V medzirezortnom pripomienkovom konaní je návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý posúva verejnoprávnu televíziu k štátnej a prináša niekoľko kontroverzností.
Inštitúcia by sa podľa návrhu nemala rozdeliť na samostatnú televíziu a samostatný rozhlas. Fakt, na ktorý upozorňovalo aktuálne vedenie i odborníci, že tým sa neušetrí, ale naopak, zrejme zavážil.
Riaditeľ bude podriadený vládnej moci
Voliť riaditeľa by mala sedemčlenná komisia, ktorá bude zložená z troch nominantov ministra a štyroch členov zvolených v parlamente. Prakticky, namiesto odrezania voľby od vládnej moci, je záujem urobiť presný opak, a to dostať obsah pod kontrolu. Vzniknúť má programová rada volená Národnou radou a opäť sa majú opraty stiahnuť aj zavedením zmluvy so štátom.
Cieľom je politicky zbaviť sa aktuálneho vedenia RTVS a urobiť z verejnoprávneho média provládne vysielanie bez akejkoľvek prípadnej kritiky. Dňom nadobudnutia účinnosti nového zákona vo funkcii skončí súčasný riaditeľ Ľuboš Machaj i Rada RTVS.
Povinné vysielanie hymny
Ministerstvo uvádza, že „Slovenská televízia a rozhlas zaradí každý deň do vysielania každej televíznej a rozhlasovej vysielacej služby v čase od 23:30 hodiny do 00:30 hodiny štátnu hymnu Slovenskej republiky tak, aby hranie štátnej hymny Slovenskej republiky bolo predelom medzi zložkami programovej služby a nebolo súčasťou mediálnej komerčnej komunikácie a ani nenasledovalo bezprostredne pred ňou alebo po nej“.
V praxi sa dá povedať, že po týchto zmenách verejnoprávne médiá na Slovensku zaniknú a vysielať budú len štátne médiá na rozhlasových a televíznych okruhoch, ktorých cieľom bude zrejme podporovať a chváliť aktuálnu vládnu moc.