menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

RTVS ponúkne poslucháčom počas veľkonočných sviatkov pestrý rozhlasový program

| RTVS , Tlačová správa
Veľká noc je najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka a zároveň má silné prepojenie aj so slovenskými tradíciami. RTVS tak v rámci veľkonočnej programovej ponuky v rozhlasovom vysielaní reflektuje silný náboženský charakter týchto sviatkov.

Rozhlasoví poslucháči sa môžu tešiť na premiérové rozhovory, fíčre, a tiež aj bohatú ponuku rozhlasových hier pre malých aj veľkých a klasickú hudobnú produkciu.

Rádio Slovensko ponúkne v týždni od 25. do 29. marca vždy o 11.40 h päťdielny seriál Príbeh na týždeň - Príbeh Košického dómu od autora Lukáša Mana. V nedeľu 31. marca o 11.45 h odvysiela naživo prenos z pápežského pozdravu mestu a svetu Urbi et Orbi z Vatikánu. Veľkonočný pondelok v Rádiu Slovensko prinesie o 12.20 h rozhlasovú premiéru hry Radošinského naivného divadla Madona s dieťaťom.

Rádio Regina v celoslovenskom vysielaní pripravuje na Veľký piatok 29. marca 9.05 h mimoriadne Služby Božie z Evanjelického kostola v Bardejove. Večer o 18.00 h poteší malých poslucháčov v rámci relácie Dobrú noc, deti! premiérou rozhlasovej rozprávky Jonn Fosse: Sestra.

Na Veľkonočnú nedeľu ponúkne Rádio Regina o 9.05 h v celoslovenskom vysielaní Rímskokatolícku svätú omšu z Kostola Svätej rodiny v Bratislave.

Rádio Regina Západ poteší poslucháčov na Zelený štvrtok 12.30 h pásmom spomienok na výraznú osobnosť duchovnej služby na Slovensku posledných rokov, katolíckeho kňaza Augustína Dršku pod názvom Kňaz s veselou dušou. Rodák z Kútov na Záhorí, dlhé roky pôsobiaci v Bratislave dostal prezývku „misionár sídlisk“, pretože mal svojský spôsob, ako pritiahnuť do kostola čo najviac ľudí: cez humor, rozdávanie cukríkov deťom, záujem o rodiny. Na Veľký piatok 29. marca o 12.30 h ponúkne rozhovor s rehoľnou sestrou, ktorá Slovákom sprístupňuje zaujímavú duchovnú literatúru talianskych mystikov cez preklady z taliančiny do slovenčiny - Okná v duši sestry MargityO 14.05 h odvysiela Rádio Regina Západ publicistické pásmo Levická kalvária o úspešnom snažení nadšencov, ktorí v roku 2008 obnovili a oživili Levickú kalváriu, ktorá po druhej svetovej vojne takmer splynula s prírodou. Na Bielu sobotu o 14.00 h sa poslucháči dozvedia o živote padre Leonarda Pawlaka, aj o každodennosti, viere, odvahe a pokore v relácii Tichá a prítomná láska...

Rádio Regina Stred sa na Veľký piatok, 29. marca v predpoludňajšom prúdovom vysielaní od 9.05 h vyberie na kalváriu v Banskej Štiavnici. Moderátori sa naživo ozvú priamo z areálu historicky mimoriadne významnej pamiatky, kde sa snažia o obnovu duchovného života. O 13.05 h ponúkne Rádio Regina Stred rozhlasový dokument Postav kríž, ktorý prináša príbeh 70-ročného Jozefa Sarvaša z Hriňovej. Ten sa na podnet živého sna pustil do stavania takmer päťmetrového kríža, čomu sa nikdy nevenoval. Hlboká viera ho napriek viacerým prekážkam poháňala, aby svoje dielo dokončil. O 16.05 h sa odvysiela Rádio Regina Stred reláciu Zahrajte mi túto! s moderátorkou Hanou Kútikovou, ktorá prinesie aj príspevky o symbolike Veľkého piatka v ľudových zvykoch a príležitostnú poéziu.

Biela sobota v Rádiu Regina Stred ponúkne rozprávanie vynikajúcich fujaristov a píšťalkárov z Podpoľania Karola Kočíka a Milana Ďuricu o vzťahu inštrumentalistov zo stredného Slovenska k viere a jej prejavoch v každodennom živote i v piesňach v relácii Klenotnica ľudovej hudby s podtitulom Bože môj a Pán môj popoludní o 15.05 h.

