menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Pestrá veľkonočná ponuka v rozhlasovom vysielaní RTVS

| RTVS , Tlačová správa
Veľká noc je najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka a zároveň má silné prepojenie aj so slovenskými tradíciami. RTVS tak v rámci veľkonočnej programovej ponuky v rozhlasovom vysielaní reflektuje silný náboženský charakter týchto sviatkov.
Pestrá veľkonočná ponuka v rozhlasovom vysielaní RTVS
zdroj: RTVS

Rozhlasoví poslucháči sa môžu tešiť na premiérové rozhovory, fíčre, a tiež aj bohatú ponuku rozhlasových hier pre malých aj veľkých a klasickú hudobnú produkciu.

Rádio Slovensko v priebehu sviatočných dní odvysiela viacero tematických relácií, reportáží a rozhovorov. Pri mikrofóne sa objavia herečka Marta Sládečková, spolu s Vicou Kerekes, Andym Krausom či šéfkuchárom Petrom Duranským. Poslucháči sa môžu tešiť aj na veľký rozhovor s rodákom z Ukrajiny Eugenom Libezňukom, ktorý si zaspomína na časy „jeho“ Veľkej noci na Ukrajine... Rádio Slovensko ponúkne vo vysielaní aj tematické reportáže z farmy a salaša, kde sa liahnu mláďatká (Bóoczová), či z upratovania kostola (Petríková).

Priamo v stenách Konkatedrály sv. Mikuláša v Prešove sú vsadené obrazy štrnástich zastavení krížovej cesty od bratov Komárkovcov. Unikátne dielo, vytvorené v raných päťdesiatych rokoch sa najskôr stalo inšpiráciou pre vznik knihy, a teraz sú tieto zastavenia aj zhudobnené. Cyklus o krížovej ceste skomponoval skladateľ Roland Wittner a poslucháčom Rádia Slovensko ho predstaví redaktor Lukáš Mano.

Rádio Slovensko počas sviatkov už tradične odvysiela aj premiéru Veľkonočných miniatúr, krátkych poviedok, ktoré interpretujú moderátori RS Ivana Ilgová a Juraj Šimko.

Počas Veľkej noci bude sviatočnej atmosfére prispôsobený aj hudobný formát Rádia Slovensko.

Rádio Regina Západ ponúkne vo vysielaní v piatok o 12.30 h spomienky rehoľnej a misijnej sestry Márie Bernadety Gromanovej Za hrsť príbehov z misií. O 23.00 h si v relácii Na koncert s Reginou poslucháči zaspomínajú na Vlada Oravca a jeho nesmrteľné hity ako Čerešne či Nemám auto, nemám motorku.

V sobotu ponúkne Rádio Regina Západ pásmo Mihala Hercega o ľuďoch, ktorým sa radikálne zmenil život Ako som vstal z mŕtvych.

Nedeľa bude po 15.00 h patriť Portrétom. Tentokrát Prof. MUDr. Tiborovi Hlavatému, PhD., lekárovi, ktorý sa z pôsobenia na viacerých zahraničných klinikách v roku 2007 vrátil na Slovensko a založil Centrum pre liečbu črevných zápalových ochorení. Po 17.00 h odvysiela Rádio Regina Západ rozhlasovú hru pre deti Angela Nanettiová: Môj dedko je čerešňa.

V pondelok sa poslucháči môžu tešiť na HUMORPARTY v netradičnom čase po 13.00 h a v netradičnej dĺžke. Rasťo Piško bude vo svojej Abecede rozhlasového humoru skloňovať slová, ktoré sa začínajú na H a I. A tak nevynechá ani husle, humor, hudbu, ale ani imitátora, či inštalatéra. Po 16.00 ponúkne Rádio Regina Západ svieže rozhlasové „spovede“ ľudí, ktorí zažili v živote nečakané zásahy , ktoré im trvalo zmenili život, aj rodinu Božie premety nad životom.

Rádio Regina Stred odštartuje piatkové sviatočné vysielanie hudobno-slovným pásmom Zahrajte mi túto, venovaným spomienkam na atmosféru a podobu veľkonočných tradícií a zvykov na Veľký Piatok na strednom Slovensku. Nasledovať bude Rádiobudík Veľkonočný Štvorlístok, v ktorom zaznie aj rozprávanie mladého rehoľníka z Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul pátra Patrika Boržeckého. Po 13.00 h sa poslucháči môžu tešiť na púť Banskobystričaniek po najstaršej pútnickej ceste v Španielsku v relácii Na púti k hrobu svätého JakubaPo 14.00 h ponúkne Rádio Regina Stred hudobno-slovné pásmo s etnologičkou Annou Ostrihoňovou Drevené vyrezávané kríže z Podpoľania. Po 15.00 h sa poslucháči môžu tešiť na rozhlasovú hru Jany Juráňovej: Čo sa doma navarí a po 16.00 h na reláciu Zahrajte mi túto.

