menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

RTVS slávnostne otvorila kreatívne centrum Arténa v Bratislave

| RTVS , Tlačová správa
Kreatívne centrá RTVS na Slovensku postupne otvárajú svoje brány. RTVS vybudovala svoje kreatívne centrá v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach a práve bratislavské centrum, v utorok 12. marca 2024, sprístupnilo svoje priestory a prestrihlo pásku, aby symbolicky ukončilo projektovú fázu a spustilo aktivity a podujatia pre svojich členov.
RTVS slávnostne otvorila kreatívne centrum Arténa v Bratislave
zdroj: RTVS

Kreatívne centrum Arténa v Bratislave je zamerané na podporu audiovizuálnej tvorby. Vybudovanie kreatívnych centier RTVS umožnilo poskytnutie nenávratného finančného príspevku z eurofondov - Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), prioritnej osi 3 Mobilizácia kreatívneho potenciálu v regiónoch, ktorá je v gescii ministerstva kultúry.

Slávnostného otvorenia sa zúčastnili ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová, predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Michelko, štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Ivan Ivančin a štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Mário Maruška, ktorí zastupovali poskytovateľa príspevku. Pozvaným hosťom sa prihovoril aj generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj, ktorý zdôraznil prínos kreatívnych centier pre slovenský kultúrny a kreatívny priemysel slovami: „Teší ma, že RTVS prostredníctvom kreatívnych centier významne prispeje k rozvoju kultúrneho a kreatívneho priemyslu na Slovensku. Po otvorení špičkového kreatívneho centra zameraného najmä na audio tvorbu v Banskej Bystrici, dnes sprístupňujeme verejnosti aj moderné prostredie pre komplexnú audiovizuálnu tvorbu v Bratislave. Verím, že aj s pripravovaným kreatívnym centrom v Košiciach pomôžu tieto inštitúcie, pod gesciou RTVS, rozvíjať tvorivý potenciál študentov a absolventov umeleckých a kreatívnych odvetví, kreatívnych pracovníkov, umelcov, či ďalších subjektov pôsobiacich v kultúrnom a kreatívnom priemysle na Slovensku a prispejú k vzniku jedinečných projektov.“

Medzi pozvanými hosťami boli okrem zástupcov ministerstiev aj členovia akademickej obce a zástupcovia kultúrnych inštitúcií na Slovensku, ako aj známi tvorcovia a producenti z filmového priemyslu.

V novo zrekonštruovaných priestoroch Artény sa nachádzajú špičkovo vybavené audiovizuálne pracoviská zamerané na vzdelávanie, prácu a experimentovanie s najmodernejšími technológiami. Pre študentov, mladých tvorcov, ale aj renomovaných odborníkov vznikol v Mlynskej doline unikátny priestor, ktorý dokáže konkurovať mnohým svetovým štúdiám. FILM LABY prinášajú možnosť úpravy filmov, mix zvuku a kontrolnej projekcie na jednom mieste v najvyššej kvalite DOLBY Atmos. TV LAB s experimentálnym TV štúdiom je spolu s ostatnými TV štúdiami Artény ako prvý na Slovenku realizovaný v IP štandarde s komplexným IP reťazcom vrátane kamier. TV LAB je pripravený na testovanie nových formátov, technológií, či študentské vysielanie. MEDIA LAB tvoria pracoviská so špičkovými strižňami a grafickými pracoviskami, ktoré privítajú nie len redaktori, filmári, ale aj grafici, či animátori. Pre členov KC bude k dispozícii zasadačka, či 15-miestna školiaca miestnosť s 8K projekciou a zvukom Dolby Atmos.

Týmto projektom RTVS prispieva k rozvoju kultúry a kreativity na Slovensku a napĺňa tak svoj cieľ stať sa lídrom v prinášaní trendov, inovácií a modernizácii audiovizuálneho prostredia na Slovensku.

Tento projekt vznikol vďaka príspevku z Európskeho fondu regionálneho rozvoja s cieľom stimulovania podpory zamestnanosti a tvorby nových pracovných miest v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Kreatívne centrum vzniklo v prevažne nevyužívaných priestoroch zvukových laboratórií a štúdií, ktoré prešli rozsiahlou rekonštrukciou – obnoviť sa podarilo viac ako 1 700 m2 plochy v budove STV v Mlynskej doline. Napriek tomu, že sa tieto rozsiahle stavebné práce realizovali viac ako 2 roky, podarilo sa aj počas tohto obdobia uskutočniť množstvo aktivít a podujatí v náhradných priestoroch RTVS. Kreatívne centrum má za sebou 47 rôznych programov, ktoré vytvorilo v spolupráci s 43 lektormi, pre 1049 účastníkov.

Súvisiace články

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Počúvanosť
štvrtok, 23.5.2024
1.
21,04%   - 0,34%
2.
17,84%   - 0,58%
3.
11,68%   - 0,21%
4.
10,63%   + 2,42%
5.
9,13%   - 0,43%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 23.5.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
1.
16,07%   - 0,08%
2.
14,06%   - 0,09%
3.
9,85%   + 0,31%
4.
8,52%   + 0,30%
5.
7,62%   - 0,40%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
I. - III. etapa 2024
1.
31,4%   + 0,1%
2.
21,8%   - 0,4%
3.
21,7%   + 0,1%
4.
18,1%   + 0,3%
5.
16,1%   - 0,1%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, I.-III./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
20. týždeň 2024 13.05.2024 - 19.05.2024
1.
Album
Cyril
Stumblin' In
2.
Album
Sia
Gimme Love
3.
Album
Ella Henderson
Alibi Ft. Rudimental
4.
Album
Ofenbach
Overdrive Ft. Norma Jean Martine
5.
Album
Lost Frequencies & Tom Gregory
Dive
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over