menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Leto s rozhlasovými okruhmi RTVS

| RTVS , Tlačová správa
Programové okruhy Slovenského rozhlasu ponúknu poslucháčom súťaže, seriály, rozhovory ako aj záznamy z koncertov z letných festivalov.
Leto s rozhlasovými okruhmi RTVS

Rádio Slovensko

Vo vysielaní Rádia Slovensko dostane počas leta po poludňajšom Rádiožurnále priestor seriál k 95. výročiu rozhlasového vysielania na Slovensku, ktorý priblíži jeho históriu aj jednotlivé redakcie, podieľajúce sa na príprave programu. V relácii Dobré ráno, Slovensko! sa poslucháči každý piatok môžu tešiť na premiéru novej rubriky Denník matky v interpretácii Lujzy Garajovej Schramekovej.

Od druhej polovice júla bude v rámci projektu Rádio Slovensko Slovensku redaktorka a moderátorka relácie Dobré ráno, Slovensko! Marianna Kovácsová brázdiť po celom Slovensku na bicykli. Do vysielania prinesie skutočné príbehy ľudí, ktorí zverejnili výzvy na webovom portáli ľudiaľuďom.sk s informáciou, ako ich poslucháči Rádia Slovensko môžu podporiť. Marianna prejde na bicykli 400 km, je to jej osobný vklad do tejto výzvy pre poslucháčov Rádia Slovensko, ktorí chcú pomôcť. Charitatívny projekt doplní pohľad redaktorky na zaujímavé miesta a ľudí, ktorých na ceste stretne a navštívi.

Rádio Regina

Rádio Regina Západ ponúkne poslucháčom počas leta súťaže a živé vysielania v obciach a mestách západného Slovenska v cykle Rádio Regina Západ medzi vami". Piatky budú po 11.00 h patriť rubrike Priesečníky - o ľuďoch, ktorí sa usadili na západnom Slovensku. Priblíži v nej príbehy ľudí z krajín, z ktorých návštevy majú mnohí Slováci obavy. Chýbať nebudú ani potulky po regióne s Miroslavom Svítekom z Klubu slovenských turistov S batohom na pleciach, na ktoré sa poslucháči môžu tešiť v piatok po 15.20 h a v sobotu o 6.50 h. Na sviatok sv. Cyrila a Metoda odvysiela Rádio Regina Západ o 9.05 h prenos gréckokatolíckej liturgie. Večer o 17.00 h odznie v rozhlasovom vysielaní prvá časť koncertu Folklór vo fraku.

Rádio Regina Stred prinesie aj počas leta niekoľko premiérových relácií. V deň Sviatku sv. Cyrila a Metoda to bude fíčer Páter Vendelín, venovaný katolíckemu kňazovi Vendelínovi Javorkovi - misionárovi, zakladateľovi a prvému rektorovi ústavu pre kňazov byzantského obradu Collegium Russicum v Ríme, ktorý pôsobil na misiách na Blízkom i Ďalekom východe a roky prežil v sovietskych gulagoch po obvinení zo špionáže v prospech Vatikánu. Ďalšiu letnú premiéru ponúkne poslucháčom Rádio Regina Stred na výročie SNP v podobe relácie Povstalecké piesne, venovanej spomienkovému rozprávaniu a piesňam o protifašistickom odboji na Slovensku. Počas leta pokračuje vo vysielaní Rádia Regina Stred aj premiérová spomienková rubrika Môj prvý krok k rozhlasu, kde „rozhlasáci", rozhlasoví spolupracovníci i poslucháči hovoria o svojich prvých kontaktoch s rozhlasom. Pre poslucháčov sú pripravené aj dokumentárno-reportážne príspevky cyklu o technických pamiatkach Čierne diery, ktoré priblížia históriu Františkovej huty neďaleko Podbieľa, Hvezdárne na Vartovke v Banskej Bystrici, Telgártskej slučky a Chmarošského viaduktu, historické objekty Harmaneckých papierní a ďalších pamiatok.

Rádio Regina Východ pripravuje v mesiacoch júl a august osem vysielaní z regiónu naživo. V rámci cyklu Regina v regióne odvysiela priame prenosy z 5 obcí piatich regiónov východného Slovenska v miestnom nárečí. O hudobnú produkciu sa postarajú miestni folkloristi. Na celoročný cyklus Šľachtické rody z východného Slovenska nadviaže 23. júla vysielanie naživo z kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou o rode Dessewffy a 20. augusta z kaštieľa Strážky o rode Mednyanszkých. Cyklus pripomenie aj 30. výročie založenia Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, a to priamym prenosom 6. augusta z jeho priestorov. Novinkou vo vysielaní Rádia Regina Východ bude letný seriál o padlých v prvej svetovej vojne na severovýchode Slovenska. Pre poslucháčov je pripravený tiež letný cyklus o etikete všedného dňa Dobré spôsoby sa stále nosiaZápisník zo Španielska prinesie reportáže zo života Slovákov žijúcich v tejto krajine. Poslucháči Rádia Regina Východ budú môcť počas leta súťažiť aj o knihy v Knižnom klube Rádia Regina Východ a s obľúbenou Vlakotúrou po východe o vecné ceny.

