menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Zo sedemnástich voľných frekvencií prejavili vysielatelia záujem o dvanásť (Aktualizované)

| Rada pre mediálne služby, Tlačová správa
O pridelení voľných frekvencií bude Rada pre mediálne služby rozhodovať v decembri.
Zo sedemnástich voľných frekvencií prejavili vysielatelia záujem o dvanásť (Aktualizované)
zdroj: Pixabay / Radia.sk

Aktualizované 27.10.2025: Rada pre mediálne služby v pôvodnej správe z 24.10.2025 nesprávne uviedla žiadateľov o frekvencie Nitra 93,6 MHz a Považská Bystrica 104,4 MHz.

V aktuálnom výberovom konaní, ktoré Rada pre mediálne služby vyhlásila 24. septembra 2025, je zaradených sedemnásť voľných frekvencií na terestriálne rozhlasové vysielanie. Do uplynutia lehoty na podávanie žiadostí, 17. októbra 2025, ich Rade doručili ôsmi vysielatelia, ktoré žiadajú o pridelenie frekvencií pre osem programových služieb. O pridelenie frekvencií sa neuchádza žiaden nový subjekt; všetci žiadatelia už sú vysielateľmi rozhlasových staníc.

Zo sedemnástich voľných frekvencií prejavili vysielatelia záujem o dvanásť z nich. O pridelenie najvyššieho počtu frekvencií, piatich, požiadali vysielatelia SUB FM s. r. o. pre programovú službu SUB FM a spoločnosť D.EXPRES, k.s. pre programovú službu ROCK. Vysielateľ WINTER média, a.s. sa uchádza pre svoju programovú službu Rádio Piešťany o pridelenie dvoch frekvencií. Zvyšní piati vysielatelia požiadali Radu o pridelenie po jednej frekvencii.

Najväčší počet žiadateľov je o frekvenciu 90,6 MHz Nitra, o ktorú sa budú uchádzať traja vysielatelia. O frekvencie 106,6 MHz Banská Bystrica, 103,3 MHz Spišská Nová Ves a 93,6 MHz Nitra prejavili záujem po dvaja vysielatelia. V aktuálnom výberovom konaní je aj päť kmitočtov – 92,7 MHz Žarnovica, 95,8 MHz Žiar nad Hronom, 91,0 MHz Žiar nad Hronom, 88,3 MHz Púchov a 88,5 MHz Dubnica nad Váhom – o ktoré neprejavil záujem žiaden subjekt.

Rozhodovanie o prideľovaní frekvencií bude Rada realizovať s maximálnou transparentnosťou. Prostredníctvom YouTube kanála Rady pre mediálne služby bude verejnosti dostupné ako vypočutie uchádzačov o jednotlivé frekvencie plánované na 2. decembra 2025, tak aj samotné rozhodovanie členov Rady počas ich zasadnutia v nasledujúci deň. Časový harmonogram verejného vypočutia záujemcov o frekvencie bude v predstihu dostupný na webovej stránke Rady pre mediálne služby.

Zoznam uchádzačov výberového konania:

Lokalita Frekvencia
(MHz)
Výkon
(W)
Žiadateľ
Piešťany 94,7 (A) 100 SUB FM s. r. o.
Dunajská Streda 92,2 (B) 100 SITY MEDIA s.r.o.
Žarnovica 92,7 100 -
Žiar nad Hronom 95,8 100 -
Žiar nad Hronom 91,0 160 -
Banská Bystrica 106,6 1000 D.EXPRES, k.s. (ROCK)
SUB FM s. r. o.
Spišská Nová Ves 103,3 200 D.EXPRES, k.s. (ROCK)
Marek Petráš (DETSKÉ RÁDIO)
Prievidza 89,6 500 Best FM Media spol. s r.o.
Banská Bystrica 92,0 1000 SUB FM s. r. o.
Púchov 88,3 (C) 300 -
Dubnica nad Váhom 88,5 (D) 150 -
Bánovce nad Bebravou 90,4 (E) 500 D.EXPRES, k.s. (ROCK)
Prievidza 90,5 (F) 1000 D.EXPRES, k.s. (ROCK)
Nitra 90,6 250 D.EXPRES, k.s. (ROCK)
SUB FM s. r. o.
WINTER média a.s.
Levice 92,3 200 SUB FM s. r. o.
Nitra 93,6 50 EJ, s.r.o.
WINTER média a.s.
Považská Bystrica 104,4 300 Rádio Vlna, s.r.o.

