menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Diskusia k téme Rádio Viva

5950 príspevkov
david (neregistrovaný, 92.43.56.xxx)
david (neregistrovaný, 92.43.56.xxx)
20.12.2017 16:48
0
0
re:xxxxxxxxx

100,3 1kW BA nepokrýva kvalitne ani samotné mesto v interiéri. Je to frekvencia pôvodne určená pre N.Zámky.

93,3 Viva 30W nemôže rušiť Trenčín na rozdiel od 100000W 94,3 :)
Roky ide 98,5BA Sity 30W vs. 98,5 E2 V. Javorina 8kW.

a rozdiel 0,1Mhz Brno vs. BA pekne v Brne piskovali na spustenie Expresu z Kamzíka. Zarušil sa im Proglas na 107,5. V západnej BA zase 104,5 80kW Frekvence 1 ruší náš Devín na 104,4 5kW . Na týchto frekvenciách bol pôvodne plánovaný spoločný okruh ČSSR. Koordinácie sa robili pre spoločne pre ČSSR

Power150 (neregistrovaný, 195.91.16.xxx)
Power150 (neregistrovaný, 195.91.16.xxx)
20.12.2017 16:26
0
0
93.30 MHz

93.30 MHz už ide :-) :-)

xxxxxxxxxxx (neregistrovaný, 85.135.218.xxx)
xxxxxxxxxxx (neregistrovaný, 85.135.218.xxx)
16.12.2017 17:31
0
0
Rozdiel

@Palo
Možno by ju dovolili tú koordináciu, veď v TN je Lumen na 93,3 a teraz sa má rozvysielať 93,3 v BA. Už toho dôvodu by to mohli povoliť aj opačne. A aj celkovo tie Ženevy majú kolíziu o 0,1 (napr. Kamzík - Kojál) a predsa vysielajú a asi nikto z ČR sa nesťažuje, že by im Kamzík rušil Kojál a naopak. Možno 94,3 by v TN nepovolili, ale o pár miest na sever možno áno. A čo sa týka tých papierov, škoda reči. Dúfajme, že pri DAB nevznikne podobný bordel a chaos ako je teraz pri FM.

@ °_° Ja by som povedal, že rozdiel v pokrytí medzi 100 kW Kamzíkom a 1 kW 100,3 je taký, že kým Kamzík pokrýva kvalitne BA, že to tam ide aj bez antény a 20 - 40 km okruh (ako kde) samozrejme s výrazným presahom o desiatkách km do lokalít, ktoré majú už svoj vysielač, tak 100,3 pokrýva BA (samozrejme bez antény by to všade nešlo) + malé okolie a potom nato nadväzuje 88,8 NR.

michal21
michal21
14.12.2017 00:52
0
0
@kuvang

Mne funguje.

kuvang (neregistrovaný, 89.173.72.xxx)
kuvang (neregistrovaný, 89.173.72.xxx)
13.12.2017 22:20
0
0
stream off?

Aktuálne je cez stream len ticho

ivan (neregistrovaný, 195.80.173.xxx)
ivan (neregistrovaný, 195.80.173.xxx)
13.12.2017 18:37
0
0
zvuk

Prave teraz som dal novy preset. Ocenim spatnu vazbu od odbornikov :)

david (neregistrovaný, 92.43.56.xxx)
david (neregistrovaný, 92.43.56.xxx)
13.12.2017 14:19
0
0
@°_° (neregistrovaný,

Je to tak ako ti to bolo vysvetlené. Jednoducho sa signál nezalomí do doliny hneď za kopcom. Preto aj v Bratislave v tieni Malých karpát nechytíš stanice z Brna ale v takom Bernolákove alebo Senci a ďalej od Karpát už áno . BA mestská časť Devín je tiež úplne v tieni. Príjem z Kamzíka nie je možný. Za to ti idú rakúske a české stanice na bežnú anténu. Kedysi tam bol dokrývač. Dokrývač bol aj za analógu na spodku Karlovej vsi. Šírili prvý program smer Líščie údolie..
Čiže keď to zhrniem aj pod vysielačom môžeš mať problém s príjmom a ani vysoký výkon ti nepomôže. Skôr hustejšia sieť vysielačov ak si v tieni vysielača alebo v dolinách medzi kopcami.