Spoločný vysielací čas bude Regina počas leta venovať najmä tradičným letným podujatiam, ako napr. 61. ročníku online MFF Myjava, 66. ročníku online MFF Východná, 54. ročníku Folklórnych slávností Krakovany (Červeník), 35. Hornonitrianskym slávnostiam Prievidza a Jánošíkovým dňom Terchová.

Rádio Devín

Rádio Devín odštartuje letné vysielanie pripomienkou významného sviatku. Na sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda od 8.45 h uvedie premiéru prvých piatich častí rozhlasového cyklu Putovanie po cyrilo-metodských cestách o významných cyrilo-metodských pamiatkach Moravy a Slovenska. Ďalšie štyri časti ponúkne poslucháčom od 14.00 h a o 15.00 h odvysiela rozhlasovú hru Mojmíra Grolla Kauza Metod. Počas prvých dvoch júlových sobôt sa poslucháči vždy o 13.30 h môžu tešiť na premiéru rozhlasovej adaptácie románu Františka Rábeka, v dramatizácii Štefana Timka Tajomstvo Zoborského kláštora. V druhej polovici júla ponúkne Rádio Devín poslucháčom od 14.00 do 15.00 h cyklus Fenomenálne leto, v rámci ktorého odznejú vybrané reprízy úspešného formátu Fenomény, ktorý pre Rádio Devín autorsky pripravujú Zuzana Golianová a Mariana Jaremková. Následne od 15.00 až 16.00 h sa poslucháči môžu tešiť na reprízy úspešného rozhlasového projektu Slovenské rody, konkrétne päťdielnych cyklov: Tu máte moje slovo - Bernolákovci, Drotárski králi, Z doliny prerástol hory - Murgašovci a Nepokoj - Jurkovičovci. V prvej polovici augusta bude vysielanie od 14.00 do 15.00 h patriť Literárnemu letu v Rádiu Devín, v rámci ktorého odznejú rozhovory, recenzie a čítania na pokračovanie kníh vybraných autorov z Desiatky aktuálneho ročníka literárnej ceny Anasoft litera. Vysielanie bude pokračovať vybranými rozhovormi s týmito autormi v rámci relácie Rozhlasový antikvariát. Od 15.30 h sa poslucháči môžu tešiť na edíciu Naša zabudnutá klasika s rozhlasovými hrami, spracovanými na základe menej známych dramatických i literárnych textov slovenských autorov.

Rádio_FM

Rádio_FM bude aj počas tohto leta opäť festivalovým rádiom. Sezónu otvorí na trenčianskom letisku, kde počas piatich dní naživo odvysiela niekoľko moderovaných blokov i koncertov z festivalu Pohoda On The Ground. Ďalšie víkendy budú patriť výnimočným koncertom zo siete EBU i exkluzívnym setom domácich DJ-ov a producentov. Festivalovú sezónu uzatvorí na konci augusta vlastným Festivalom Rádia_FM. Do letnej programovej štruktúry Rádia_FM sa od začiatku prázdnin vráti aj poslucháčsky obľúbený hodinový Letný mix_FM, opäť pod autorským dohľadom domácich DJ-ov a producentov. Letný mix_FM si budú môcť poslucháči vypočuť každý pracovný deň od 13.00 h.

Súvisiace články

Súvisiace rádiá

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Počúvanosť
nedeľa, 23.6.2024
1.
20,47%   + 10,20%
2.
12,80%   - 3,39%
3.
11,65%   - 1,64%
4.
6,78%   - 0,55%
5.
6,74%   - 1,26%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 23.6.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
1.
15,90%   - 0,17%
2.
13,48%   - 0,58%
3.
9,99%   + 0,14%
4.
8,77%   + 0,25%
5.
7,42%   - 0,20%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
III. - V. etapa 2024
1.
31,0%   - 0,1%
2.
22,2%   + 0,1%
3.
21,4%   - 0,1%
4.
18,7%   + 0,2%
5.
16,0%   ± 0,0%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, III.-V./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
24. týždeň 2024 10.06.2024 - 16.06.2024
1.
Album
Ella Henderson
Alibi Ft. Rudimental
2.
Album
Lost Frequencies & Tom Gregory
Dive
3.
Album
Cyril
Stumblin' In
4.
Album
Sia
Gimme Love
5.
Album
Artemas
I Like The Way You Kiss Me
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over