menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

RTVS slávnostne otvorila kreatívne centrum Arténa v Bratislave

| RTVS , Tlačová správa
Kreatívne centrá RTVS na Slovensku postupne otvárajú svoje brány. RTVS vybudovala svoje kreatívne centrá v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach a práve bratislavské centrum, v utorok 12. marca 2024, sprístupnilo svoje priestory a prestrihlo pásku, aby symbolicky ukončilo projektovú fázu a spustilo aktivity a podujatia pre svojich členov.
RTVS slávnostne otvorila kreatívne centrum Arténa v Bratislave
zdroj: RTVS

Kreatívne centrum Arténa v Bratislave je zamerané na podporu audiovizuálnej tvorby. Vybudovanie kreatívnych centier RTVS umožnilo poskytnutie nenávratného finančného príspevku z eurofondov - Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), prioritnej osi 3 Mobilizácia kreatívneho potenciálu v regiónoch, ktorá je v gescii ministerstva kultúry.

Slávnostného otvorenia sa zúčastnili ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová, predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Michelko, štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Ivan Ivančin a štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Mário Maruška, ktorí zastupovali poskytovateľa príspevku. Pozvaným hosťom sa prihovoril aj generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj, ktorý zdôraznil prínos kreatívnych centier pre slovenský kultúrny a kreatívny priemysel slovami: „Teší ma, že RTVS prostredníctvom kreatívnych centier významne prispeje k rozvoju kultúrneho a kreatívneho priemyslu na Slovensku. Po otvorení špičkového kreatívneho centra zameraného najmä na audio tvorbu v Banskej Bystrici, dnes sprístupňujeme verejnosti aj moderné prostredie pre komplexnú audiovizuálnu tvorbu v Bratislave. Verím, že aj s pripravovaným kreatívnym centrom v Košiciach pomôžu tieto inštitúcie, pod gesciou RTVS, rozvíjať tvorivý potenciál študentov a absolventov umeleckých a kreatívnych odvetví, kreatívnych pracovníkov, umelcov, či ďalších subjektov pôsobiacich v kultúrnom a kreatívnom priemysle na Slovensku a prispejú k vzniku jedinečných projektov.“

Medzi pozvanými hosťami boli okrem zástupcov ministerstiev aj členovia akademickej obce a zástupcovia kultúrnych inštitúcií na Slovensku, ako aj známi tvorcovia a producenti z filmového priemyslu.

V novo zrekonštruovaných priestoroch Artény sa nachádzajú špičkovo vybavené audiovizuálne pracoviská zamerané na vzdelávanie, prácu a experimentovanie s najmodernejšími technológiami. Pre študentov, mladých tvorcov, ale aj renomovaných odborníkov vznikol v Mlynskej doline unikátny priestor, ktorý dokáže konkurovať mnohým svetovým štúdiám. FILM LABY prinášajú možnosť úpravy filmov, mix zvuku a kontrolnej projekcie na jednom mieste v najvyššej kvalite DOLBY Atmos. TV LAB s experimentálnym TV štúdiom je spolu s ostatnými TV štúdiami Artény ako prvý na Slovenku realizovaný v IP štandarde s komplexným IP reťazcom vrátane kamier. TV LAB je pripravený na testovanie nových formátov, technológií, či študentské vysielanie. MEDIA LAB tvoria pracoviská so špičkovými strižňami a grafickými pracoviskami, ktoré privítajú nie len redaktori, filmári, ale aj grafici, či animátori. Pre členov KC bude k dispozícii zasadačka, či 15-miestna školiaca miestnosť s 8K projekciou a zvukom Dolby Atmos.

Týmto projektom RTVS prispieva k rozvoju kultúry a kreativity na Slovensku a napĺňa tak svoj cieľ stať sa lídrom v prinášaní trendov, inovácií a modernizácii audiovizuálneho prostredia na Slovensku.

Tento projekt vznikol vďaka príspevku z Európskeho fondu regionálneho rozvoja s cieľom stimulovania podpory zamestnanosti a tvorby nových pracovných miest v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Kreatívne centrum vzniklo v prevažne nevyužívaných priestoroch zvukových laboratórií a štúdií, ktoré prešli rozsiahlou rekonštrukciou – obnoviť sa podarilo viac ako 1 700 m2 plochy v budove STV v Mlynskej doline. Napriek tomu, že sa tieto rozsiahle stavebné práce realizovali viac ako 2 roky, podarilo sa aj počas tohto obdobia uskutočniť množstvo aktivít a podujatí v náhradných priestoroch RTVS. Kreatívne centrum má za sebou 47 rôznych programov, ktoré vytvorilo v spolupráci s 43 lektormi, pre 1049 účastníkov.

Súvisiace články

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Počúvanosť
pondelok, 15.4.2024
1.
21,34%   - 1,26%
2.
19,44%   + 5,34%
3.
12,06%   + 5,63%
4.
9,10%   - 0,89%
5.
8,19%   + 1,53%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 15.4.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
1.
16,07%   - 0,08%
2.
14,06%   - 0,09%
3.
9,85%   + 0,31%
4.
8,52%   + 0,30%
5.
7,62%   - 0,40%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
XII. etapa 2023 - II. etapa 2024
1.
31,3%   - 0,2%
2.
22,2%   - 0,5%
3.
21,6%   ± 0,0%
4.
17,8%   + 0,4%
5.
16,2%   - 0,2%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, XII.-II./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
14. týždeň 2024 01.04.2024 - 07.04.2024
1.
Album
Dua Lipa
Houdini
2.
Album
Thirty Seconds To Mars
Seasons
3.
Album
Sia
Gimme Love
4.
Album
Ofenbach
Overdrive Ft. Norma Jean Martine
5.
Album
Cyril
Stumblin' In
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over