menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Festival rozhlasovej hry otvorí svoje brány v utorok 25. apríla

| RTVS , Tlačová správa
Už onedlho sa v Trnave začína tradičný Festival rozhlasovej hry, ktorého história siaha až do roku 1966. Okrem súťažnej prehliadky najlepších rozhlasových hier z produkcie SRo ponúkne aj zaujímavý sprievodný program. Cieľom festivalu je ocenenie najlepších tvorcov a realizátorov, ale aj posilnenie záujmu poslucháčov o kráľovnú rozhlasových žánrov - rozhlasovú hru.
Festival rozhlasovej hry otvorí svoje brány v utorok 25. apríla
zdroj: RTVS

RTVS a Trnavský samosprávny kraj usporiadajú 25. až 27. apríla Festival rozhlasovej hry 2023. Odborná porota momentálne hodnotí 32 titulov v troch kategóriách - Nad 45 minút, Do 45 minút a Fórum mladých autorov. Užší výber najúspešnejších hier vyberala Dramaturgická rada festivalu z kompletnej produkcie Slovenského rozhlasu v segmente rozhlasových hier za uplynulé dva roky. Do súťaže sa tak dostali hry s rôznymi minutážami, témami, charakterom, zacielením, poetikou i režijným spracovaním. Víťazné rozhlasové hry budú zverejnené 27. apríla v Trnave.

Súťažné tituly z užšieho výberu sa okrem toho automaticky stávajú nositeľmi ocenenia Pečať kvality. Porotu tvoria Zora Hudíková, psychologička médií a mediologička z FMK UCM v Trnave, Fero Király - autor, interpret a pedagóg s presahom do performance a soundartu, Patrik Lančarič, režisér, Lucia Mihálová, dramaturgička Divadla Jána Palárika v Trnave a Martina Vannayová, scenáristka a dramaturgička.

Festival bude mať bohatý sprievodný program. Naživo budú z festivalových priestorov vysielať Rádio Slovensko, Rádio Regina Západ aj hostiteľské Rádio Devín. Gymnazisti budú besedovať s členkou aktuálnej desiatky Anasoft litera spisovateľkou Veronikou Šikulovou a hercom a hudobníkom Kamilom Mikulčíkom, návštevníci Knižnice Juraja Fándlyho s ďalším členom aktuálnej desiatky Anasoft Litera, spisovateľom Dušanom Taragelom, a spisovateľmi Lacom Keratom a Karolom D. Horváthom. Naživo sa s moderátormi Rádia Devín Andreou Makýšovou Volárovou, Marekom Luptákom a Jarmilou Vitovičovou a ich hosťami stretnú návštevníci priestorov Divadla Jána Palárika. To však zďaleka nie je všetko.

Základom diskusného Kritikonu Hany Rodovej bude diskusia popredných odborníkov na odbornom seminári o aktuálnych trendoch v rozhlasovej hre v Pazmaneu - Aule Trnavskej univerzity. Účasť potvrdili Andrea Hanáčková, rozhlasová teoretička a dokumentaristka, vedúca Katedry divadelných a filmových štúdií Univerzity Palackého v Olomouci, Juliana Mináriková, prodekanka FMK UCM pre výchovno-vzdelávaciu činnosť, teoretička v oblasti mediálneho systému a systému tradičných elektronických médií, Patrik Kolenčík, skladateľ a zvukový dizajnér, pedagogicko-výskumný pracovník v oblasti mediálnych a komunikačných štúdií, FMK UCM v Trnave, Matúš Wiedermann, skladateľ, vyhľadávaný interpret v oblasti elektroakustickej hudby a výrobca vlastne vyrobených, netradičných hudobných nástrojov, a Ján Mikuš, režisér, herec, zdravotný clown, spoluzakladateľ kultúrneho centra a tvorca rozhlasových hier.

Odbornú reflexiu ponúkne aj seminár pre študentov FMK UCM spojený s prezentáciami cyklu Fórum mladých autorov, rozhlasovej hry Extrém ako introspektívnej sondy do života traumatizovanej ženy v kontexte so životom ľudí z ulice a publicistického formátu Fenomény. V Malom Berlíne na svojich poslucháčov a divákov čaká verejná nahrávka úspešného formátu Rádia Devín Fúzia múz s hudbou Michala Matejku a Štefana Szaba. V Zrkadlovej sále DJP na úvodnom večere festivalu vystúpia Teri Čikoš a Pavol Bereza, na záverečnom skupina Hvozd.

Udržiavanie tradície súťažnej prehliadky rozhlasovej dramatickej tvorby považuje Rádio Devín za svoju prioritu a radosť z kontinuity cíti aj vďaka úspešnej spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom ako spoluusporiadateľom a s početnými partnermi festivalu. „Chuť zabezpečovať rozhlasovej hre dôstojné miesto na výslní je stále rovnako intenzívna. Stále cítime dosť energie na kreatívne spôsoby prezentácie a konfrontácie rozhlasových hier ako ikonického žánru rozhlasovej umeleckej tvorby. Tvorcovia sa stretnú s odbornou verejnosťou aj poslucháčmi rozhlasových hier a my neprestávame veriť, že to môže posilniť záujem poslucháčov o rozhlasovú hru," priblížila intendantka Rádia Devín Zuzana Belková.

