menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

RTVS slávnostne otvorila kreatívne centrum - audiovizuálnu dielňu ARTÉNA v Banskej Bystrici

| RTVS , Tlačová správa
RTVS dnes v Banskej Bystrici slávnostne otvorila priestory svojho prvého kreatívneho centra v regióne. Bude pôsobiť pod názvom Audiovizuálna dielňa ARTÉNA a vybudovali ho v priestoroch Strednej priemyselnej školy Jozefa Murgaša, s ktorou banskobystrické Štúdio RTVS dlhodobo spolupracuje vo viacerých oblastiach.
RTVS slávnostne otvorila kreatívne centrum - audiovizuálnu dielňu ARTÉNA v Banskej Bystrici
zdroj: FB / Arténa - kreatívne centrum RTVS

Na slávnostnom otvorení kreatívneho centra sa zúčastnil štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Mário Maruška, štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Michal Kaliňák, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter, primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko, riaditeľ Strednej priemyselnej školy Jozefa Murgaša Kamil Kordík a riaditeľ Štúdia RTVS v Banskej Bystrici Miroslav Debnár.

Dnešným slávnostným prestrihnutím pásky prechádza kreatívne centrum v Banskej Bystrici do novej fázy projektu, v ktorej chce na základe vytvorenej priestorovej a technickej infraštruktúry podporiť kreatívny potenciál regiónuArténa má zvýšiť zamestnanosť a odbornosť v tejto oblasti, zviditeľniť dotknutých aktérov, ich tvorbu, kreatívnu činnosť a rozvíjať dopyt po ich službách a produktoch.

Cieľom kreatívneho centra je využiť tvorivý potenciál regiónu pod dohľadom rešpektovanej inštitúcie, akou je RTVS. Okrem kreatívnej verejnosti sa budú môcť s najmodernejšou technikou oboznámiť aj študenti Strednej priemyselnej školy J. Murgaša. Riaditeľ školy Kamil Kordík uviedol, že: „v škole poskytujeme vzdelávanie najmä v oblasti obrazovej, zvukovej a multimediálnej techniky, audiovizuálnych projektov a grafiky, teda v oblastiach blízkych samotnému kreatívnemu centru.“ Absolventi školy často patria medzi zamestnancov technických pozícií v RTVS.

Pracoviská, ktorými kreatívne centrum disponuje, sú vybavené najmodernejšou technológiou, spĺňajúcou štandardy na tvorbu televízneho a rozhlasového vysielania na svetovej úrovni. Súčasťou Artény sú televízne a rozhlasové štúdiá, priestory na dabing, strih obrazu a úpravu zvuku v 5.1 Dolby Surround, ako aj multifunkčná konferenčná sála, pracoviská na postprodukciu a color-grading.

Ako uviedol riaditeľ Štúdia RTVS Banská Bystrica Miroslav Debnár: „Zázemie a špičkové vybavenie vytvára predpoklady, aby sa z kreatívneho centra RTVS Banská Bystrica stalo jedinečné miesto, ktoré spojí tvorivých ľudí v stredoslovenskom regióne. Klientom a členom centra poskytneme okrem moderných technológií to najcennejšie, čím v RTVS disponujeme, a to sú vedomosti a skúsenosti profesionálov.“

Ešte pred dokončením priestorov a vybavením technológiami stihlo banskobystrické kreatívne centrum zorganizovať do konca roku 2023 takmer 90 odborných podujatí. Boli zamerané na vybudovanie zručností potrebných na zvládnutie profesionálnej mediálnej komunikácie. Otvorené pracovné dielne priblížili inovatívne postupy v oblasti zvukovej nahrávacej techniky vysokej kvality v priestore zvukového štúdia. Ďalej pripravili inovačné ateliéry vizuálnych efektov a compositingu, komplexný kreatívny akcelerátor, podporujúci začínajúcich podnikateľov v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Zamerali sa tiež na výrobu dokumentárneho filmu či komentované prehliadky Štúdia RTVS Banská Bystrica. Ako uviedol manažér kreatívneho centra RTVS Banská Bystrica Filip Ondriš: „Na našich podujatiach sa zúčastnilo už viac ako 1 150 záujemcov. V tomto trende plánuje Štúdio RTVS Banská Bystrica prostredníctvom kreatívneho centra pokračovať. Vytvorí sa tak podhubie na rozvoj služieb a projektov v audiovizuálnej tvorbe, podporu tvorby nových produktov a inovatívnosti audiovizuálnej tvorby.“

RTVS bola v roku 2019 úspešná s projektom na vytvorenie kreatívneho centra v audiovizuálnej oblasti v Banskej Bystrici v hodnote 10 740 024 EUR. Na základe žiadosti o nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu 2014 – 2020, spolufinancovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a svojho rozpočtu, zrekonštruovala RTVS v rokoch 2021 až 2023 prenajaté priestory v SPŠ J. Murgaša, zrealizovala proces verejného obstarávania, nákupu a montáže audiovizuálnej techniky a samotných aktivít projektu. RTVS zároveň buduje ďalšie kreatívne centrá pri svojich štúdiách v Bratislave a v Košiciach.

Súvisiace články

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Počúvanosť
utorok, 20.2.2024
1.
21,01%   + 0,28%
2.
18,89%   - 0,36%
3.
12,12%   + 0,29%
4.
9,64%   + 0,29%
5.
8,36%   - 0,27%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 20.2.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
1.
16,07%   - 0,08%
2.
14,06%   - 0,09%
3.
9,85%   + 0,31%
4.
8,52%   + 0,30%
5.
7,62%   - 0,40%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
X. - XII. etapa 2023
1.
31,5%   - 0,5%
2.
22,8%   ± 0,0%
3.
22,0%   - 0,4%
4.
17,1%   - 0,1%
5.
16,6%   ± 0,0%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, X.-XII./2023
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
7. týždeň 2024 12.02.2024 - 18.02.2024
1.
Album
Dua Lipa
Houdini
2.
Album
Ofenbach
Overdrive Ft. Norma Jean Martine
3.
Album
Kenya Grace
Strangers
4.
Album
Peter Bič Project
Len Sa Smej
5.
Album
Ed Sheeran
American Town
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over
×