Seth
Seth
12.12.2017 14:27
0
0
Kamzík

Kedysi sa mi podarilo zachytiť FUN 94,3 MHz z BA v Liptovskej Teplej v zašumenom mone, na prenosnom rádiu SHARP. Bolo to v časoch keď 94,2 MHz KH po RTI bola off. F1 z Radhošťa tam len tak ľahko nedosvietila, hoc pri použití vonk. antény bolo možné dačo popočúvať, no však väčšinou len preprskávala vďaka prepálenému MPX výkonu. Pardón za OT :) to len tak keď k tomu kamzíku :D

°_° (neregistrovaný, 188.123.115.xxx)
°_° (neregistrovaný, 188.123.115.xxx)
11.12.2017 11:46
0
0
@Pe3k

Dobre chytrák, tak ma pouč, ako veľmi sa v BA líši pokrytie 100kW frekvencií z Kamzíka a napr. 100,3 ktorá má 1kW. Nechápeš, že mne nejde o Kamzík ako taký? Ale prečo je tam 100kW a hrá v Břeclavi alebo Győri, ale nie 30-40 km od BA?

ivan (neregistrovaný, 109.230.4.xxx)
ivan (neregistrovaný, 109.230.4.xxx)
10.12.2017 11:33
0
0
pokrytie

Neprislusi mi komentovat tuto odbornu debatu nemam na odbornost. vystudoval som sice elektriku ale svetlo nie radio. skoda, dnes by sa mi to zislo. Ale zo skusenosti suhlasim , ze pre mesto je dolezitejsia sila signalu do 5km od vysielaca ako dosah do senca. BA je kopcovita a tak aj FN EX E2 maju v podhradi pri PKO problemy a to maju 10KW. Pod kopcom je tma. Vystavba vysokych veziakov to este skomplikuje. 94.9 sa prepne na Landererovej za Panorama City na 101 1 i napriek tomu , ze to je 2nasobna vzdialenost. Chyba na velmi vysielac v centre niekde okolo Twin City aby chytil opacny smer.

. (neregistrovaný, 84.245.121.xxx)
. (neregistrovaný, 84.245.121.xxx)
10.12.2017 02:47
0
0
Tieň

Pod svahom, kopcom ti nebude hrať žiaden vysielač, lebo je v tieni, je to akoby si dal na vrch stožiara baterku a svietila by do priestoru, pod kopcom by si nemal svetlo. Napríklad signál zo Ščobíka nepokryje Zemplínske Hámre, ktoré sú hneď pod ním lebo sú v tieni. Pod kopcom musíš prijímať naprotívny vysielač, preto sa budovali v minulosti vykrývače/prevádzače/dokrývače

Pe3k (neregistrovaný, 91.127.151.xxx)
Pe3k (neregistrovaný, 91.127.151.xxx)
10.12.2017 00:36
0
0
@

Ty chytrák, aký význam by malo postaviť vysielač na Záruby? Prioritou bolo pokryť signálom mesto a jeho aglomeráciu, čo by sa z vyššej, no vzdialenej kóty nedalo. Prečo má Brno Hády, Plzeň Krakovec, Olomouc Radíkov a i.?! Presne takýto bol prípad Twistu na Chopku, ktorý hral s 1 kW 200 km ďaleko, no v RK či Brezne bol signál nedostatočný. Veľkú časť Podunajskej nížiny pokrýva V. Javorina, Zobor, Sitno a Belá, nemá preto význam stavať blízko hraníc troch štátov vyššie stožiare...

°_° (neregistrovaný, 188.123.115.xxx)
°_° (neregistrovaný, 188.123.115.xxx)
09.12.2017 21:57
0
0
Kamzík

Postaviť vysoko výkonný vysielač na najnižší kopec Malých Karpát nebolo úplne správne rozhodnutie. Aký je signál z neho v podhorských obciach v okresoch MA a TT? Celkovo na Záhorí je mnoho miest, kde žiadna Ženeva nehrá. Ale Kojál a Kahlenberg idú naplno.