Myšlienka revitalizovať tradíciu súťažnej prehliadky rozhlasovej dramatickej tvorby sa zrodila pred dvomi rokmi a vďaka úspešnej spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom ako spoluusporiadateľom a s početnými partnermi festivalu nebolo pochybností o význame usporiadania aktuálneho druhého ročníka. „Bude prispôsobený aktuálnej epidemickej situácii, ale stále rovnako intenzívne prezentujúci a konfrontujúci rozhlasové hry ako ikonický žáner rozhlasovej umeleckej tvorby. Tvorcovia sa stretnú s odbornou verejnosťou aj poslucháčmi rozhlasových hier, spoznáme najlepších tvorcov a realizátorov rozhlasových hier. Popritom - a možno najmä - sa nevzdávame ani konštantnej ambície posilniť záujem poslucháčov o rozhlasovú hru." priblížila vedúca Odboru literárno-dramatickej výroby Slovenského rozhlasu Zuzana Belková.

Hlavným partnerom septembrového festivalu je Rádio Devín. Partnermi sú mesto Trnava, Slovenské literárne centrum, Fakulta masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Divadelná fakulta Vysokej školy múzických umení v Bratislave, Nádvorie, Malý Berlín, Zaži v Trnave - Mestské kultúrne stredisko, Trnavská univerzita, Združenie rozhlasových tvorcov, Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska a Gymnázium Jána Hollého v Trnave. Mediálnymi partnermi Jednotka, Dvojka, Rádio Slovensko, Rádio Regina Západ, Rádio _FM, SME, Mestská televízia v Trnave, Trnavské rádio.

Na základe rozhodnutia odbornej poroty sa do úzkeho výberu (do shortlistu) v jednotlivých kategóriách dostali nasledujúce súťažné tituly:

Rozhlasová hra nad 45 minút

 • Dante Alighieri / Miklós Forgács: Nový život
 • Michal Ditte / Iveta Ditte Jurčová / Ela Lehotská: Terra Apathy
 • George Orwell / Ján Mikuš: 1984
 • Zuza Ferenczová: Elza mama
 • Lev Nikolajevič Tolstoj / Karol Horváth: Vojna a mier 2. časť
 • Ivica Ruttkayová: Extrém
 • Ján Kalinčiak / Karol Horváth: Reštavrácia
 • Ján Mičuch: Stojím tu ako taká...
 • Michaela Zakuťanská: Slováci
 • Dodo Gombár: Ľadové kone

Rozhlasová hra pod 45 minút

 • David Vyhnánek / Markéta Bocková : Masaryk a Slováci, cyklus Naša zabudnutá klasika
 • Jozef Gregor Tajovský / Miro Dacho: Jano Mráz, cyklus Naša zabudnutá klasika
 • Božena Němcová / Miro Dacho: Z Uher, cyklus Naša zabudnutá klasika
 • František Švantner / Gabriela Alexová: List na rozlúčku, cyklus Naša zabudnutá klasika
 • Ján Červeň / Ján Mikuš: Prorok, cyklus Naša zabudnutá klasika
 • Laco Kerata: Temné reči, cyklus Milénium
 • Scarlett Čanakyová: Y2K, cyklus Milénium
 • Emília Martáková: Červená alebo modrá?, cyklus Milénium
 • Eva Borušovičová: Všetci ľudia budú bratia, cyklus Milénium
 • Barbora Kardošová: Dvojičky, cyklus Milénium

Fórum mladých autorov

 • Markéta Bocková: Viera
 • Žofia Kráľová: Prasklinky
 • Viktória Finta: Narodeniny
 • Agáta Brozová: Strašný strešný stres
 • Martin Krč: Ja a môj kňaz
 • Marianna Stančoková: Ne/viny
 • Katarína Jungová: Aby vás v snehu nezbadali
 • Aneta Bocková: Harmonices mundi
 • Ivana Kováčiková: Malá dáma
 • Roberta Chrťanská: Možnosti modriny
 • Alexandra Lukáčová: Koláč
 • Samuel Furmánek: Bejvávalo

Súvisiace články

Súvisiace rádiá

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Počúvanosť
štvrtok, 23.5.2024
1.
21,04%   - 0,34%
2.
17,84%   - 0,58%
3.
11,68%   - 0,21%
4.
10,63%   + 2,42%
5.
9,13%   - 0,43%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 23.5.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
1.
16,07%   - 0,08%
2.
14,06%   - 0,09%
3.
9,85%   + 0,31%
4.
8,52%   + 0,30%
5.
7,62%   - 0,40%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
I. - III. etapa 2024
1.
31,4%   + 0,1%
2.
21,8%   - 0,4%
3.
21,7%   + 0,1%
4.
18,1%   + 0,3%
5.
16,1%   - 0,1%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, I.-III./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
20. týždeň 2024 13.05.2024 - 19.05.2024
1.
Album
Cyril
Stumblin' In
2.
Album
Sia
Gimme Love
3.
Album
Ella Henderson
Alibi Ft. Rudimental
4.
Album
Ofenbach
Overdrive Ft. Norma Jean Martine
5.
Album
Lost Frequencies & Tom Gregory
Dive
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over