menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Pestrá veľkonočná ponuka v rozhlasovom vysielaní RTVS

| RTVS , Tlačová správa
Pestrá veľkonočná ponuka v rozhlasovom vysielaní RTVS
zdroj: RTVS
Veľká noc je najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka a zároveň má silné prepojenie aj so slovenskými tradíciami. RTVS tak v rámci veľkonočnej programovej ponuky v rozhlasovom vysielaní reflektuje silný náboženský charakter týchto sviatkov.

Rozhlasoví poslucháči sa môžu tešiť na premiérové rozhovory, fíčre, a tiež aj bohatú ponuku rozhlasových hier pre malých aj veľkých a klasickú hudobnú produkciu.

Rádio Slovensko v priebehu sviatočných dní odvysiela viacero tematických relácií, reportáží a rozhovorov. Pri mikrofóne sa objavia herečka Marta Sládečková, spolu s Vicou Kerekes, Andym Krausom či šéfkuchárom Petrom Duranským. Poslucháči sa môžu tešiť aj na veľký rozhovor s rodákom z Ukrajiny Eugenom Libezňukom, ktorý si zaspomína na časy „jeho“ Veľkej noci na Ukrajine... Rádio Slovensko ponúkne vo vysielaní aj tematické reportáže z farmy a salaša, kde sa liahnu mláďatká (Bóoczová), či z upratovania kostola (Petríková).

Priamo v stenách Konkatedrály sv. Mikuláša v Prešove sú vsadené obrazy štrnástich zastavení krížovej cesty od bratov Komárkovcov. Unikátne dielo, vytvorené v raných päťdesiatych rokoch sa najskôr stalo inšpiráciou pre vznik knihy, a teraz sú tieto zastavenia aj zhudobnené. Cyklus o krížovej ceste skomponoval skladateľ Roland Wittner a poslucháčom Rádia Slovensko ho predstaví redaktor Lukáš Mano.

Rádio Slovensko počas sviatkov už tradične odvysiela aj premiéru Veľkonočných miniatúr, krátkych poviedok, ktoré interpretujú moderátori RS Ivana Ilgová a Juraj Šimko.

Počas Veľkej noci bude sviatočnej atmosfére prispôsobený aj hudobný formát Rádia Slovensko.

Rádio Regina Západ ponúkne vo vysielaní v piatok o 12.30 h spomienky rehoľnej a misijnej sestry Márie Bernadety Gromanovej Za hrsť príbehov z misií. O 23.00 h si v relácii Na koncert s Reginou poslucháči zaspomínajú na Vlada Oravca a jeho nesmrteľné hity ako Čerešne či Nemám auto, nemám motorku.

V sobotu ponúkne Rádio Regina Západ pásmo Mihala Hercega o ľuďoch, ktorým sa radikálne zmenil život Ako som vstal z mŕtvych.

Nedeľa bude po 15.00 h patriť Portrétom. Tentokrát Prof. MUDr. Tiborovi Hlavatému, PhD., lekárovi, ktorý sa z pôsobenia na viacerých zahraničných klinikách v roku 2007 vrátil na Slovensko a založil Centrum pre liečbu črevných zápalových ochorení. Po 17.00 h odvysiela Rádio Regina Západ rozhlasovú hru pre deti Angela Nanettiová: Môj dedko je čerešňa.

V pondelok sa poslucháči môžu tešiť na HUMORPARTY v netradičnom čase po 13.00 h a v netradičnej dĺžke. Rasťo Piško bude vo svojej Abecede rozhlasového humoru skloňovať slová, ktoré sa začínajú na H a I. A tak nevynechá ani husle, humor, hudbu, ale ani imitátora, či inštalatéra. Po 16.00 ponúkne Rádio Regina Západ svieže rozhlasové „spovede“ ľudí, ktorí zažili v živote nečakané zásahy , ktoré im trvalo zmenili život, aj rodinu Božie premety nad životom.

Rádio Regina Stred odštartuje piatkové sviatočné vysielanie hudobno-slovným pásmom Zahrajte mi túto, venovaným spomienkam na atmosféru a podobu veľkonočných tradícií a zvykov na Veľký Piatok na strednom Slovensku. Nasledovať bude Rádiobudík Veľkonočný Štvorlístok, v ktorom zaznie aj rozprávanie mladého rehoľníka z Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul pátra Patrika Boržeckého. Po 13.00 h sa poslucháči môžu tešiť na púť Banskobystričaniek po najstaršej pútnickej ceste v Španielsku v relácii Na púti k hrobu svätého JakubaPo 14.00 h ponúkne Rádio Regina Stred hudobno-slovné pásmo s etnologičkou Annou Ostrihoňovou Drevené vyrezávané kríže z Podpoľania. Po 15.00 h sa poslucháči môžu tešiť na rozhlasovú hru Jany Juráňovej: Čo sa doma navarí a po 16.00 h na reláciu Zahrajte mi túto.