Palo (neregistrovaný, 78.99.252.xxx)
Palo (neregistrovaný, 78.99.252.xxx)
29.11.2017 23:51
0
0
xxxxxxxxxxx

No to sa mylis v tom, ze keby mali len 10 kW, ze by sa na Povazi dali koordinovat take frekvencie, ake sa vysielaju napr. na Kamziku. Nedali by sa koordinovat, lebo by to TU nepovolil kvoli ruseniu. Rusenie je niekolkonasobne vacsie, ako pokrytie, ktore vies chytit. Ani 100 W by ti nedolili koordinovat na 94,3 v Trencine, ak by aj vysielali na Kamziku 10 kW. Takze zabudni na Zenevy.. Jednoducho to nejde. Max by sa mohli prehodit v ramci Zenev frekvencie, ako sa to stalo asi len v jednom pripade, ze si Lumen vymenil s Sro frekvenciu v TN. Ale keby si len tusil ake je to komplikovane len pre papiere spravit, tak by si pochopil, ze to nikto radsej nebude riesit..

ivan (neregistrovaný, 195.80.173.xxx)
ivan (neregistrovaný, 195.80.173.xxx)
29.11.2017 16:13
0
0
diskusia

Tiez si myslim, ze nikdo uz teraz nebude upratovat frekvencie. Bolo by to technicky velmi narocne skoordinovat technikov vsetkych radii na vsetkych kvotach kde radia su. Fakt, ze vacsina radii ma extremne presahy sa uz nezmeni.
Vianocne piesne zacneme hrat od piatka.

david (neregistrovaný, 92.43.56.xxx)
david (neregistrovaný, 92.43.56.xxx)
29.11.2017 11:38
0
0
re 9X

Nikto tu už z FM pásmom moc robiť nebude. O cca osem rokov bude fungovať všetko v DAB+ alebo niečom novšom.

xxxxxxxxxxx (neregistrovaný, 62.197.192.xxx)
xxxxxxxxxxx (neregistrovaný, 62.197.192.xxx)
29.11.2017 11:22
0
0
Sú tu k tomu aj diskusie
xxxxxxxxxxx (neregistrovaný, 62.197.192.xxx)
xxxxxxxxxxx (neregistrovaný, 62.197.192.xxx)
29.11.2017 11:18
0
0
Palo

Viem, že všetko je to o zákonoch, povoleniach a kritériach, ale mohli by požiadať RVR o zmenu frekvencie.

Tak nech si dajú do Nitry výkon 250, 500 watov a desinu nech vrátia. A všetky podobné miesta, čo nepokryje Kamzík, dokryť nízkovýkonnými vysielačmi.
Kamzík ide aj na Považí, síce nie kvalitne, ale miestami s RDS. Keby má stiahnutý výkon na max. 10 kW, kľudne by sa tu dali skoordinovať frekvencie 94,3 96,6 101,8. Ale nikto ich tu neskoordinuje lebo by boli rušené Kamzíkom. Podobne zo Suchej Hory. 100 kW sa tam nehodí, keďže je to tam hornaté. Krížava tiež.
Preto je problém nájsť voľnú frekvenciu, aj keď malú. Lebo vysielač nevie pokryť NR, ale presahuje na Považie a neviem, kde všade. + presahy z iných vysielačov + zahraničie... Máme pár celoplošných staníc, pár regionálok a už je koniec. Preto je podľa mňa najlepšie znížiť výkony a hluché alebo zarušené miesta dokryť malými vysielačmi, aby sa obmedzili presahy a ľahšie sa bude hľadať voľná frekvencia. Ako píše Rasťo z Prešova "prepracovať" to tu.

Pe3k
Pe3k
29.11.2017 10:34
0
0
Detail

Mnohí posudzujú kvalitu signálu podľa autorádia... Príjem signálu na rádio s malou anténkou je v budove radikálne odlišný a nie je náhodou, že aj ten súkromný Expres uprednostnil v BA Ženevu z Kamzíka. Súbeh rovnakých frekvencií v jednom regióne si tiež vyskúšal a prakticky všetky takéto frekvencie už preladil... A tá myšlienka novej siete, resp zefektívnenia využívania súčasných frekvencií zatiaľ nepadla na úrodnú pôdu, hoci sa tu objavila pred mnohými rokmi.

david (neregistrovaný, 92.43.56.xxx)
david (neregistrovaný, 92.43.56.xxx)
29.11.2017 08:12
0
0
ešte link na Ženevské frekvencie

https://www.radia.sk/diskusia/temy/1047_zenevske-f…

Výmenou súčasných vysielateľov či okruhov by sa dala na Slovensku ešte viac využiť sieť uvedených vysielačov.

david (neregistrovaný, 92.43.56.xxx)
david (neregistrovaný, 92.43.56.xxx)
29.11.2017 08:10
0
0
re: 9x

Výkonné vysielače tzv. Ženevy z roku 1984 pre VKVII sa plánovali , keď sa ešte nechyrovalo o duálnom systéme. Čiže cca. 5-6 sietí na krajinu. Vtedy u nás pre ČSSR.
Po spustení duálneho systému sa k Ženevám dostali aj privátny vysielatelia a preto doteraz nemá SRo optimálne pokrytie všetkých okruhov.

