menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Premiérové časti dramatického seriálu Bludisko v Rádiu Devín

| RTVS , Tlačová správa
RTVS uvedie v piatok 10. novembra o 21.00 h v Rádiu Devín prvý diel z premiérových častí dramatického seriálu Bludisko. Tento inovatívny cyklus 7 príbehov od domácich rozhlasových autorov mladšej a strednej generácie sa bude vysielať každý piatok po 21.00 h až do 22. decembra 2023.
Premiérové časti dramatického seriálu Bludisko v Rádiu Devín
zdroj: RTVS

Rádio Devínako platforma kvalitnej rozhlasovej tvorby, nadväzuje týmto seriálom na predchádzajúce tri cykly - Čakanie na Nežnú (k výročiu Nežnej revolúcie), Dozvuky Nežnej (mapujúc 90-te roky) a Milénium (príchod nového tisícročia), ktoré priblížili poslucháčom dôležité historické a spoločenské udalosti. Bludisko pokračuje v intenzívnom dejinnom mapovaní súčasnosti. Tento seriál je koncipovaný ako zrkadlo posledných dvanástich rokov našich životov, ktoré boli značne ovplyvnené globálnymi udalosťami, vrátane pandémie COVID-19. Nezabudnuteľné večery plné emócií, prekvapení, čistého dramatického zážitku ponúkne Rádio Devín svojim poslucháčom každý piatok večer po 21.00 h od 10. novembra do 22. decembra 2023 .

Premiérové časti seriálu prinášajú jedinečné príbehy, ktoré odrážajú bežné problémy a výzvy, s ktorými sa stretávame v každodennom živote. Seriál otvára témy ako samota, vzťahy, zdravotné krízy či hľadanie vlastnej identity v období neistoty. Každý príbeh je navrhnutý tak, aby diváka nielen zabavil, ale aj prinútil zamyslieť sa nad životnými hodnotami a osobným rastom. Dramaturgia seriálu zabezpečuje, že každá časť bude jedinečná svojou atmosférou a spracovaním. Každý z autorov posiela svoje krátke posolstvo:

10. novembra 2023 o 21.00 h, Daniela Kapitáňová: Hrdlička

Naša budúcnosť je konečne aj vaša.Všeslovanská Rus víta každého otvorenou náručou a komu by sa to nepáčilo, na toho čakajú pracovné perute.Neveríte?Zapnite si rádio. Počúvajte.

 • Dramaturgia Zuzana Kolmosová
 • Réžia Štefan Korenči
 • Zvukový majster Peter Pištek
 • Hudobná dramaturgia Lída Hodulíková
 • Účinkujú: Lucia Vráblicová, Peter Sklár, Richard Stanke, Peter Kollárik

17. novembra o 21.45 h, Scarlet Čanakyová: Potrebujem sa nadýchnuť

Pandémia. Rúška. Pravidlá. Niekto dodýchal, niekto to dáva len s pomocou ventilácie a niekto sa v tej vynútenej izolácii potrebuje iba nadýchnuť, aby zvládol to najobyčajnejšie na svete: svoj dennodenný život.

 • Dramaturgia Zuzana Kolmosová
 • Réžia Veronika Martinková
 • Zvukový majster Peter Hájek
 • Hudobný dramaturg Rudolf Pepucha
 • Účinkujú: Helena Krajčiová, Peter Kadlečík, František Kovár, Zuzana Kronerová, Zuzana Kocúriková, Vladimír Jedľovský, Martina Kapráliková a ďalší....

24. novembra o 21.00 h, Laco Kerata: Tri sestry v éteri

Tri sestry počas covidovej pandémie. Každá žije akoby osamote vo svojom svete, komunikujú cez mobily, skype-y, či iné možnosti. Tvorcovia zámerne pracujú s neurčitosťou, nie je jasné, či je každá naozaj osamotená, bez partnera, či kohokoľvek, alebo samotu hrajú, citovo sa navzájom vydierajú, idealizujú sa, aby si v covidovej samote posilnili svoje egá. Každá, keď klame, klame najmä samu seba. Novovyvíjaná umelá inteligencia to svojsky komentuje, či deformuje skutočnosť a dodáva celku groteskný rozmer.