Veľkonočná nedeľa v Rádiu Regina Stred v relácii Studnička o 15.05 h ozrejmí čo z veľkonočných zvykov sa v nezmenenej forme zachovalo a čo už má celkom iný význam. O 20.05 h v hudobnej relácii Kapela hrajporozpráva vojnový veterán a priamy účastník Slovenského národného povstania Vladimír Strmeň o veľkonočných zvykoch v Starých Horách v 30. rokoch minulého storočia.

Rádio Regina Východ odvysiela na Veľký piatok 29. marca o 12.30 h výnimočný Veľkonočný muzikál z Granča. Herecké výkony amatérskych hercov z farností pod Braniskom a piesne, ktoré boli vytvorené na motívy hitov skupiny ABBA – sa pretavia do veľkonočného muzikálu Príbeh Veľkej noci. Jeho atmosféru zachytí Martina Vašková v relácii Veľkonočný muzikál z Granča, v ktorej budú protagonisti muzikálu hovoriť nielen o samotnom muzikáli, veľkonočnom príbehu spred vyše 2000 rokov, ale aj ich osobnom prežívaní sviatkov Veľkej noci.

V sobotu 30. marca ponúkne Rádio Regina Východ o 13.00 h Publicistické pásmo Kristíny Bertičovej: Stará hudbao 14.05 h v rámci relácie Komorník a dôverník Františka Jozefa II. nazrie Regina Východ do života Eduarda Kapyho - jednej z takmer zabudnutých osobností z regiónu Šariša.

Na Veľkonočný pondelok o 14.00 h odvysiela Rádio Regina Východ záznam verejnej nahrávky rovnomennej relácie Ženy sa čítajú plný čítania textov obľúbených ženských autoriek. O 16.05 h sa v relácii Zahrajte mi túto! o svoje spomienky i o podoby súčasného prežívania Veľkej noci podelí moderátorská trojica tejto relácie Natália Hrebíková, Zuzana Bobriková a Milan Rendoš.

Na vlnách Rádia Regina Východ počas veľkonočného víkendu už tradične zaznejú aj relácie, ktoré pripravuje Redakcia národnostného vysielania RTVS pre národnostné menšiny žijúce na Slovensku. Aj tento rok to bude pestrá mozaika veľkonočných zvykov tak, ako sa udržali v prostredí národnostných menšín. V sobotu (30. marca) od 19.00 h to bude relácia Na slovíčko o zvykoch nemeckej menšiny s Alexandrou Popovičovou, od 20.00 h sa v sprievode Natálie Hrebíkovej poslucháči započúvajú do relácie My, Rusíni v ktorej sa bude hovoriť o pôvode a význame duchovných piesní Veľkého pôstu vo východnom obrade a od 21.00 h hodinový Poľský magazín prinesie zaujímavosti o veľkonočných zvykoch poľskej menšiny s Małgorzatou Wojcieszynskaou. V relácii Tu je to miesto od 22.00 h Štefan Štec priblíži tzv. strastný týždeň vo zvykoch Rusínov, od 23.00 h bude v relácii Korene Ľudmila Garjanská hovoriť s etnologičkou Nadeždou Varcholovou o veľkonočnom pôste v tradícii Ukrajincov na Slovensku a do polnoci zaznie aj Hudba národností, ktorá bude venovaná zvykom Rusínov na Bielu Sobotu. Na Veľkonočnú nedeľu 31. marca začne národnostné vysielanie s Klárou Kohoutovou o 20.00 reláciou Český magazín o veľkonočných zvykoch českej menšiny na Slovensku, od 21.00 h ju vystrieda relácia Za zrkadlom, v ktorej sa o veľkonočných sviatkoch v rómskom prostredí Roman Goroľ porozpráva s ľuďmi z grécko-katolíckej misie na Sigorde. Večer ukončia dve relácie venované rusínskym zvykom na Veľkú noc a to Muzika etnika (od 22.00 h) a Tu je to miesto (od 23.00 h). Oboma bude sprevádzať vo folklórnej obci známy spevák a rozhlasovú redaktor Štefan Štec.