Na Bielu soboturáno bude téma Veľkej noci rezonovať v reláciách Ráno s Rádiom Regina Stred a Veľkonočný Štvorlístok. Po 15.00 h čaká poslucháčov Klenotnica ľudovej hudby, v ktorej zaznejú balady z repertoáru spevákov ľudových piesní zo stredného Slovenska.

Ráno na Veľkonočnú nedeľu zaznie, okrem iného, v relácii Ráno s Rádiom Regina Stred sviatočná poézia v podaní Idy Rapaičovej. Tradícii hrnčiarstva sa bude po 15.00 h venovať relácia Studnička.

Na Veľkonočný pondelok sa od skorého rána bude spomienkam spevákov ľudových piesní a členov folklórnych kolektívov zo stredného Slovenska na atmosféru a podoby Veľkonočného pondelka, na obchôdzky spojené s oblievaním a šibaním dievčat na strednom Slovensku, ale aj o príprave kraslíc venovať relácia Veľkonočný pondelok v spomienkach aj v piesňach. Po 13.00 h sa poslucháči o histórii Oravskej priehrady a dvoch ostrovoch, ktoré ostali ako spomienka na zatopené obce dozvedia v relácii Spútaná vodaPo 14.00 h ponúkne Rádio Regina Stred premiéru hudobno-slovného pásma zostaveného s využitím zvykoslovných obrazov v podaní folklórnej skupiny Očovan z Očovej Valaská jarPo 15.00 h sa poslucháči môžu tešiť na adaptáciu detskej knižky Terezy Oľhovej

Posledný permoník a po 16.00 h v relácii Zahrajte mi túto, naživo! na premiéru zostrihu z verejnej rozhlasovej nahrávky vo Svätom Antone.

Rádio Regina Východ ponúkne počas sviatkov aj tri koncerty, štyri premiérové fíčre, dve veľkonočné folklórne pásma a veľkonočný kulinársky kvíz.

V piatok 7. apríla o 13.00 h čaká na poslucháčov rozprávanie o duchovnom, rodinnom, i teologickom význame veľkonočných sviatkov popretkávané naživo spievanými piesňami v podaní gréckokatolíckeho kňaza a hudobníka Petra Milenkyho a Zboru sv. Romana Sladkopevca, ktorého členmi sú bohoslovci Gréckokatolíckeho kňazského seminára v Prešove . O 14.05 h na to nadviaže koncert vážnej hudby v podaní operných sólistov Michaely Varády a Mariána Lukáča v sprievode Musica Iuvenalis a o 15.05 h fíčer Jany Patarákovej o diele jedného z najväčších remeselníkov, zlatníka Jána Silášiho z Levoče.

V sobotu 8. apríla predpoludním o 11.00 h sa V rozhlasovej kuchyni Rádia Regina Východ začína Veľkonočný kulinársky kvíz s Ďoďom Lukáčom, finalistom šou Pečie celé Slovensko o zaujímavé ceny. Popoludní o 13.00 h je pripravený fíčer Martiny Vaškovej Chlieb náš každodenný o úlohe a význame chleba v našich životoch dnes i v minulosti. Jazzový koncert skupiny Marek Szarvaš projekt spríjemní poslucháčom sviatočné popoludnie od 14.00 h.

V nedeľu 9. apríla 11.00 h odvysiela Rádio Regina Východ premiéru veľkonočných Zvonov nad krajinou zo Slanského Nového Mesta.

V pondelok 10. apríla popoludní o 14.05 h si poslucháči budú môcť vypočuť piesne Gejzu Dusíka v podaní Andyho Beleja v sprievode Comba košického konzervatória. Všetky koncerty vznikli ako verejné nahrávky pri príležitosti aprílového výročia rozhlasového vysielania z Košíc. O 15.05 h si vo fíčri Kristíny Bertičovej pripomenie Rádio Regina Východ rodáka z Kojšova, režiséra Juraja Jakubiska, ktorý by sa v apríli tohto roku dožil 85 rokov.

Rádio_FM sa Veľkonočným sviatkom bude venovať v štandardných spravodajských blokoch. Pre poslucháčov sú pripravené aj vstupy o význame jednotlivých sviatočných dní – od Kvetnej nedele a Modrého pondelka až po Veľkonočný pondelok. Rádio_FM sa vo vysielaní tiež pokúsi odpovedať na filozofickú otázku týkajúcu sa symbolu veľkonočného zajaca a možnosti smerujúcu k prípadnému ohrozenia zajaca ako živočíšneho druhu.

