menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Vianočné a silvestrovské vysielanie rozhlasových služieb RTVS

| RTVS , Tlačová správa
Vianočné a silvestrovské vysielanie rozhlasových služieb RTVS
RTVS poteší počas Vianoc poslucháčov množstvom výnimočných programov.

Rádio Slovensko

Rozhlasová vianočná nádielka tradične zahŕňa rozhovory s osobnosťami, rozprávky, rozhlasové hry, či koncerty vážnej, ľudovej i populárnej hudby. Rádio Slovensko odvysiela vo vianočnom a silvestrovskom čase niekoľko premiér. Na Štedrý deň to budú Vianočné Spojky Adely Vinczeovej s hostkou Božidarou Turzonovovou. Súčasťou prúdového vysielania bude aj päť prozaických miniatúr súčasných slovenských autorov, napísaných na mieru pre moderátorov Rádia Slovensko ako interpretov. 26.12. si poslucháči vypočujú premiéru hry Stanislava Štepku Sedem hlavných hriechov. Ide o verejnú nahrávku v podaní bývalých i súčasných členov Radošinského naivného divadla.

Dominantami silvestrovského vysielania Rádia Slovensko budú zábavníky Skúška sirén, Spojky Pichli vidly, ako aj rozhlasová adaptácia hry Stanislava Štepku Stvorenie sveta. Hra s podtitulom Správa o tom, ako bolo na počiatku a ako je dnes, s hudbou Petra Mankoveckého a aranžmánmi Kamila Mikulčíka je zostrihom verejnej nahrávky s pôvodnými interpretmi, ktorí účinkovali v jej premiére na divadelných doskách v roku 2007. V silvestrovskej časti talkshow Adely Vinczeovej Spojky budú hostkami dve talentované herečky - Dominika Kavaschová a Janka Kovalčíková a hudobnú zložku relácie zabezpečí Orchester Jeana Valjeana s Danom Fischerom.

Nedeľný zábavník Sama Trnku a Tomáša Hudáka Skúška sirén prinesie výnimočný kokteil skečovej šou a kabaretu, zmes stand-upu a glosátorského humoru, ktorý od klavíra tradične doplní hudobník a herec Kamil Mikulčík. No a utajený hosť bude tiež výnimočný.

Pevnou súčasťou vysielania sú prenosy bohoslužieb aj požehnania Urbi et Orbi na Prvý sviatok vianočný z Ríma, a to aj v Rádiu Regina. Tam je pre najmenších poslucháčov každý sviatočný deň pripravená ráno o 8.00 h. veľká rozprávka. V premiére to bude O dvanástich mesiačikoch (24.12.) autora Daniela Heviera, Traja kamoši (26.12.) od Barbory Kardošovej a na Nový rok - Kresadlo, na motívy rozprávok H. CH. Andersena. V prúdovom vysielaní ponúkneme aj premiéry 10 krátkych rozprávok.

Rádio Regina Západ

Počas celého adventu aj vianočného sviatočného trojdnia je v Rádiu Regina Západ pripravený cyklus Malí vekom - veľkí skutkami. Seriál sedemnástich príbehov detí, ktoré pomáhali rovesníkom, dospelým, prírode a ktoré majú dobré nápady a neváhajú ich realizovať. Cyklus príkladných skutkov žiakov zo západného Slovenska bude spojený s SMS-súťažou „Vianoce" o zaujímavé ceny. Autori sa inšpirovali príbehmi žiakov zaslanými do 20. ročníka projektu Detský čin roka. Chýbať nebudú ani publicistické pásma: Raj na Zemi...? o tom ,ako je nevyhnutné zachovávať rovnováhu v živote a v prírode. V pásme Rúfusovské návraty budeme spomínať na barda slovenského slova aj s jeho manželkou Magdou, recitátorkou jeho poézie zo Senca i katolíckym kňazom, ktorý má rád jeho tvorbu. Japonské prekvapenia je názov rozhovoru s p. Katarínou Polákovou z Bratislavy o tom, aké hlboké stopy, ale aj otázniky v nej zanechala návšteva odlišnej kultúry. V uliciach s pustovníkom je reportážna mozaika, ktorá ukáže osobitnú službu pustovníka žijúceho vo veľkomeste, ktorý na uliciach denne hľadá tulákov a ošetruje ľudí bez domova s ranami... Vydáva svedectvo o tom, že „človečina" ešte nevymrela. Vo sviatočnej rozhlasovej exkurzii Keď Madona prehovorí poslucháčom spoločne s kňazom - historikom odkryjeme tajomstvo krásy troch slávnych obrazov, ktoré v stvárnení slávnych maliarov odkrývajú život Božej Matky.

