menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie
Kvóty ešte viac zasahujú do formátov rádií. Licenčná rada nelogicky zamietla všetky žiadosti o výnimky

Kvóty ešte viac zasahujú do formátov rádií. Licenčná rada nelogicky zamietla všetky žiadosti o výnimky

Rádio Best FM bude musieť hrať nové domáce skladby napriek tomu, že je oldies. Rádio Devín bude musieť zvládnuť nájsť dostatok novej domácej klasickej hudby, prípadne ďalších menšinových žánrov, ktorým sa venuje a neodradiť už aj tak dosť menšinového poslucháča. Takto by to v praxi malo vyzerať od 1. januára.

Stanice, ktoré pred koncom roka žiadali licenčnú radu o výnimky napríklad na novú domácu hudbu, majú aktuálne pridelené výnimky platné iba do konca tohto roka.

Rada pre vysielanie a retransmisiu na svojom dnešnom zasadnutí zamietla všetky žiadosti o výnimky, a to napriek tomu, že stanice, ktoré o ne žiadali, ich mali schválené pre tento a minulý rok. Žiadali pritom častokrát len to, čo vyplýva z ich formátu. Keď stanica nehrá novú hudbu vôbec, a to ani zahraničnú (Best FM), tak sa teraz bude musieť popasovať s tým, ako jej poslucháči v strednom veku, budú reagovať napríklad na Majka Spirita v záplave hitov 70-tych a 80-tych rokov. Rozhodnutie je nepochopiteľné aj v prípade Rádia Devín, či rockovo ladených staníc Aligator, Anténa Rock a One Rock, kde nájsť dostatok nových skladieb, ktoré nie sú staršie ako 5 rokov a dajú sa v rockovom formáte rotovať bez straty poslucháča, je v podstate utópia. Nehovoriac, že ak niekto hrá iba classic rock, tak skladba z roku 2018 v takom playliste nemá čo hľadať. Neschválenie žiadostí u staníc, kde je hranie napríklad novej domácej hudby v rozpore s formátom, je postavené na hlavu. Je to nepochopenie základov a licenčná rada sa takýmito rozhodnutiami diskvalifikuje v očiach odbornej verejnosti.

Dôvod, prečo Rada zamietla všetky výnimky, nedáva logiku a núti zamyslieť sa nad tým, ako je kompetentné zloženie ľudí, ktorí o výnimkách (a nie len o nich) rozhodujú. Len nedávno boli do licenčnej rady volení traja noví členovia. Predsedníčku rady Martu Danielovú, ktorej skončilo funkčné obdobie 15.12.2018, navrhlo Mediálnemu výboru a následne ju schválili poslanci, občianske združenie Royal plavecký klub z Bratislavy. Áno, čítate dobre. Ľudí, ktorí rozhodujú o médiách, môže navrhnúť aj plavecký klub. Okrem M. Danielovej, ktorá ako členka Rady pokračuje už od 16. decembra, bude mať Rada od 27. januára budúceho roka aj dvoch nových členov: Petra Kubicu navrhol Inštitút sociálnych hodnôt, ktorý s médiami tiež nemá toho veľa spoločného a Anikó Dušíkovú nominoval predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák. P. Kubica a A. Dušíková nahradia súčasných členov Ľubomíra Kmeca a Vladimíra Holana. Nie je to pritom tak dávno, čo do RVR nastúpil strážiť vyváženosť a objektivitu tendenčný SMER-ák Milan Blaha, otec zapáleného milovníka socializmu - Ľuboša Blahu, poslanca stany SMER. Keď to rozmieňame na drobné a dalo by sa pokračovať, dostávame orgán, ktorý sa len ťažko dá brať relevantne.

Vo výsledku tak rádiám, ktoré bojujú o prežitie, rozhodnutie RVR ešte viac skomplikuje fungovanie. Ako teda nedopadli výnimky? 

Žiadateľ Slovenské diela Nové slovenské diela
Rádio Best FM Best FM Media spol. s r.o. nepožiadal zamietnutá
ALIGATOR – CLASSIC ROCK RADIO Radio ON s.r.o. zamietnutá zamietnutá
Rádio Vlna CORPORATE LEGAL, s. r. o. zamietnutá zamietnutá
Radio Patria Rozhlas a televízia Slovenska zamietnutá zamietnutá
Rádio Devín Rozhlas a televízia Slovenska zamietnutá zamietnutá
Rádio Pyramída Rozhlas a televízia Slovenska nepožiadal zamietnutá
Radio One Rock RADIO ONE ROCK, s.r.o. nepožiadal zamietnutá
Radio One Retro RADIO ROCK, s.r.o. nepožiadal zamietnutá
Rádio Anténa Rock GES Slovakia, s.r.o. zamietnutá zamietnutá

Súkromné rádiá musia hrať minimálne 25% domácej hudby a okruhy RTVS až 35%, a to v čase od 06:00 do polnoci. Jednu pätinu z tohto obsahu musia tvoriť nové skladby, ktoré nie sú staršie ako 5 rokov. Po novom aj u oldies a classic rock rádií, kde nové skladby budú ako päsť na oko.