Poznámky:

  1. Frekvenciu 94,7 MHz Piešťany je možné prideliť iba držiteľovi rozhodnutia o pridelení frekvencie 94,7 MHz Topoľčany.
  2. Frekvenciu 92,2 MHz Dunajská Streda je možné prideliť iba držiteľovi rozhodnutia o pridelení frekvencie 92,1 MHz Galanta.
  3. Frekvencia musí byť pridelená spolu s frekvenciou 88,5 MHz Dubnica nad Váhom tomu istému vysielateľovi.
  4. Frekvencia musí byť pridelená spolu s frekvenciou 88,3 MHz Púchov tomu istému vysielateľovi.
  5. Frekvencia musí byť pridelená spolu s frekvenciou 90,5 MHz Prievidza tomu istému vysielateľovi.
  6. Frekvencia musí byť pridelená spolu s frekvenciou 90,4 MHz Bánovce nad Bebravou tomu istému vysielateľovi.

Zoznam frekvencií a ich podrobná technická špecifikácia je uvedená v plnom rozsahu na webovom sídle Rady pre mediálne služby.

Súvisiace články

Súvisiace rádiá

pridať príspevok  Diskusia k článku: 12 príspevkov

MoRF
MoRF
02.11.2025 12:44
1
4

podľa finstatu Ti to vychádza, že sa spája jednooký so slepým ... (ale tak finstat nevidí všetko)

Jazz_Laco
Jazz_Laco
31.10.2025 11:28
5
4

Aspoň čo som pozeral teraz mediálny zákon, tak autorizácia je neprevoditeľná na inú osobu, avšak neplatí to v prípade predaja podniku alebo jeho časti.

Ale na počudovanie, prevod licencie je možný, ale len spolu s autorizáciou.

Deviat
Deviat
31.10.2025 08:07
3
8

Pravdepodobne sa chcu spojit Trnavske s Winter media, ale aj tak nerozumiem naco im je nitra ked obe radia posobia v Trnavskom kraji. Skor to zasa vyzera ako minule zname pripady :D za dalsie autorizacia sa neda presuvat len tak, museli by byt na to nejake vazne dovody. Myslim si ze toto rada zamietne. Ak nie je to precedens a otvori sa moznost radiam len tak posuvat autorizacie na nove subjekty napr. z nefungujucich ekonomicky na fungujuce. Je to tu kocurkovo na slovensku co uz dokazu stvarat media ako Trnavske radio. No vychadza mi to jedine na to ze TR ma financne problemy, pretoze sa snazia o nieco, ale neviem ci im to pomoze.

Jazz_Laco
Jazz_Laco
30.10.2025 20:13
1
4

Napríklad či prechodom autorizácie môže prejsť aj licencia a frekvencie Rádia Piešťany na Trnavské Rádio? Či to bude tvoriť akúsi sieť? Ak áno, budú mať v PE dve frekvencie? Zmení sa aj názov rádia?

MoRF
MoRF
30.10.2025 17:47
0
0

niečo z tabuľky výberka ozrejmil, ale vyvstávajú ďalšie otázky.

Aktuálne články

Počúvanosť
piatok, 6.11.2026
1.
20,10%   - 0,01%
2.
13,95%   - 0,10%
3.
13,65%   - 0,08%
4.
11,89%   - 0,39%
5.
6,62%   - 0,19%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 6.11.2026
podiel [%] celkovej počúvanosti
1. + 2. vlna 2026 (kĺzavé dáta)
1.
14,26%   - 0,28%
2.
10,29%   - 0,24%
3.
9,82%   - 0,33%
4.
9,31%   + 0,47%
5.
8,01%   + 0,04%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
1. + 2. vlna 2026 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
VII. - IX. etapa 2026
1.
28,8%   + 0,4%
2.
22,2%   + 0,5%
3.
19,5%   - 0,1%
4.
17,5%   - 0,3%
5.
17,3%   - 0,2%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, VII.-IX./2026
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
44. týždeň 2026 26.10.2026 - 01.11.2026
1.
Album
Temper City
Self Aware
2.
Album
Alex Warren
Passenger
3.
Album
Teddy Swims
Mr. Know It All
4.
Album
Katseye
Animal
5.
Album
Shakira & Burna Boy
Dai Dai
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over