Rádio Devín pripravilo bohatú veľkonočnú programovú ponuku. Na Veľký piatok odvysiela o 08.50 h prvú časť rozhlasovej hry Charlotte Brontëová - Jana Eyrová a o 14.00 h sa poslucháči môžu tešiť na jej druhú časť. O 10.00 h v relácii Ars musica zaznie sakrálna hudba veľkých skladateľov 16. – 20. storočia: Thomasa Tallisa, Heinricha Schütza, Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa, Johna Tavenera a ďalších. O 16.00 h ponúkne Hudobná mozaika známe aj neznáme diela s témou Veľkej noci. Večer o 19.00 h sa poslucháči môžu tešiť na Koncertné Rádio Devín, ktoré ponúkne jedno z najslávnejších Haydnových diel, tradične zaznieva v predveľkonočnom čase Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na krížiNočný program uzavrie o 23.00 h relácia Musica slovaca s témami kríža a bolesti zo straty v Meditácii pre violončelo O Crux Vladimíra Godára, Áriách na fragmenty textu Stabat Mater Ivana Paríka, Sláčikovom kvartete Musica dolorosa Iris Szeghy a Requiem da camera Romana Bergera.

Biela sobota v Rádiu Devín ponúkne poslucháčom o 10.00 h pásmo Táne Kusej: Svätý Bazil Veľký, v ktorom sa s univerzitným profesorom Danielom Škovierom vyberie do obdobia, v ktorom sa prelínal súmrak antiky s úsvitom kresťanskej kultúry. O 11.40 h zaznie hudba z gramo archívov v relácii Gramoretour, ktorá uvedie poeticky ladený album z diskografie slovenskej, speváčky, skladateľky a klaviristky Zuzany Eperješiovej: SKYVA – Zrkadlo. O 13.00 h odvysiela Rádio Devín rozhlasovú hru pre mládež od bratov Čapkovcov Zo života hmyzu, ktorú podľa divadelnej hry upravil Svetozár Sprušanský. O 15.30 h poteší poslucháčov Popoludňajší koncert s témou meditácia o nádeji a o 19.00 h Opernom Rádiu Devín zaznie nahrávka z Dumo di Milano Giaocchino Rossini: Mojžiš v Egypte v hlavnej úlohe sa v skvelej forme prezentuje vtedy 73-ročný Ruggiero Raimondi.

Na Veľkonočnú nedeľu ponúkne poslucháčom Rádio Devín o 12.00 h fíčer o zvonoch a zvonolejároch v dejinách Košíc, ale aj o dnešných majstroch zvonolejároch a ich vnímaní histórie na pozadí úderov zvonov ohlasujúcich radostné udalosti, ale aj temné stránky života pod názvom Zvonenie storočiamiV noci o 22.30 h bude v relácii Nová hudba Rádia Devín rezonovaťtéma Kristovej obete, krížovej cesty a zmŕtvychvstania v súčasnom zvuku: Klavírny cyklus Krajina baránka Pavla Zemka Nováka a Symfónia pre soprán, husle a orchester Svetlo Slova Lukáša Borzíka. O 23.30 h zaznie v relácii Musica slovaca málo známa Omša Es dur málo známeho slovenského autora, rožňavského rodáka pátra Ľudovíta Skalníka (1783-1848) na večerné sviatočné počúvanie.

Na Veľkonočný pondelok o 10.00 h v relácii Ars musica: Vítanie jari zaznejú jarné inšpirácie naprieč históriou hudby a o 16.00 h ponúkne Musica folklorica jarný a veľkonočný projekt Euroradio 2024, ktorý priblíži ako znejú sviatky jari v ľudových inšpiráciách naprieč Európou.

Súvisiace rádiá

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Počúvanosť
štvrtok, 23.5.2024
1.
21,04%   - 0,34%
2.
17,84%   - 0,58%
3.
11,68%   - 0,21%
4.
10,63%   + 2,42%
5.
9,13%   - 0,43%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 23.5.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
1.
16,07%   - 0,08%
2.
14,06%   - 0,09%
3.
9,85%   + 0,31%
4.
8,52%   + 0,30%
5.
7,62%   - 0,40%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
I. - III. etapa 2024
1.
31,4%   + 0,1%
2.
21,8%   - 0,4%
3.
21,7%   + 0,1%
4.
18,1%   + 0,3%
5.
16,1%   - 0,1%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, I.-III./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
20. týždeň 2024 13.05.2024 - 19.05.2024
1.
Album
Cyril
Stumblin' In
2.
Album
Sia
Gimme Love
3.
Album
Ella Henderson
Alibi Ft. Rudimental
4.
Album
Ofenbach
Overdrive Ft. Norma Jean Martine
5.
Album
Lost Frequencies & Tom Gregory
Dive
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over