menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

RTVS ponúkne poslucháčom aj počas leta pestrý program

| RTVS , Tlačová správa
RTVS ponúkne počas letných mesiacov poslucháčom naprieč svojimi rozhlasovými okruhmi pútavé programy. V ponuke budú premiérové relácie, ale aj reprízy obľúbených programov.
RTVS ponúkne poslucháčom aj počas leta pestrý program
zdroj: Image by awesomecontent on Freepik

Rádio Slovensko

Aj v tomto roku pokračuje Rádio Slovensko s letnou roadshow Rádio Slovensko Slovensku. V dňoch od 7. do 25. augusta predstaví štáb Rádia Slovensko poslucháčom 15 príbehov s ťažkým osudom z vybraných obcí a miest na Slovensku, ktoré podporí charitatívnou aktivitou. Dobročinný rozmer uskutočňuje Rádio Slovensko opäť v spolupráci s charitatívnou inštitúciou ludialudom.sk.

Počas leta prinesie Rádio Slovensko poslucháčom každý týždeň tipy na to, kde na Slovensku ideálne stráviť dovolenku alebo spoznávať nové krásne miesta našej krajiny. Rádio Slovensku pripravuje aj rubriku s týždennou periodicitou, kde budú odborníci na krátkej ploche vyvracať hoaxy a rôzne iné neoverené informácie, ktorých v poslednom čase veľmi pribúda

Poslucháči Rádia Slovensko sa môžu tešiť aj na pravidelnú súťaž Počúvaj a vyhraj, ktorej zámerom je predstavenie bohatého archívu a histórie rozhlasového vysielania na Slovensku. Účastníkom SMS súťaže sa stáva každý, kto pošle SMS s odpoveďou na vedomostnú úlohu. Tá spočíva v tom, že má zareagovať na zvukovú ukážku z nášho rozhlasového archívu. Zvukovú ukážku má poslucháč doplniť, prípadne má uhádnuť meno interpreta, herca, pokračovanie repliky. Po ukončení zvukovej ukážky moderátor dá možnosť A a možnosť B, pričom jedna z nich je správna.

Rádio Regina Západ

Rádio Regina Západ pokračuje aj v roku 2023 v projekte Folklórne leto s Rádiom Regina. Redaktori a moderátori sa zastavia na niekoľkých festivaloch na západnom Slovensku, z ktorých budú vysielať naživo. Zastávkami budú napríklad Požitavské folklórne slávnosti v Mani, Pukanské remeselnícke trhy, festival dychových hudieb v obci Hostie či Slávnosti spevu a tanca v Červeníku. Zo všetkých odvysiela RRZ naživo reláciu Festivalové pozdravy.

V auguste sa Rádio Regina Západ zúčastní na poľnohospodárskom a potravinárskom veľtrhu Agrokomplex 2023. Okrem aktuálnych informácií v prúdovom vysielaní bude z Nitry v priamom prenose vysielať Klub záhradkárov s Eduardom Jakubekom, reláciu Panoráma a Hudobné pozdravy.

Rádio Regina Stred

Vo vysielaní Rádia Regina Stred budú tradične dominovať folklórne festivaly. Z vybraných festivalov uskutoční nielen živé vysielanie, ale aj verejné nahrávky. Poslucháčom sa naživo prihlási z Horehronských dní spevu a tanca v Heľpe (24. 6.), 68. ročníka najstaršieho celoslovenského folklórneho festivalu Východná (30. 6.-2. 7.), či 61. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej (2. - 6. 8.), odkiaľ vo štvrtok o 17.30 h odvysiela komorný hodinový program venovaný 60. jubileu Jánošíkových dní a 10. výročiu zápisu Terchovej muziky do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Živým vysielaním sa prihlási aj z augustových osláv 79. výročia Slovenského národného povstania v priestoroch Múzea SNP v Banskej Bystrici.