Súčasťou veľkonočného vysielania Rádia_FM bude aj fíčer o Hudobných veľkonočných vajíčkach, teda o rôznych náznakoch a detailoch, ktoré umelci a umelkyne vkladajú do svojich diel ako dôkazy pre fanúšikovskú základňu.

Rádio Devín si pripomenie Veľkú noc pestrou zmesou programov pre viaceré vekové, názorové i vkusové kategórie.

Pre najmenších poslucháčov sú určené premiérové Ranníčky (od 4. do 19. 4. vždy o 7.04 h ), v ktorých uvedie príbehy Diany Mašlejovej Stratený zajko v Paríži. Milovníkov histórie poteší do 7. apríla Čítanie na pokračovanie z knihy Ivana Izakoviča Biskup a kráľ vždy o 18.30 h. Zaujímavý kontemplatívny projekt dramaturga Andreja Šubu ponúkne Rádio Devín od 6. do 8. apríla, vždy od polnoci. Ide o dielo Carla Gesualda z Venosy (1566-1613): Tenebrae Responsoria.

Veľkonočné dni v Rádiu Devín otvára 6. apríla o 19.00 h Koncertné Rádio Devín a Veľkonočný koncert - priamy prenos mimoriadneho koncertu Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

Na Veľký piatok sú pre fanúšikov rozhlasovej hry pripravené napríklad tituly Ondrej Sliacky: Za misu šošovice (7.30 h) či Elena Antalová: Prípad Judáš (9.00 h). Vo sviatočnom Dramatickom Rádiu Devín (14.00 h) sa poslucháči môžu tešiť na adaptácie dvoch diel z cyklu Naša zabudnutá Klasika. O 21.00 h zaznie pôvodná rozhlasová hra Jána Milčáka z roku 2011 s hudobnými improvizáciami Petra Machajdíka v réžii Petra Vilhana – Pokušenie. V piatok ponúkne Rádio Devín od 10.00 h aj veľkopiatkový špeciál Ars musicy, ktorá dáva priestor veľkým pašiovým dielam obdobia klasicizmu. Fanúšikov jazzu poteší o 18.00 h dielo Johann Sebastian Bach: Koncert pre 3 klavíry d mol, BWV 1063 v úprave Jacquesa Loussiera - premiérové predstavenie ikonického francúzskeho jazzmana Jacquesa Loussiera, presláveného jeho spracovaniami hudby (nielen) Johanna Sebastiana Bacha. O 19.00 h v Koncertnom Rádiu Devín zaznie Schola minor – gregoriánsky chorál, záznam koncertu vokálneho súboru Schola minor.

Na Bielu sobotu 8. apríla od 7.00 h odštartuje publicistické Ladenie Rádia Devín s Marianou Jaremkovou, o 11.40 h príde na rad Gramoretour a legendárna česká pesničkárka a jej unikátny album oslavujúci dokonalosť, silu a múdrosť prírody: Dáša Voňková Andrtová & Zdeněk Zdeněk: Slunci ležím v rukou. O 12.00 h zaznie veršovaná poéma Don Juan aj rozprávanie Jána Buzássyho. O 13.00 h vo formáte Rozhlasová hra pre mládež zaznie dielo Daniela Pastirčáka Hra o svätej Dorote o krásnej Rimanke. O 14.30 h v Musice vokalis zaspieva kráľovná amerického gospelu Yolanda Adams, o 15.30 h vo Festivalových reminiscenciách zaznie recitál mladého gitaristu Karola Samuelčíka na Medzinárodnom festivale súčasnej hudby Melos-Étos 2022. a o 19.00 h v Opernom Rádiu Devín Pašie Tamasa Luisa da Victoriu. O 23.00 h ponúkne relácia Musica slovaca hudbu pre organ slovenských klasikov.

Veľkonočná nedeľa o 7.00 h prinesie Krajinu duše s reláciou Veroniky Dianiškovej Ticho Veľkej noci. O 8.00 h príde na rad Musica sacra a Vzkriesenie – hudobné obrazy zázraku, života, nádeje a radosti. V Nedeľnom matiné o 10.30 h bude v radostnej sviatočnej hudbe znieť Oslavné Gloria a Aleluja. O 12.00 h uvedie Rádio Devín fíčer Egona Tomajka Keď sa povie pôst so špirituálom Kňazského seminára Svätého Františka Xaverského v Banskej Bystrici - Badíne Ľubomírom Gregovom, propagátorom liečebného hladovania Dr. Jozefom Valúchom a diétnou sestrou NEDÚ v Ľubochni, Máriou Štefákovou. O 14.30 h sa v Nevšednej hudbe predstaví autorský album dvoch hudobníkov Sisy Fehér & Vladka Mikláša: Bardo. O 15.00 h zaznie próza Vandy Rozenbergovej Storočie a o 19.00 h veľkonočnú tému oživí rozhlasová hra Jana Kopeckého z roku 2014 Komédia o umučení a slávnom vzkriesení pána a spasiteľa nášho Ježiša Krista vychádzajúca z ľudových hier 18. storočia. O 23.00 h sa v Musice slovace predstaví folklór nielen v slovenskej klasike.