Na Bielu soboturáno bude téma Veľkej noci rezonovať v reláciách Ráno s Rádiom Regina Stred a Veľkonočný Štvorlístok. Po 15.00 h čaká poslucháčov Klenotnica ľudovej hudby, v ktorej zaznejú balady z repertoáru spevákov ľudových piesní zo stredného Slovenska.

Ráno na Veľkonočnú nedeľu zaznie, okrem iného, v relácii Ráno s Rádiom Regina Stred sviatočná poézia v podaní Idy Rapaičovej. Tradícii hrnčiarstva sa bude po 15.00 h venovať relácia Studnička.

Na Veľkonočný pondelok sa od skorého rána bude spomienkam spevákov ľudových piesní a členov folklórnych kolektívov zo stredného Slovenska na atmosféru a podoby Veľkonočného pondelka, na obchôdzky spojené s oblievaním a šibaním dievčat na strednom Slovensku, ale aj o príprave kraslíc venovať relácia Veľkonočný pondelok v spomienkach aj v piesňach. Po 13.00 h sa poslucháči o histórii Oravskej priehrady a dvoch ostrovoch, ktoré ostali ako spomienka na zatopené obce dozvedia v relácii Spútaná vodaPo 14.00 h ponúkne Rádio Regina Stred premiéru hudobno-slovného pásma zostaveného s využitím zvykoslovných obrazov v podaní folklórnej skupiny Očovan z Očovej Valaská jarPo 15.00 h sa poslucháči môžu tešiť na adaptáciu detskej knižky Terezy Oľhovej

Posledný permoník a po 16.00 h v relácii Zahrajte mi túto, naživo! na premiéru zostrihu z verejnej rozhlasovej nahrávky vo Svätom Antone.

Rádio Regina Východ ponúkne počas sviatkov aj tri koncerty, štyri premiérové fíčre, dve veľkonočné folklórne pásma a veľkonočný kulinársky kvíz.

V piatok 7. apríla o 13.00 h čaká na poslucháčov rozprávanie o duchovnom, rodinnom, i teologickom význame veľkonočných sviatkov popretkávané naživo spievanými piesňami v podaní gréckokatolíckeho kňaza a hudobníka Petra Milenkyho a Zboru sv. Romana Sladkopevca, ktorého členmi sú bohoslovci Gréckokatolíckeho kňazského seminára v Prešove . O 14.05 h na to nadviaže koncert vážnej hudby v podaní operných sólistov Michaely Varády a Mariána Lukáča v sprievode Musica Iuvenalis a o 15.05 h fíčer Jany Patarákovej o diele jedného z najväčších remeselníkov, zlatníka Jána Silášiho z Levoče.

V sobotu 8. apríla predpoludním o 11.00 h sa V rozhlasovej kuchyni Rádia Regina Východ začína Veľkonočný kulinársky kvíz s Ďoďom Lukáčom, finalistom šou Pečie celé Slovensko o zaujímavé ceny. Popoludní o 13.00 h je pripravený fíčer Martiny Vaškovej Chlieb náš každodenný o úlohe a význame chleba v našich životoch dnes i v minulosti. Jazzový koncert skupiny Marek Szarvaš projekt spríjemní poslucháčom sviatočné popoludnie od 14.00 h.

V nedeľu 9. apríla 11.00 h odvysiela Rádio Regina Východ premiéru veľkonočných Zvonov nad krajinou zo Slanského Nového Mesta.

V pondelok 10. apríla popoludní o 14.05 h si poslucháči budú môcť vypočuť piesne Gejzu Dusíka v podaní Andyho Beleja v sprievode Comba košického konzervatória. Všetky koncerty vznikli ako verejné nahrávky pri príležitosti aprílového výročia rozhlasového vysielania z Košíc. O 15.05 h si vo fíčri Kristíny Bertičovej pripomenie Rádio Regina Východ rodáka z Kojšova, režiséra Juraja Jakubiska, ktorý by sa v apríli tohto roku dožil 85 rokov.

Rádio_FM sa Veľkonočným sviatkom bude venovať v štandardných spravodajských blokoch. Pre poslucháčov sú pripravené aj vstupy o význame jednotlivých sviatočných dní – od Kvetnej nedele a Modrého pondelka až po Veľkonočný pondelok. Rádio_FM sa vo vysielaní tiež pokúsi odpovedať na filozofickú otázku týkajúcu sa symbolu veľkonočného zajaca a možnosti smerujúcu k prípadnému ohrozenia zajaca ako živočíšneho druhu.