V tejto diskusii si nájdeš všetky plánované pre ČSSR. Napr. Brno z bratislavou má blízke frekvencie čo vtedy mohlo byť plánované pre rovnaký okruh. 104,4-104,5 ; 106,5-106,6 a 107,5 - 107,6.

Rasťo (z Prešova) (neregistrovaný, 93.49.212.xxx)
Rasťo (z Prešova) (neregistrovaný, 93.49.212.xxx)
29.11.2017 07:47
0
0
Frekvencie

Nie som odborník na frekvencie, ale skôr by som išiel cestou veľa frekvencí s malým výkonom. Lenže to by chcelo "prepracovať" celý slovenský éter. V Prešove chytám SRo z Dubníka, Bardejova a Popradu (Kráľová hoľa). Alebo v PO môžem počúvať Reginu KE a BB. Je to podľa mňa nahlavu postavené.

Seth
Seth
29.11.2017 06:22
0
0
Re: Palo

Veru. Veľmi dobre píšeš. Žiaľ niektorý veru stále nepostrehli tebou spomínané (rušičky v domácnostiach a pod.) a to že, FM pásmo je prehltené, natoľko, že je problém resp. priam nemožné koordinovať sieť (pozn. ako Expres Net) v malých výkonoch, o vyžších ERP nehovoriac

Palo (neregistrovaný, 78.99.252.xxx)
Palo (neregistrovaný, 78.99.252.xxx)
28.11.2017 23:47
0
0
xxxxxxxxxxx

Zjavne moc nevidis do toho, co pises a hlavne aka je realita :-)
Kazda jedna frekvencia ma presne pravidla, takze zacat duplovat kmitocet je riadna hlupost..
A preco si velke radia koordinuju frekvenciu v konkretnom meste, ak maju "dosah" zo silneho vysialaca? No preto, ze ten dosah tam prave nemaju.. Si skusal niekedy, naladit si radio niekde v rodinnom dome, na prizemi, 20 az 30 km od vysielaca na kusok drotu? Skus si v Nitre naladit nejake frekvencie z Kamzika. Resp skus si dat autoladenie. Naladi ti a bude ti dobre hrat len to, co tam ma lokalne vysielace. Dnes uz nemame 90te roky, kde stacil jeden vysielac a pokrylo to 100 km. Dnes ma kazdy doma x zariadeni, ktore ti zarusia pasmo a potrebujes lokalne dokryvat..
Fajn ze sa ti paci siet Expresu - je to super, akurat oni to robili pred 15 timi rokmi a dnes uz priestor na taketo siete nie je..

krtko (neregistrovaný, 95.105.146.xxx)
krtko (neregistrovaný, 95.105.146.xxx)
28.11.2017 23:39
0
0
@ivan

Kedy spustíte vianočné skladby naplno? Dúfam, že budete vianočnejší ako to tipujem u ostatných komerčných staníc :)

Počúvanosť
sobota, 7.11.2026
1.
19,59%   - 0,51%
2.
14,26%   + 0,61%
3.
10,67%   - 3,28%
4.
7,74%   + 1,12%
5.
7,22%   - 4,67%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 7.11.2026
podiel [%] celkovej počúvanosti
1. + 2. vlna 2026 (kĺzavé dáta)
1.
14,26%   - 0,28%
2.
10,29%   - 0,24%
3.
9,82%   - 0,33%
4.
9,31%   + 0,47%
5.
8,01%   + 0,04%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
1. + 2. vlna 2026 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
VII. - IX. etapa 2026
1.
28,8%   + 0,4%
2.
22,2%   + 0,5%
3.
19,5%   - 0,1%
4.
17,5%   - 0,3%
5.
17,3%   - 0,2%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, VII.-IX./2026
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
44. týždeň 2026 26.10.2026 - 01.11.2026
1.
Album
Temper City
Self Aware
2.
Album
Alex Warren
Passenger
3.
Album
Teddy Swims
Mr. Know It All
4.
Album
Katseye
Animal
5.
Album
Shakira & Burna Boy
Dai Dai
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over