Kvóty na slovenskú hudbu boli schválené ešte v roku 2015. Vznikli ako výsledok lobingu hŕstky v dnešnej dobe už zabudnutých "umlecov", ktorí si takto chceli zabezpečiť viac peňazí za nič - z tantiémov. A tak mali súkromné rádiá od roku 2016 povinnosť hrať minimálne 20% slovenskej hudby, pričom už od roku 2017 sa tento podiel zvýšil až na 25% a toto číslo platí dodnes. Ešte prísnejšie sú kvóty pre Slovenský rozhlas, ten musí vo vysielaní svojich okruhov vyhradiť slovenským skladbám až 35%.
Rádiá sa kvótam bránili aj na súde, no neuspeli. Ich zrušenie však mohlo prísť v roku 2021, keď sa schvaľoval nový Zákon o mediálnych službách a o kvótach sa v ňom spočiatku nehovorilo. Vtedajšia ministerka kultúry Natália Milanová ich ale do nového zákona nakoniec zahrnula, keď ju k tomu dotlačil vtedajší expremiér a minister financií Igor Matovič.
Aktualizované: Dodržiavanie kvót od začiatku kontroluje Rada pre mediálne služby (predtým Rada pre vysielanie a retransmisiu). Tej pôvodný zákon zároveň spočiatku umožňoval ukladať rádiám aj výnimky, avšak po prehratom súdnom spore s Rádiom Expres ešte z roku 2018, keď stanici výnimku neschválila, sa Rada rozhodla ďalšie výnimky neudeľovať. Navyše, schválením nového Zákona o mediálnych službách o túto možnosť Rada prišla, priamo v zákone je ale už zrušená povinnosť hrať slovenské pesničky v národnostnom vysielaní Slovenského rozhlasu, a tiež povinnosť hrať novú slovenskú hudbu pre odies rádiá.
Na včerajšom zasadnutí Rada pre mediálne služby udelila sankcie v podobe upozornenia na porušenie zákona trom vysielateľom, ktorí stanovený minimálny limit v minulosti nedodržali. Rádio 7 (T.W.Rádio s.r.o.) nevyhradilo vysielaniu slovenských diel aspoň 25% v decembri 2023 a januári 2024, BB FM Rádio (BB FM s.r.o.) v októbri 2023 a januári 2024 a Top Rádio (Radio ON s.r.o.) v marci 2024. Posledné menované rádio si navyše v niektorých mesiacoch ani nesplnilo povinnosť viesť osobitnú štatistiku slovenských hudobných diel a poskytnúť ju Rade na jej žiadosť.