Súvisiace články

Súvisiace rádiá

pridať príspevok  Diskusia k článku: 80 príspevkov

MUSIC SK
MUSIC SK včera 17:27

Rastaman - naozaj Ti dakujem, ze nas pocuvas. Podla prispevkov sa zda, ze si tvrdy chlap.
No naozaj sa nemusis hanbit, ze nas pocuvas. Vdaka chlape!

rastaman
rastaman včera 16:09

À propos, zbytočne si fandíš - http://www.demomusicradio.com/ som zatiaľ počúval asi 3x à 5 minút a to, čo som počul, ma nijako neohúrilo.

;-)

rastaman
rastaman včera 16:03

1) NIE som RASTAFARIÁN!

2) Ja nikoho/nič NEOBHAJUJEM, len KONŠTATUJEM fakty.

3) "Socializmus" žiadne PENIAZE NEBRAL! Štát (ČSSR) si TVORIL (VLASTNÉ) PENIAZE, preto ich nemusel nikomu brať, ani od nikoho si požičiavať (na rozdiel od dneška https://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/statistika… ).

4) Mal si sa narodiť o 50 rokov skôr, zažil by si "SLOBODU" (TATÍČKOVHO) KAPITALIZMU - pekne NABOSO, od 8 rokov s motykou NA POLI.

PS: Pevne verím, že NEbývaš v (lacno sprivatizovanom) DRUŽSTEVNOM/ŠTÁTNOM BYTE, či nebodaj v z "NENÁVRATNEJ STAVEBNEJ PÔŽIČKY" postavenom RODINNOM DOME - lebo ak áno, PO SMRTI SA USMAŽÍŠ V PEKELNÝCH PLAMEŇOCH (za zločiny proti "svätej STOLICI" :-).

MUSIC SK
MUSIC SK včera 15:24

Rastaman - nakoľko si viackrát zmienil, že počúvaš DEMOMUSICRADIO, tak aj tam máme pár piesní. Takže logicky môžem tvrdiť, že sa ti naša tvorba páči. A zaraďujem ťa tak medzi našich špeciálnych fanúšikov. Budeš prekvapený ale máme aj rastafariansku tvorbu.

MUSIC SK
MUSIC SK včera 14:38

Rastaman - v našej rodine sme si niekoľkí platili súkromnú výučbu - ja napr. na strednej škole nemčinu u bývalého diplomata za 90 SK mesačne a sestra aj na základnej škole. Ak by bola možnosť na základných školách a stredných, tak by sme si to asi neplatili :--). Pravdou je, že socializmus používal bubliny, napr. čo spomínaš a bola možnosť prihlásiť sa na krúžky v Pionierskych domoch a Domoch kultúry. Vidím však, že hrubosť Ti nerobí problémy, že obhajuješ socializmus, keď som povedal, že som sníval o tom, rozumieť anglickým piesňam a Ty to takto hrubo prekrúcaš. To, že som teraz 10-ty raz spomenul socializmus, neznamená, že ho obhajujem na rozdiel od Teba. Iba konštatujem, že peniaze bral z jedného vreca a oblboval svet, ako sa stará o sociálne veci. A o slovenskú tvorbu sa staral, samozrejme, nesmela byť protisocialistická. Mainstreamová hudba však bola vždy o LÁSKE. Ak Ti to slovo nič nehovorí, tak to je najvznešenejší ľudský cit - láska obecne, k otcovi, matke, starým rodičom,...

Aktuálne články

Počúvanosť
2. + 3. vlna 2018
1.
18,71%   - 0,05%
2.
16,66%   - 0,25%
3.
10,75%   - 0,17%
4.
7,53%   + 0,17%
5.
7,17%   - 0,06%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
2. + 3. vlna 2018 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
október 2018
1.
13,18%   + 0,08%
2.
9,94%   - 0,08%
3.
9,24%   - 0,03%
4.
8,44%   - 0,10%
5.
6,45%   - 0,07%
Počúvanosť cez aplikáciu Radia.sk - október 2018
% celkovej počúvanosti
IX.-XI. etapa 2018
1.
34,4%   + 0,7%
2.
26,8%   + 0,1%
3.
23,8%   - 0,1%
4.
17,3%   - 0,8%
5.
15,5%   + 0,3%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, IX.-XI./2018
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
2. týždeň 2019 07.01.2019 - 13.01.2019
1.
Imagine Dragons
Natural
2.
Dynoro & Gigi D'agostino
In My Mind
3.
Calvin Harris
Promises (With Sam Smith)
4.
Rita Ora
Let You Love Me
5.
Jonas Blue
Rise (Feat. Jack & Jack)
2. týždeň 2019 14.01.2019
1.
Ariana Grande
Thank U, Next
2.
Ava Max
Sweet But Psycho
3.
Rita Ora
Let You Love Me
4.
Ellie Goulding X Diplo feat. Swae Lee
Close To Me
5.
Post Malone & Swae Lee
Sunflower (Spider-Man Into The Spider-Verse)