Súčasťou veľkonočného vysielania Rádia_FM bude aj fíčer o Hudobných veľkonočných vajíčkach, teda o rôznych náznakoch a detailoch, ktoré umelci a umelkyne vkladajú do svojich diel ako dôkazy pre fanúšikovskú základňu.

Rádio Devín si pripomenie Veľkú noc pestrou zmesou programov pre viaceré vekové, názorové i vkusové kategórie.

Pre najmenších poslucháčov sú určené premiérové Ranníčky (od 4. do 19. 4. vždy o 7.04 h ), v ktorých uvedie príbehy Diany Mašlejovej Stratený zajko v Paríži. Milovníkov histórie poteší do 7. apríla Čítanie na pokračovanie z knihy Ivana Izakoviča Biskup a kráľ vždy o 18.30 h. Zaujímavý kontemplatívny projekt dramaturga Andreja Šubu ponúkne Rádio Devín od 6. do 8. apríla, vždy od polnoci. Ide o dielo Carla Gesualda z Venosy (1566-1613): Tenebrae Responsoria.

Veľkonočné dni v Rádiu Devín otvára 6. apríla o 19.00 h Koncertné Rádio Devín a Veľkonočný koncert - priamy prenos mimoriadneho koncertu Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

Na Veľký piatok sú pre fanúšikov rozhlasovej hry pripravené napríklad tituly Ondrej Sliacky: Za misu šošovice (7.30 h) či Elena Antalová: Prípad Judáš (9.00 h). Vo sviatočnom Dramatickom Rádiu Devín (14.00 h) sa poslucháči môžu tešiť na adaptácie dvoch diel z cyklu Naša zabudnutá Klasika. O 21.00 h zaznie pôvodná rozhlasová hra Jána Milčáka z roku 2011 s hudobnými improvizáciami Petra Machajdíka v réžii Petra Vilhana – Pokušenie. V piatok ponúkne Rádio Devín od 10.00 h aj veľkopiatkový špeciál Ars musicy, ktorá dáva priestor veľkým pašiovým dielam obdobia klasicizmu. Fanúšikov jazzu poteší o 18.00 h dielo Johann Sebastian Bach: Koncert pre 3 klavíry d mol, BWV 1063 v úprave Jacquesa Loussiera - premiérové predstavenie ikonického francúzskeho jazzmana Jacquesa Loussiera, presláveného jeho spracovaniami hudby (nielen) Johanna Sebastiana Bacha. O 19.00 h v Koncertnom Rádiu Devín zaznie Schola minor – gregoriánsky chorál, záznam koncertu vokálneho súboru Schola minor.

Na Bielu sobotu 8. apríla od 7.00 h odštartuje publicistické Ladenie Rádia Devín s Marianou Jaremkovou, o 11.40 h príde na rad Gramoretour a legendárna česká pesničkárka a jej unikátny album oslavujúci dokonalosť, silu a múdrosť prírody: Dáša Voňková Andrtová & Zdeněk Zdeněk: Slunci ležím v rukou. O 12.00 h zaznie veršovaná poéma Don Juan aj rozprávanie Jána Buzássyho. O 13.00 h vo formáte Rozhlasová hra pre mládež zaznie dielo Daniela Pastirčáka Hra o svätej Dorote o krásnej Rimanke. O 14.30 h v Musice vokalis zaspieva kráľovná amerického gospelu Yolanda Adams, o 15.30 h vo Festivalových reminiscenciách zaznie recitál mladého gitaristu Karola Samuelčíka na Medzinárodnom festivale súčasnej hudby Melos-Étos 2022. a o 19.00 h v Opernom Rádiu Devín Pašie Tamasa Luisa da Victoriu. O 23.00 h ponúkne relácia Musica slovaca hudbu pre organ slovenských klasikov.

Veľkonočná nedeľa o 7.00 h prinesie Krajinu duše s reláciou Veroniky Dianiškovej Ticho Veľkej noci. O 8.00 h príde na rad Musica sacra a Vzkriesenie – hudobné obrazy zázraku, života, nádeje a radosti. V Nedeľnom matiné o 10.30 h bude v radostnej sviatočnej hudbe znieť Oslavné Gloria a Aleluja. O 12.00 h uvedie Rádio Devín fíčer Egona Tomajka Keď sa povie pôst so špirituálom Kňazského seminára Svätého Františka Xaverského v Banskej Bystrici - Badíne Ľubomírom Gregovom, propagátorom liečebného hladovania Dr. Jozefom Valúchom a diétnou sestrou NEDÚ v Ľubochni, Máriou Štefákovou. O 14.30 h sa v Nevšednej hudbe predstaví autorský album dvoch hudobníkov Sisy Fehér & Vladka Mikláša: Bardo. O 15.00 h zaznie próza Vandy Rozenbergovej Storočie a o 19.00 h veľkonočnú tému oživí rozhlasová hra Jana Kopeckého z roku 2014 Komédia o umučení a slávnom vzkriesení pána a spasiteľa nášho Ježiša Krista vychádzajúca z ľudových hier 18. storočia. O 23.00 h sa v Musice slovace predstaví folklór nielen v slovenskej klasike.