Na Veľkonočný pondelok o 7.00 h odvysiela Rádio Devín Veľkonočné Ladenie so Stanislavom Hudákom a o 10.00 h špeciálnu Ars musicu s témou Radosť, žart, nezbednosti – v dielach naprieč žánrami. O 15.50 h zaznejú premiérové verše Stanislava Hábera: Ora pro nobis. O 16.00 h sa v Musice folklorice predstaví jarný a veľkonočný projekt Euroradio 2023. Poslucháči si budú môcť vypočuť výber z príspevkov vyše 20 rozhlasových staníc, ktoré sa tento rok do programu zapojili. O 19.00 h v Exkluzívnych koncertoch zo sveta zaznejú diela Antonia Vivaldiho, Bélu Bartóka, Ludwiga van Beethovena a Felixa Mendelssohna.

Radio Slovakia International sa počas veľkonočných sviatkov bude venovať témam:

 • O symbolike a význame najväčších kresťanských sviatkoch v podaní etnologičky Z. Beňuškovej. Veľkonočný odkaz odpustenia v kresťanstve – rozhovor s kňazom Jozefom Jančovičom z Jaroviec;
 • Pútnické miesta, krížové cesty, kalvárie (Rajecká Lesná, Šaštín, Marianka, a i.);
 • Prešovská galéria-nová expozícia: Slovenské sakrálne umenie;
 • Tradícia maľovaných kraslíc a súčasné trendy. Ako sa vyrábajú veľkonočné korbáče? Ľudové tradície v regiónoch Slovenska – šibačky, polievačky;
 • Slovenský zväz košikárov si uvedomuje, že aby toto tradičné remeslo prežilo, košikári musia spolupracovať a pomáhať si. Preto vo Vrbovciach zakladajú nový prútnik Vŕbky z Vrboviec, kde budú pestovať viaceré odrody vŕb, určené na pletenie. Tento priestor bude zároveň miestom rozvoja tohto remesla, sympózií, aj so zahraničnou účasťou;
 • Ako vnímajú cudzinci žijúci v SR slovenské veľkonočné tradície? A ako tieto sviatky vnímajú mladí ľudia na Slovensku?;
 • Tradície v modernom svetle;
 • Ukrajinskí študenti sa zapájajú do veľkonočných aktivít na Slovensku;
 • Ukrajinec o veľkonočných tradíciách na Ukrajine a na Slovensku;
 • Veľká noc na Slovenskej katolíckej misii v nemeckom Frankfurte nad Mohanom (rozhovor so slovenským farárom Jurajom Sabadošom);
 • Veľká noc v slovenskom svete – sviatky v živote Slovákov vo Veľkej Británii, Taliansku, Poľsku, Maďarsku, Srbsku a Chorvátsku;
 • Kulinársky aspekt slovenskej Veľkej noci. Prípravy veľkonočného menu začínajú už niekoľko dní pred samotnými sviatkami;
 • Veľkonočné motívy v slovenskej ľudovej piesni.

Súvisiace články

Súvisiace rádiá

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Počúvanosť
streda, 29.5.2024
1.
21,77%   + 0,40%
2.
17,71%   - 0,01%
3.
12,41%   + 0,33%
4.
9,76%   + 0,04%
5.
7,69%   - 0,14%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 29.5.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
1.
16,07%   - 0,08%
2.
14,06%   - 0,09%
3.
9,85%   + 0,31%
4.
8,52%   + 0,30%
5.
7,62%   - 0,40%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
II. - IV. etapa 2024
1.
31,1%   - 0,3%
2.
22,1%   + 0,4%
3.
21,5%   - 0,3%
4.
18,5%   + 0,4%
5.
16,0%   - 0,1%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, II.-IV./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
21. týždeň 2024 20.05.2024 - 26.05.2024
1.
Album
Cyril
Stumblin' In
2.
Album
Ella Henderson
Alibi Ft. Rudimental
3.
Album
Sia
Gimme Love
4.
Album
Ofenbach
Overdrive Ft. Norma Jean Martine
5.
Album
Teddy Swims
Lose Control
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over