Z bohatej ponuky folklóru zaujme Betlehemský večný salaš, dielo Svetozára Stračinu, od ktorého narodenia v decembri uplynie 80 rokov. Pri tejto príležitosti vznikla jeho nová nahrávka. Pod vedením Adriana Kokoša ju realizovali Orchester ľudových nástrojov, zbor Lúčnice a sólisti a úlohy rozprávačov sa zhostili Božidara Turzonovová a Jozef Šimonovič.

Rádio Regina Východ

Legendy folklóru budú súčasťou vysielania aj v Rádiu Regina Východ na Štedrý deň po 10.00 h. Na poludnie je pripravený Vianočný koncert s koledami a vianočnými piesňami rôznych žánrov. Včelárske remeslo a dôležitosť včiel pre naše prežitie s prepojením na tradície vianočného obdobia v regióne východného Slovenska si priblížime na Prvý sviatok vianočný o 14.05 h. v relácii Vianoce na mede.

Rádio Regina Stred

Vianočné sviatky na Rádiu Regina Stred otvorí štedrodenné vysielanie s podtitulom Vianoce bez zlata. Vo vianočných prianiach bude v tomto roku viac ako inokedy dominovať skôr zdravie než zlato, skôr túžba po prítomnosti blízkych, než mnohého iného, čo si možno kúpiť. Zvedaví budeme na Vianoce ekologické, ekonomické, ale aj gastronomické s prívlastkom „od rúška do bruška". Na Štedrý deň sa budeme kontaktovať s krajanmi zo slovenských komunít v rôznych končinách sveta. Celodenne budeme odovzdávať od poslucháčov k poslucháčom vianočnú rúškovú poštu. Šťastie, zdravie, pokoj svätý vinšujeme vám je názov vianočného folklórneho koncertu, ktorý odznie na Štedrý deň o 17.00 h. Na Prvý sviatok vianočný je pripravený premiérový fíčer Hľadá sa dobrý človek ll. Poslucháčska anketa s rovnakým názvom vstupuje do svojho druhého ročníka a tipy poslucháčov na rozhlasové ocenenie "Dobrý človek" nás zavedú do rôznych oblastí života, zoznámia nás s ľuďmi, ktorí šíria ľudskosť, zanedbávanú slušnosť a vianočný pocit dobra po celý rok.

Rádio Devín

Rádio Devín uvedie 24. 12. o 15.00 hod. fíčer Diany Kacárovej Vianočná mapa. Je to dokument o (re)definovaní pojmov "domov" a "rodina". O 22.00 h. je pripravená premiéra rozhlasovej hry Evy Borušovičovej Patriarchát. Príbeh o štyroch ženách v jednej kuchyni a jednom mužovi, ktorý je všade. Matka, dve dcéry a jedna vnučka, duchaplne a nebojácne bojujú jedna proti druhej, ale keď treba, aj bok po boku za záchranu svojho sveta. Na Prvý sviatok vianočný o 13.00 h. priblíži atmosféru prvej polnočnej omše pásmo Táne Kusej Sv. František z Assisi. Vianočná Ars litera Evy Reiselovej o 17:00 h. má názov Očarení rozprávkou. Vo vianočnom Rozhlasovom antikvariáte vyberieme ukážky najrôznejších umeleckých inšpirácií rozprávkou - od Dobšinského, cez Ďuríčkovú, Rúfusa, Andersena, až po Čajkovského, Prokofieva, Dvořáka či Langa.

Pôvodná rozhlasová hra pre deti Lena je v programe 26.12. popoludní. Rozprávanie o malom dievčatku Lene je fantazijno-pútavý príbeh až za hranicu sna a ľudského vnímania, nesmierne citlivý a dojímavý. Hru napísal Marek Kupčo, ktorého príbehy zo staroslovienskych legiend máme už niekoľko rokov v rozhlasovom archíve.