5. júla a 29. augusta odvysiela Rádio Regina Stred premiérové časti cyklu Hudobné dedičstvo. Pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky uvedie v mimoriadnych vysielacích štruktúrach počas štátnych sviatkov relácie cyklu Hudobné dedičstvo s popredným slovenským etnomuzikológom Bernardom Garajom. Na Sviatok sv. Cyrila a Metoda sa poslucháči môžu tešiť na premiéru fíčra Nebojsa Dobšinský. V rozhlasovom pásme Nebojsa Dobšinský priblíži Rádio Regina Stred zákulisie života a tvorby Dobšinského, listovú komunikáciu s J. Bottom, napäté a kritické momenty osudu, pád na dno, ale aj tie krajšie chvíle. Budeme kráčať miestami, kde Dobšinský žil a pôsobil. 21. augusta si pripomenie Deň okupácie Česko-Slovenska v roku 1968 premiérovou reláciou Smrť pod tankami.

Počas letnej štruktúry ponúkne Rádio Regina Stred poslucháčom v sobotu predpoludním v prúdovom vysielaní cyklus publicistických príspevkov o technických pamiatkach Čierne diery. Poslucháči sa tak opäť môžu tešiť na rozprávanie o objektoch, technických pamiatkach, architektonických unikátoch či jednoducho zaujímavostiach zo stredného Slovenska. Záverečnou bodkou za letným programom Rádia Regina Stred bude vysielanie z hôr. Poslucháčom sa 2. septembra prihovorí zo Sitna v Štiavnických vrchoch. Okrem priamych prenosov či špeciálnych programov predstaví Rádio Regina Stred v letnom vysielaní aj množstvo regionálnych tipov na výlety či letné aktivity na strednom Slovensku.

Rádio Regina Východ

Rádio Regina Východ pripravuje v mesiacoch jún až august celkom deväť vysielaní naživo priamo z regiónu. V rámci cyklu Prišli sme k vám odvysiela hodinové priame prenosy z 5 obcí piatich regiónov východného Slovenska v miestnom nárečí s folklórnou produkciou miestnych súborov a spevákov. Vysielania naživo, spojené so súťažou pre poslucháčov, pripravuje aj k 200. výročiu narodenia Júliusa Andrássyho z trebišovského kaštieľa (9. 6.); k 100. výročiu Ružbašskej kráľovskej svadby (25. 8.) a rozhlasový dvor z folklórneho festivalu v Rejdovej (26. 8.).

Letný režim vysielania obohatí moderátorská dvojica Iveta Vaculová a Michaela Slivková Kirňaková v piatkovom rannom vysielaní. Sobotňajšiu Poradňu pre záhradkárov predĺži Rádio Regina Východ na hodinový slot a počas tohto leta budú môcť poslucháči súťažiť o knihy v Knižnom klube Rádia Regina Východ. Do vysielania zaradí Rádio Regina Východ aj rubriku Bolo ich 11 (11 príbehov ľudí, ktorí zomreli pri okupácii v auguste 1968) a zostrih hudobných skupín z verejných nahrávok vo Veľkom štúdiu SRo v Košiciach pod názvom Koncerty RRV. Chýbať nebude Letná súťaž RRV o hodnotné ceny s názvom „Pomaly ďalej (ne)zájdeš!“, ktorá bude prebiehať na sociálnych sieťach.

Rádio Devín

Rádio Devín pripravujeme na leto jedinečnú sériu podujatí s názvom V dotyku s kultúrou, s ktorou nasledujúce mesiace navštívi obľúbené letné festivaly a prehliadky umenia, ako sú napríklad Pohoda, Artrooms Moravany, Dotyky a spojenia a mnoho ďalších, pričom nazrie s poslucháčmi aj do ich zákulisia.