 • Dramaturgia Zuzana Kolmosová
 • Réžia Laco Kerata
 • Hudobný dramaturg Rudolf Pepucha
 • Zvukový majster Peter Pištek
 • Účinkujú: Danica Jurčová, Mirka Frankovská, Katarína Šafaříková

1. decembra 2023 o 21.00 h, Barbora Kardošová: Prípitky

Júl 2021, ticho pred búrkou druhej vlny pandémie. Tri dvojice a jeden single mladý muž dovolenkujú v slovenskom autokempingu. Najstarší Tibor s manželkou Zlaticou sú tu najdlhšie. Je medzi nimi nielen desaťročný vekový rozdiel, ale zlé časy práve preverujú kvalitu ich vzťahu. Len Tibor to ešte nevie. Na konci bude všetko inak ako na začiatku. Urna s popolom Dušana bude rozptýlená a každý si bude pripíjať na všetky tie veci, ktoré nás majú urobiť šťastnejšími, milovanejšími, zdravšími, lepšími aj láskavejšími. Mladý hetero- aj mladý homosexuálny pár budú každý po svojom vylepšovať svoj vzťah a single Samo zahrá najdôležitejšiu úlohu v Zlaticinom rozhodnutí vsadiť zvyšok svojho života na veľkorysosť.

 • Dramaturgia Zuzana Kolmosová
 • Réžia Veronika Martinková

8.decembra 2023 o 21.00 h, Michaela Materáková: Keby Barbie bola skutočná žena

Odmalička nám hovoria, že sa môžeme stať kýmkoľvek a pred nami sa rozprestiera svet nekonečných možností, no v skutočnosti je niekedy ťažké stať sa samým sebou. Hra o sebaprijatí, bodyshamingu a traume z neprijatia. Vanda si nájde životný cieľ urobiť zo seba živú bábiku Barbie. U svojej rodiny však s touto víziou nenachádza pochopenie.

 • Dramaturgia Zuzana Kolmosová
 • Réžia Veronika Martinková

15. decembra 2023 o 21.30 h, Tereza Križková a Zuzana Križková: Päť balónov šťastia

Internet, nové technológie, zhon, v ktorom žijeme, vytvárajú deficit základných ľudských potrieb, akými sú medziľudské vzťahy, láska, prijatie, či opora blízkej duše. A keď sa k tomu primieša pandémia a prísne protipandemické pravidlá, k tomu ste osamelá matka, ktorá vychováva sama svoje dieťa, vynásobte tento deficit niekoľkokrát. Renáta čaká, kedy sa vo dverách objaví otec jej syna. Túži po tom, aby Miško stretol svojho ocka a zároveň sa aj v nej ukrýva kúsok opustenej ženy, ktorá túži po blízkosti spriazneného človeka. Dokáže však Miškov otec, Dušan, zaplniť prázdne miesto v ich životoch?

 • Dramaturgia Zuzana Kolmosová
 • Réžia Laco Kerata
 • Hudobný dramaturg Rudolf Pepucha
 • Zvukový majster: Andrej Klimits
 • Účinkujú: Henrieta Kolláriková, Helena Geregová, Lucia Hurajová, Jakub Rybárik, Mirka Frankovská

22. decembra 2023 o 21.00 h, Eva Borušovičová: Riedky svet

V marci 2020 sa naša realita zrazu zriedila. Ľudia zmizli z ulíc, autá zastali, obchody, továrne, divadlá a kaviarne sa zatvorili, školy vyprázdnili. Tváre sme skryli za rúška a len so strachom sme sledovali stúpajúce počty obetí kovidu a apokalyptické tlačovky.

Učiteľka Milica býva po rozvode sama so synom v malom byte v dome, kde nikoho nepozná. No zložitý veľký svet sa skladá z malých svetov, ktoré dokážeme ovplyvniť. V nich je miesto pre vľúdnosť a ľudskosť, ktoré nám svietia na cestu a pomáhajú prežiť.

 • Dramaturgia Zuzana Kolmosová
 • Réžia Eva Borušovičová
 • Hudobná dramaturgia
 • Zvukový majster Milan Greguš

Súvisiace články

Súvisiace rádiá

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Počúvanosť
štvrtok, 11.4.2024
1.
21,79%   - 0,55%
2.
18,61%   + 0,82%
3.
12,25%   - 0,60%
4.
9,13%   + 0,56%
5.
7,66%   - 0,54%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 11.4.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
1.
16,07%   - 0,08%
2.
14,06%   - 0,09%
3.
9,85%   + 0,31%
4.
8,52%   + 0,30%
5.
7,62%   - 0,40%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
XII. etapa 2023 - II. etapa 2024
1.
31,3%   - 0,2%
2.
22,2%   - 0,5%
3.
21,6%   ± 0,0%
4.
17,8%   + 0,4%
5.
16,2%   - 0,2%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, XII.-II./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
14. týždeň 2024 01.04.2024 - 07.04.2024
1.
Album
Dua Lipa
Houdini
2.
Album
Thirty Seconds To Mars
Seasons
3.
Album
Sia
Gimme Love
4.
Album
Ofenbach
Overdrive Ft. Norma Jean Martine
5.
Album
Cyril
Stumblin' In
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over