menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie
Významní odborníci diskutujú na CEDMO konferencii o dezinformáciách

Významní odborníci diskutujú na CEDMO konferencii o dezinformáciách

| Tlačová správa
Poprední odborníci z vládnych aj mimovládnych organizácií, praxe a akademickej sféry sa dnes stretávajú na medzinárodnej konferencii v Prahe. Diskutovať budú o dezinformáciách a možnostiach ich eliminácie.

Konferenciu za účasti zástupcov EÚ, národnej vlády a hlavného mesta Českej republiky organizuje Stredoeurópske observatórium digitálnych médií (CEDMO) pod záštitou českého predsedníctva v Európskej únii. Za Slovenskú republiku CEDMO zastupujú Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave (UCM) a Kempelenov inštitút inteligentných technológií (KInIT).

Cieľom konferencie je zhromaždiť komunitu odborníkov zameranú na boj proti dezinformáciám v Európe a vytvoriť priestor na diskusiu kľúčových partnerov zastupujúcich EÚ, verejné inštitúcie, ako aj akademickú obec, súkromný sektor a neziskovú sféru.

Konferenciu vedie a aj zaháji koordinátor CEDMO, moderátor a vysokoškolský učiteľ Václav Moravec. Pozvanie na konferenciu o. i. prijali viceprezidentka Európskej komisie Věra Jourová, Jochen Spangenberg z Nemeckej verejnoprávnej rozhlasovej a televíznej spoločnosti Deutsche Welle, predseda Európskej platformy regulačných orgánov a riaditeľ Kancelárie Rady pre mediálne služby Ľuboš Kukliš, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer a ďalší poprední odborníci z oblasti digitálnych politík, mediálnej gramotnosti, umelej inteligencie a informačných technológií.

Účastníci budú tiež diskutovať o vplyve a regulácii dezinformácií, súčasnej úlohe médií v kontexte ruskej invázie na Ukrajinu, či o možnostiach znižovania negatívnych dopadov dezinformácií na spoločnosť.

„Polarizáciu spoločnosti a rastúcu nedôveru časti občanov k demokratickým hodnotám a princípom možno spájať s mediálnou a informačnou gramotnosťou. V samostatnom paneli sa preto budeme zaoberať tým, či je táto gramotnosť vhodným nástrojom na zvýšenie odolnosti voči hybridným hrozbám, sofistikovaným dezinformačným a propagandistickým stratégiám,“ uviedol Norbert Vrabec z Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave.

Na konferencii budú predstavené aj dva nové európske projekty a príklady využitia umelej inteligencie pri overovaní faktov. Rozvoj technológií, najmä umelej inteligencie predstavuje príležitosť v boji proti dezinformáciám.

„Stredoeurópski overovatelia faktov sú extrémne preťažení, a preto vyvíjame nástroje umelej inteligencie, ktoré budú podporovať a do nejakej miery aj automatizovať overovanie faktov. V technologickom paneli budeme diskutovať s viacerými zahraničnými expertmi o výzvach overovania faktov, existujúcich nástrojoch pre fact-checkerov ako aj nástrojoch, na ktorých pracujeme v rámci projektu CEDMO,“ uviedla Mária Bieliková, členka Strategickej rady CEDMO z Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií.

Konferencia sa uskutoční v dňoch 22. – 23. 9. 2022 v Prahe a online. Bližšie informácie a program sú dostupné na stránke: https://cedmohub.eu/cedmo-international-conference

CEDMO spája štyri univerzity a jeden výskumný inštitút z Česka, Slovenska a Poľska, päť organizácií zameraných na overovanie faktov a jednu technologickú firmu, ktorá prepája hub na Európske observatórium digitálnych médií EDMO. Slovensko v tomto projekte zastupujú Fakulta masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave (FMK UCM) a Kempelenov inštitút inteligentných technológií (KInIT). Fact-checkingové organizácie pôsobiace na Slovensku zastupuje slovenská pobočka AFP, infosecurity.sk a demagog.sk.

Súvisiace články

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Počúvanosť
sobota, 4.2.2023
1.
18,55%   + 0,05%
2.
16,26%   - 3,96%
3.
10,36%   + 1,05%
4.
8,37%   + 0,24%
5.
7,76%   - 4,87%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 4.2.2023
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2022 (kĺzavé dáta)
1.
16,64%   - 0,09%
2.
14,38%   - 0,30%
3.
10,14%   + 0,13%
4.
7,50%   - 0,02%
5.
7,30%   + 0,04%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
2. + 3. vlna 2022 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
X. - XII. etapa 2022
1.
32,9%   ± 0,0%
2.
23,0%   - 0,1%
3.
22,3%   - 0,1%
4.
18,1%   - 0,4%
5.
17,8%   - 0,1%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, X.-XII./2022
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
4. týždeň 2023 23.01.2023 - 29.01.2023
1.
Album
David Guetta & Bebe Rexha
Im Good (Blue)
2.
Album
Rosa Linn
Snap
3.
Album
Meduza & James Carter
Bad Memories (Feat. Elley Duhe & Fast Boy)
4.
Album
Glockenbach
Dirty Dancing (Feat. Asdis)
5.
Album
Ed Sheeran
Celestial
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over
×