V pondelok 3. júla budú môcť poslucháči spolu s Rádio Devín otvárať v Slovenskej národnej galérii Mesiac autorského čítania za účasti nórskych a českých autorov a autoriek a v utorok 4. júla sa môžu tešiť na rozhlasovú hru Andreja Kalinku SACRUM na festivale Into to the Miracles medzi Baďanom a Bátovcami. V piatok 7. júla sa Rádio Devín po rokoch vráti na festival Pohoda s Literárnym cirkusom K. Bagalu. Počas leta sa poslucháči Rádia Devín môžu tešiť aj na filmový festival Štyri živly v Banskej Štiavnici, Letná univerzita Eleuzína v Banskej Štiavnici, Cinematik v Piešťanoch či Divadelná Nitra.

V rámci Operného Rádia Devín (vždy v sobotu o 19.00 h) ponúkne Rádio Devín počas júla tituly raritné a u nás takmer neznáme:

  • 1. 7. – (Francúzsko) Darius Milhaud: Christophe Colomb, op. 102;
  • 8. 7. – (Španielsko) Pablo de Nebra: Donde Hay Violencia, No Hay Culpa;
  • 1. 7. – (Chorvátsko) Jakov Gotovac: Ero s onoga svijeta;
  • 22. 7. – (Rumunsko) Nicolae Bretan: Horia;
  • 29. 7. – (Grécko) Mikis Theodorakis: Medea.

V auguste to budú reprízy najslávnejších operných titulov „Best Of Opera“,:

  • 5. 8. - Gioacchino Rossini: Popoluška;
  • 12. 8. - Bedřich Smetana: Predana nevesta;
  • 19. 8. - Carl Maria von Weber: Oberon;
  • 26. 8. - Giacomo Puccini: Dievča zo zlatého západu.

V relácii Ars musica uvedie Rádio Devín v lete historické nahrávky:Richard Strauss, Edward Elgar, Gustav Holst, Sergej Prokofiev, Arthur Honegger, Igor Stravinskij, Darius Milhaud. Sériu letných relácií Folkfórum venovaných folkovej a alternatívnej scéne ponúkne Rádio Devín v letných mesiacoch špeciálne s podtitulom Folkové leto s legendami domácej a svetovej pesničkárskej scény.

V obľúbenom Koncertnom Rádiu Devín sa poslucháči v lete môžu tešiť na takmer výlučne premiérové záznamy koncertov z koncertných štúdií Slovenského rozhlasu a ďalších zaujímavých priestorov. V Exkluzívnych koncertoch zo sveta (počas augustových pondelkov o 19.00 h) príde na rad letná edícia zaujímavých koncertov, ktoré sa konajú v „prázdninovej nálade“ v letných mesiacoch v Európe, aj v Amerike.

V rámci literárno-dramatickej produkcie, budú augustové večery patriť sérii rozhlasových adaptácií hier Radošinského naivného divadla: 6. 8. - Ako som vstúpil do seba (2018), 13. 8. - Včela v zime (2019), 20. 8. - Návod na použitie (2019), 27 .8. - Veľké ilúzie (2021). V rozprávkových víkendoch (v sobotu a v nedeľu 9.00 h) odvysiela Rádio Devín cykly rozprávkových hier – v júlové soboty staroslovienske povesti autora Mareka Kupča, v augustové soboty Mesiac s hrami Márie Ďuríčkovej, všetky víkendové nedele budú patriť rozprávkam z archívu. Premiérové časti úspešného formátu Naša zabudnutá klasika si budú môcť poslucháči vypočuť 4. júla a 4. augusta. V súvislosti s jubileom Martina Hubu uvedie Rádio Devín v júli poctu jeho hereckému umeniu v reláciách Medzi hlasmi (8. júla o 22.30h), fíčer Mirjany Šišolákovej Iniciálky M.H. o rodine Hubovcov (16. júla o 18.00 h) a rozhlasovú hra Franz Kafka: Proces (16. júla o 19.00 h).

V auguste Rádio Devín poslucháčom exkluzívne prinesie seriálovú verziu rozhlasovej dramatizácie románovej epopeje Leva Nikolajeviča Tolstého Vojna a mier 1. – 12. časť (15. – 30. augusta o 22.30 h), ktorá vznikla na podklade pôvodnej dramatizácie Karola Horvátha.