Na Veľkonočný pondelok o 7.00 h odvysiela Rádio Devín Veľkonočné Ladenie so Stanislavom Hudákom a o 10.00 h špeciálnu Ars musicu s témou Radosť, žart, nezbednosti – v dielach naprieč žánrami. O 15.50 h zaznejú premiérové verše Stanislava Hábera: Ora pro nobis. O 16.00 h sa v Musice folklorice predstaví jarný a veľkonočný projekt Euroradio 2023. Poslucháči si budú môcť vypočuť výber z príspevkov vyše 20 rozhlasových staníc, ktoré sa tento rok do programu zapojili. O 19.00 h v Exkluzívnych koncertoch zo sveta zaznejú diela Antonia Vivaldiho, Bélu Bartóka, Ludwiga van Beethovena a Felixa Mendelssohna.

Radio Slovakia International sa počas veľkonočných sviatkov bude venovať témam:

 • O symbolike a význame najväčších kresťanských sviatkoch v podaní etnologičky Z. Beňuškovej. Veľkonočný odkaz odpustenia v kresťanstve – rozhovor s kňazom Jozefom Jančovičom z Jaroviec;
 • Pútnické miesta, krížové cesty, kalvárie (Rajecká Lesná, Šaštín, Marianka, a i.);
 • Prešovská galéria-nová expozícia: Slovenské sakrálne umenie;
 • Tradícia maľovaných kraslíc a súčasné trendy. Ako sa vyrábajú veľkonočné korbáče? Ľudové tradície v regiónoch Slovenska – šibačky, polievačky;
 • Slovenský zväz košikárov si uvedomuje, že aby toto tradičné remeslo prežilo, košikári musia spolupracovať a pomáhať si. Preto vo Vrbovciach zakladajú nový prútnik Vŕbky z Vrboviec, kde budú pestovať viaceré odrody vŕb, určené na pletenie. Tento priestor bude zároveň miestom rozvoja tohto remesla, sympózií, aj so zahraničnou účasťou;
 • Ako vnímajú cudzinci žijúci v SR slovenské veľkonočné tradície? A ako tieto sviatky vnímajú mladí ľudia na Slovensku?;
 • Tradície v modernom svetle;
 • Ukrajinskí študenti sa zapájajú do veľkonočných aktivít na Slovensku;
 • Ukrajinec o veľkonočných tradíciách na Ukrajine a na Slovensku;
 • Veľká noc na Slovenskej katolíckej misii v nemeckom Frankfurte nad Mohanom (rozhovor so slovenským farárom Jurajom Sabadošom);
 • Veľká noc v slovenskom svete – sviatky v živote Slovákov vo Veľkej Británii, Taliansku, Poľsku, Maďarsku, Srbsku a Chorvátsku;
 • Kulinársky aspekt slovenskej Veľkej noci. Prípravy veľkonočného menu začínajú už niekoľko dní pred samotnými sviatkami;
 • Veľkonočné motívy v slovenskej ľudovej piesni.

Súvisiace články

Súvisiace rádiá

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Počúvanosť
pondelok, 5.6.2023
1.
19,61%   + 4,74%
2.
17,94%   - 0,34%
3.
13,24%   + 5,91%
4.
9,18%   + 1,30%
5.
8,34%   - 1,41%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 5.6.2023
podiel [%] celkovej počúvanosti
4. vlna 2022 + 1. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
1.
16,60%   - 0,15%
2.
14,32%   - 0,01%
3.
10,03%   - 0,25%
4.
8,08%   + 0,29%
5.
7,41%   + 0,21%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
4. vlna 2022 + 1. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
II. - IV. etapa 2023
1.
32,9%   ± 0,0%
2.
22,9%   - 0,3%
3.
22,2%   + 0,1%
4.
17,5%   - 0,1%
5.
17,1%   - 0,7%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, II.-IV./2023
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
22. týždeň 2023 29.05.2023 - 04.06.2023
1.
Album
Miley Cyrus
Flowers
2.
Album
Kamrad
Feel Alive
3.
Album
Dermot Kennedy
Kiss Me
4.
Album
Martin Garrix & Jvke
Hero
5.
Album
Rema & Selena Gomez
Calm Down
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over
×