tomto vypočutí budú mať kandidáti maximálne 30 minút na prezentáciu svojich projektov a rovnako maximálne polhodina je vyhradená na následné otázky rady. Rada deklaruje, že z vypočutia bude online prenos, ktorý bude možné sledovať na webe STVR. Situácia v STVR je sledovaná s veľkým záujmom nielen mediálnou komunitou, ale aj širokou verejnosťou, keďže ide o inštitúciu, ktorá má plniť dôležitú úlohu pri poskytovaní objektívnych a vyvážených informácií občanom.
Výsledok výberového konania, ktorý by mal byť známy po verejnom vypočutí 12. mája, bude mať významný vplyv na jej budúce smerovanie. Treba však pripomenúť, že celá narýchlo zbúchaná zmena z RTVS na STVR bola evidentne len s účelom ovládnutia obsahu verejnoprávnych médií a získania kontroly nad obsahom výmenou vedenia a Rady STVR. Z verejnoprávnych médií sa stali štátne kontrolované kontroverznými osobami. STVR nakoniec dodnes nemá napriek prísľubom ani vizuálnu identitu.