Rádio Patria

Letnú sezónu odštartuje Redakcia národnostného vysielania Rádia Patria, štúdio RTVS Košice, už 28. júna 2013 verejnou nahrávkou koncertu z cyklu Tam u nás, ktorý bude venovaný folklóru obcí vysťahovaných z priestoru priehrady Starina a Uličskej doliny. Záznam z koncertu odvysiela Rádio Patria 29. júla v rámci tzv. rusínskeho víkendu, moderovať ho bude Štefan Štec. Súčasťou rusínskeho víkendu budú aj dve mimoriadne diskusie k téme histórie Rusínov s historikmi Prof. Petrom Švorcom a PhDr. Stanislavom Konečným. Rusínske vysielanie bude počas leta podrobne monitorovať kultúrne dianie na severovýchode Slovenska, na festivaloch v Malom Lipníku (8. 7.) a na festivale v Uliči (15. 7.).

2. augusta si Rádio Patria pripomenie Pamätný deň rómskeho holokaustu mimoriadnym programom rómskeho vysielania. Odvysiela mimoriadne vydanie relácie Lav laveha o Rómoch, ktorí sa zúčastnili protifašistického odboja, a 3. augusta ponúkne poslucháčom reláciu Zvony nad krajinou zameranú na tému presahov holokaustu Rómov až do súčasnosti. Téme holokaustu sa bude Rádio Patria venovať aj v ďalších rómskych spravodajských a publicistických reláciách.

Letnú sezónu ukončí Rádio Patria v rámci vysielania NEV 23. septembra verejnou nahrávkou koncertu, ktorý organizuje v spolupráci s Poľským klubom na Slovensku, na ktorom sa predstavia skladby z nového CD Poľského klubu pod názvom Bardzo ważna rzecz.

Rádio_FM

Rádio_FM bude aj počas tohto leta „festivalovým rádiom“. Okrem živého vysielania z najväčšieho slovenského festivalu Pohoda a nahrávky programu Baláž&Hubinák, ktorá vznikne na Festivale Atmosféra ponúkne ďalšie obľúbené špeciály.

Každý pracovný deň bude súčasťou letnej programovej ponuky Letný mix_FM. Hodinovka exkluzívnych djských setov sa začne vždy o 13.00 h.

Festivalovú náladu si vďaka Rádiu_FM budú môcť poslucháči vychutnať aj doma – festivalové Rádio_FM zaradí do denných časov vysielania aj víkendové špeciály, a to prostredníctvom djských setov a záznamov koncertov pod hlavičkou programov Singall_FMFresh_FMPohoda_FM LIVE. Chýbať nebude ani víkend venovaný BBC6 Music Festivalu a Festivalu Eurosonic.

Festivalovú sezónu uzatvorí Rádio_FM vlastným Festivalom Rádia_FM, ktorým sa na začiatku septembra symbolicky pripojí k projektu Slovenská Tepláreň.

Súvisiace články

Súvisiace rádiá

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Počúvanosť
štvrtok, 11.4.2024
1.
21,79%   - 0,55%
2.
18,61%   + 0,82%
3.
12,25%   - 0,60%
4.
9,13%   + 0,56%
5.
7,66%   - 0,54%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 11.4.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
1.
16,07%   - 0,08%
2.
14,06%   - 0,09%
3.
9,85%   + 0,31%
4.
8,52%   + 0,30%
5.
7,62%   - 0,40%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
XII. etapa 2023 - II. etapa 2024
1.
31,3%   - 0,2%
2.
22,2%   - 0,5%
3.
21,6%   ± 0,0%
4.
17,8%   + 0,4%
5.
16,2%   - 0,2%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, XII.-II./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
14. týždeň 2024 01.04.2024 - 07.04.2024
1.
Album
Dua Lipa
Houdini
2.
Album
Thirty Seconds To Mars
Seasons
3.
Album
Sia
Gimme Love
4.
Album
Ofenbach
Overdrive Ft. Norma Jean Martine
5.
Album
Cyril
Stumblin' In
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over