menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Víťazné rozhlasové hry medzinárodného festivalu Prix Ex Aequo sú známe

| RTVS , Tlačová správa
Víťazné rozhlasové hry medzinárodného festivalu Prix Ex Aequo sú známe
Vyhlásením výsledkov vo vysielaní Rádia Devín vyvrcholil v piatok večer 11. novembra v Bratislave 14. ročník medzinárodného festivalu rozhlasových hier pre deti a mládež Prix Ex Aequo. Jeho organizátormi boli RTVS v spolupráci s Európskou vysielacou úniou (EBU).

Festival Prix Ex Aequo, ktorý vytvára priestor pre medzinárodnú výmenu informácií a reflexiu rozhlasovej drámy pre deti a mládež, ilustroval aktuálne trendy v umelecky zaujímavej oblasti. Súťažné rozhlasové hry v dvoch kategóriách demonštrovali, ako pokročilá práca s technológiami v konečnom dôsledku podporuje fantáziu, učí ľudskosti a ponúka deťom a mládeži zaujímavý myšlienkový obsah. Celkovo súťažilo 25 dramatických titulov z 15 krajín – 14 rozhlasových hier v kategórii rozhlasových rozprávkových hier a 11 rozhlasových hier v kategórii rozhlasových hier pre mládež. Porotu v kategórii rozhlasových rozprávkových hier tvorili Anneli Abrahamsson zo Švédska, Zita Bernet zo Švajčiarska a Veronika Martinková zo Slovenska.

PRIX EX AEQUO za najlepšiu rozhlasovú rozprávkovú hru si odniesla rozhlasová hra Zrkadlo na školskom dvore autorky Monicy Vikström-Jokela a režisérky Jessicy Eden-von Numers z produkcie YLE – Fínskej vysielacej spoločnosti (Yleisradio) z Fínska. Ide o vzrušujúci a napínavý príbeh, ktorý sa zaoberá dôležitou a zložitou témou šikany. S príbehom detských hrdinov sa môžu stotožniť mnohé deti. Má viacero vrstiev a pútavú zápletku. Hlavný hrdina Noa sa rozpráva priamo s poslucháčmi, zapája ich do vyšetrovania záhady spolu s nezvyčajnou partnerkou, starou pani Elnou. Napriek vážnosti témy v hre nájdeme aj humor. Jedinečná atmosféra graduje a v kombinácii s precíznym zvukovým majstrovstvom a výkonom hlavných hercov si zaslúžila víťazstvo v kategórii Rozhlasová rozprávková hra.

PRIX EX AEQUO za výnimočný výkon v rozhlasovej rozprávkovej hre získal Nicky Coghlan - autor, producent, dramaturg, režisér, zvukový majster a v neposlednom rade herec v hre Cisárove nové háby z produkcie RTÉ – Raidió Teilifís Éireann z Írska. Porota ocenila, že hoci vytvoriť inteligentný humor je náročná a zložitá úloha, Nickymu sa skutočne podarilo prísť so vzrušujúcim a netradičným príbehom na základe starej rozprávky - so zmyslom pre rytmus a tempo, zábavným spôsobom.

PRIX EX AEQUO za najlepšiu rozhlasovú hru pre mládež patrí rozhlasovej hre Ily autorky a režisérky Astrid Mohlin z produkcie SR – Švédskeho rozhlasu zo Švédska. Porota vyzdvihla citlivý prístup k aktuálnym problémom internetovej bezpečnosti, sexuálnej identity a šikany. Produkcia je inšpiratívnym príkladom spojenia medzi jazykmi médií, ktoré odrážajú komunikáciu mladej generácie. Štruktúra audioseriálu je dokonalým formátom pre cieľové publikum.

Laureátkou PRIX EX AEQUO za výnimočný výkon v rozhlasovej hre pre mládež sa stala Carol Walsh -autorka a dramaturgička hry Cereálie z produkcie RTÉ – Raidió Teilifís Éireann z Írska. Porota za tak rozhodla pre jej pozitívny a humorný prístup, vďaka ktorému oslovuje deti s cennými odkazmi. A to všetko aj s dokonalými prvkami seriálu.

Slovenská sekcia Medzinárodnej únie pre detskú knihu (SkIBBY) udelila cenu za rozhlasovú adaptáciu rozprávke Sesuo (Sestra) z produkcie Litovského rozhlasu (Lithuanian National Radio). Tvorcom sa podarilo pretlmočiť ľudový naratív o sestre a zhavranelých bratoch do pôsobivej a obsahovo bohatej zvukovej metafory. Rozhlasové podanie rozprávky sa aj v samotnej zvukovej realizácii stáva metaforou dobra a zla. Hlas matky je obrazom hlasu života. Znázorňuje hlboké puto lásky, ktoré nás vedie po celý život a prináša pokoj a svetlo aj do najtemnejších chvíľ, v ktorých človek prežíva deštrukciu a chaos.

„V prezentovaných rozhlasových hrách je citeľná energia zúčastnených tvorcov a ich presné zásahy do citlivých myslí malých a mladých poslucháčov. Súťažné hry dokázali, že nezatvárajú oči pred negatívami súčasnej spoločnosti. Zároveň vďaka nesmiernej kreativite a inovatívnym prístupom bez didaktizovania reprezentujú jednoznačnú podporu pri ich spracovaní deťmi a mládežou,“ uviedla intendantka Rádia Devín Zuzana Belková„Práve ukončený ročník festivalu je dobrou správou o stave rozhlasovej dramatickej tvorby pre malého a mladého poslucháča – vo všetkých účastníckych krajinách,“ skonštatoval riaditeľ sekcie programových služieb SRo Ľuboš Černák.

Súvisiace články

Súvisiace rádiá

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Počúvanosť
štvrtok, 8.12.2022
1.
19,47%   - 0,26%
2.
17,23%   - 0,18%
3.
12,29%   - 0,07%
4.
11,96%   - 0,29%
5.
9,36%   + 1,23%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 8.12.2022
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2022 (kĺzavé dáta)
1.
16,64%   - 0,09%
2.
14,38%   - 0,30%
3.
10,14%   + 0,13%
4.
7,50%   - 0,02%
5.
7,30%   + 0,04%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
2. + 3. vlna 2022 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
IX. - XI. etapa 2022
1.
32,9%   - 0,1%
2.
23,1%   - 0,1%
3.
22,4%   + 0,1%
4.
18,5%   + 0,1%
5.
17,9%   - 0,2%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, IX.-XI./2022
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
48. týždeň 2022 28.11.2022 - 04.12.2022
1.
Album
David Guetta & Bebe Rexha
Im Good (Blue)
2.
Album
Kamrad
I Believe
3.
Album
Imagine Dragons
Bones
4.
Album
Glockenbach
Dirty Dancing (Feat. Asdis)
5.
Album
Nicky Your & Dazy
Sunroof
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over
×