menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

RTVS si pripomenie Deň boja za slobodu a demokraciu v rozhlasovom vysielaní

| RTVS , Tlačová správa
Deň boja za slobodu a demokraciu a novembrové udalosti poslucháčom RTVS pripomenie prostredníctvom viacerých relácií i ďalších programov v rozhlasovom vysielaní.
RTVS si pripomenie Deň boja za slobodu a demokraciu v rozhlasovom vysielaní
zdroj: RTVS

Rádiu Slovensko bude 17. november 1989 rezonovať už v Rannej téme relácie Dobré ráno, SlovenskoPo 13.00 h hodine zasadne do kresla v rozhlasovom štúdiu v hodinovej relácii Hosť Rádia Slovensko historik Ľubomír Morbacher a na otázku „Ako si spomínate na november 89?” bude orientovaná aj Popoludňajšia téma. Publicistov bude zaujímať aj pohľad súčasných študentov na Nežnú revolúciu, porovnajú aj súčasnú ekonomickú situáciu s tou pred 34 rokmi, chýbať nebude ani odkaz Novembra´89 do súčasnosti. Ten bude rezonovať aj vo večernej diskusnej relácii Kontakty o 20.05 h.

Rádio Regina bude na frekvenciách Reginy Západ, Stred a Východ informovať o aktuálnych podujatiach so zameraním na November´89. Vo vysielaní BESEDA s NEV (už v stredu 15. novembra o 19.00 h) pre poslucháčov rusínskej národnosti sa Dávid Palaščák zameria na zisky a straty Rusínov po Novembri a v rómskom vysielaní v relácii Rómske slovo nebude chýbať spomienka na aktérov Novembra. Relácia Lav laveha/slovo ku slovu bude vo štvrtok 16.novembra o 19.00 h venovaná aktérom novembra 1989 v prostredí rómskej komunity.

Rádio Devín odštartovalo tematické vysielanie spojené s blížiacou sa oslavou Dňa boja za slobodu a demokraciu už 14. novembra o 19.00 h večerným slávnostným programom Festivalu slobody pod pyramídou, ktorý pripravuje Ústav pamäti národa v spolupráci s Rádiom Devín. Reflexia spoločenských tém z nedávnej minulosti bude pokračovať aj o 22.00 h v Dramatickom Rádiu Devín v rozhlasovej hre Evy Borušovičovej Všetci ľudia budú bratia zo seriálu Milénium. V stredu 15. novembra od 10:00 h ponúkne Rádio Devín v priamom prenose z Komorného štúdia Slovenského rozhlasu diskusiu v rámci Festivalu slobody pod pyramídou. Tá bude o 10.40 h prerušená rozhlasovou hrou Michaely Materákovej Varič, Džony, jeho babka a národný poklad zo seriálu Dozvuky Nežnej. Vypovedá o 90. rokoch o nacionalizme, ktorý vytryskol vo svojej hrubej a primitívnej forme, ale aj o inom fenoméne tej doby - epidémii drogovej závislosti. Oba tieto motívy sa spojili v jednom, možno trochu bizarnom príbehu.

Farebný november vo vysielaní Rádia Devín nadobudne 17. novembra slobodné tóny tematických väzieb na Deň boja za slobodu a demokraciu. O 13.30 h vo formáte Hudba.sk odvysiela komornú hudbu tichých odporcov neslobody Romana Bergera, Vladimíra Bokesa a Juraja Beneša. Večer o 18.00 h odznejú v relácii Jazzvybrané čísla z koncertov Bratislavských jazzových dní z októbra 1989 (napríklad James Blood Ulmer, Cassandra Wilson, Jack McDuff), ilustrujúce, že jazz ako umenie symbolizujúce slobodu bol prítomný aj v komunistickom Československu a nepriamo sa podieľal na „temperovaní“ mysle ľudí uväznených v totalitnom režime, ale túžiacich po slobode.

Jednotlivé redakcie Rádia Slovakia International pripravujú na piatok 17. Novembra monotematické relácie s vlastným obsahom, čím poslucháčom v zahraničí pripomenú túto udalosť z rôznych aspektov:

 • Krajanská redakcia prinesie 17. november 1989 v spomienkach priamych aktérov - M. Kňažka, Ľ. Feldeka, Z. Mistríkovej, v ankete sa autori zamerajú na vnímanie Nežnej z dnešného pohľadu. Tematická hudobná dramaturgia výberom piesní dotvorí charakteristiku vtedajšej doby.
 • Nemecká redakcia ponúkne rozhovor s kultúrnou aktivistkou Lenkou Encingerovou z Devínskej Novej Vsi, ktorá vyrastala v dome vedľa železnej opony (česko-slovensko-rakúska hranica) a zbierala fotky, ktoré zachytili túto hranicu pred rokom 1989.
 • Anglická redakcia kladie otázku Na čo je nám revolúcia?”. Odpovede cudzincov žijúcich na Slovensku zaznejú v angličtine na miestach Nežnej revolúcie, ktoré im predstavujeme v historických súvislostiach.
 • Francúzska redakcia sa zameria na oblasť periodickej tlače, ktorá bola po zmene spoločenského systému v roku 1989 na Slovensku najdynamickejšie rozvíjajúcou sa oblasťou. Od tohto roku sa počet vydávaných titulov na Slovensku niekoľkonásobne zvýšil. K výraznému nárastu prispelo najmä zrušenie povoľovacieho konania pri vydávaní periodickej tlače. Bývalý francúzsky veľvyslanec na Slovensku, pán Christophe Léonzi, charakterizuje Milana Kňažka - jedného z hlavných predstaviteľov revolúcie.
 • Ruská redakcia predostrie chronológiu udalostí, politológ G. Mesežnikov povie o význame Nežnej revolúcie z hľadiska súčasných dejín poslucháčom RSI, priblíži názory ľudí rôzneho veku a sústredí sa aj na tému demokracie na Slovensku v dnešných časoch ako aj na boj proti dezinformáciám, a pod.
 • Španielska redakcia sa na tému slobody pozrie očami mladých ľudí - cez divadlo a pohyb: Pohľad mladých divadelníčok z Trnavy na fenomén slobody cez pohybovú performanciu ICARUS, ktorú pripravili pod vedením francúzskej režisérky Marie Gourdain, českého hudobníka Václava Kalivodu a slovenského tanečníka a choreografa Jara Viňarského.

Štandardná nadčasová dramaturgia Rádia Litera bude v týždni obsahujúcom 17. november obohatená o tri tematické relácie (fíčer, rozhlasovú minidrámu a esej):

 • Božena Baluchová, Nina Turčanová, Elena Jančušková, Tatiana Kusá: November 89
  Umelecko-dokumentárne pásmo z cyklu Mozaika storočia podáva plastický obraz politických, spoločenských či ekonomických procesov, ktoré v tomto období sprevádzali etapy na ceste k vytúženej slobode a demokracii.
 • Vanda Feriancová: Do čerta s revolúciou!
  Keď mladý tínedžer rozmýšľa o tom, ako chce odísť z krajiny do inej, slobodnej, nenávidí faloš, ktorú vidí aj u svojich rodičov, aj u svojich pedagógov či športových trénerov a v plánovanom úteku mu zabráni vznik revolúcie, otvorenie hraníc a neuveriteľné pokrytectvo, ktorého je svedkom. Účinkujú Ondrej Kaprálik, Ivo Bis, Vladimír Kobielsky, Andrea Kvašňovská, Dušan Kaprálik a Ladislav Konrád.
 • Martin Šenc: Dvojitý strach
  „Žijem na slobodnom Slovensku 30 rokov po Nežnej revolúcii - a bojím sa. Bojím sa našej budúcnosti... Bol by som nerád, keby udalosti Nežnej revolúcie, ktoré ma vždy budú fascinovať, prestali mať význam... ," prezrádza Martin Šenc vo svojom zamyslení Dvojitý strach. Číta Tomáš Bartoněk.

Súvisiace články

Súvisiace rádiá

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Počúvanosť
piatok, 24.5.2024
1.
21,32%   + 0,28%
2.
17,85%   + 0,01%
3.
12,00%   + 0,32%
4.
9,55%   + 0,42%
5.
8,00%   - 2,63%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 24.5.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
1.
16,07%   - 0,08%
2.
14,06%   - 0,09%
3.
9,85%   + 0,31%
4.
8,52%   + 0,30%
5.
7,62%   - 0,40%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
I. - III. etapa 2024
1.
31,4%   + 0,1%
2.
21,8%   - 0,4%
3.
21,7%   + 0,1%
4.
18,1%   + 0,3%
5.
16,1%   - 0,1%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, I.-III./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
20. týždeň 2024 13.05.2024 - 19.05.2024
1.
Album
Cyril
Stumblin' In
2.
Album
Sia
Gimme Love
3.
Album
Ella Henderson
Alibi Ft. Rudimental
4.
Album
Ofenbach
Overdrive Ft. Norma Jean Martine
5.
Album
Lost Frequencies & Tom Gregory
Dive
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over