Dominantou posviatočných dní 28. - 30. 12. budú vždy o 18:00 h. časti trilógie Henryka Sienkiewicza Quo vadis, ktorú pre rozhlas upravil Štefan Timko. Rozhlasová hra na motívy jedného z najpredávanejších historických románov svetovej literatúry Quo vadis? poľského spisovateľa a držiteľa Nobelovej ceny za literatúru Henryka Sienkiewicza je epickou ságou lásky, odvahy a oddanosti v časoch cisára Nera.

Silvester nebude iba zábavný. Od 9.00 h. budú v programe Dozvuky Nežnej. Seriál rozhlasových hier umeleckým spôsobom spracúva obdobie deväťdesiatych rokov 20. storočia poznačené dynamickými spoločenskými zmenami po Novembri ´89. Od 9:00 h. je pripravená Facka, Aréna Verona; od 12:00 h. Filmovačka a Otec vlasti; od 14:00 h. Počuj, Ming, neprikryla by si mi nohy? a Deň, keď sa stratila mama, či od 16:00 hod. Stolička, Varič, Džony, jeho babka & národný poklad...

V silvestrovskom vydaní Ars litery sa bude hovoriť o tom, čomu sa smiali naši predkovia. O 21:30 h. dostane priestor premiéra hry Jána Palárika Dobrodružstvo pri obžinkoch v úprave Jakuba Nvotu. Novoročný fíčer o 15.00 h. má názov Miery a váhy. Priblíži, ako vznikali staré označenia mier a váh, ktoré dnes poznáme už len z frazeológie, literatúry a pranostík. Ars litera s podtitulom Ikony divadla - Best of je zostrih najzaujímavejších myšlienok divadelných ikon, ktoré odzneli v reláciách k 100. výročiu SND. Trojkráľový fíčer Petra Karpinského - ... o krok ďalej o 15.00 h. bude hľadať odpovede na otázky, kto boli títo mudrci alebo králi? Boli skutoční? Odkiaľ prišli?

Nemenej zaujímavá je aj hudobná ponuka Rádia Devín. Na Štedrý večer o 19:00 h. odznejú Vianočné Oratória - Vianočná história Carla Orffa a Tuttifäntchen Paula Hindemitha. Prvý sviatok vianočný o 18:30 h. to bude Oratórium Georga Friedricha Händla - Mesiáš - vianočný výber z EBU. 26. 12. o 11:00 h. v rámci Hudobnej dielne zaznie dielo Georgea Crumba - A Little Suite for Christmas, A.D. 1979. Večer o 19:00 h. v cykle Operné Rádio Devín je pripravená slovenská opera Jána Cikkera s vianočným námetom Mister Scrooge.

Rádio_FM

Rádio_FM je predovšetkým hudobné rádio, a tak sa aj v čase vianočných sviatkov zameria na poslucháčov, ktorí v tomto náročnom období doslova prahnú za kvalitnými koncertnými zážitkami. Vianočnú štruktúru obohatia záznamy koncertov zo siete EBU Patricka Watsona, The Good, the Bad & the Queen, Temples, Ghostpoet, Oasis a Working Men's Club. Chýbať nebude ani množstvo hudobných špeciálov venovaných sviatkom, ani poslucháčmi obľúbený dvojhodinový výber vianočných kolied DJa Kamizolu. Novinkou vo vysielaní Rádia_FM bude premiéra rozhlasovej rozprávky Popolvár najnešťastnejší na svete z autorskej dielne dvojice Pavol Hubinák - Juraj Malíček, ktorej odvysielanie je naplánované 24.12. v popoludňajšom primetime.

Radio Slovakia International

Radio Slovakia International už tradične dáva poslucháčom v zahraničí možnosť nahliadnuť, ako sa Slováci pripravujú na najkrajšie sviatky roka a ako ich naši súčasníci, hlavne mládež, vnímajú. Zmapuje Vianoce cudzincov na Slovensku a Vianoce svojich poslucháčov v cudzine. Okrem osvedčených a tradičných tém poslucháčom v zahraničí priblíži priority Slovákov, či sa počas adventného obdobia a vianočných sviatkov stihnú zaoberať duchovnými hodnotami.

Súvisiace články

Súvisiace rádiá

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Počúvanosť
utorok, 6.6.2023
1.
20,60%   + 0,99%
2.
18,01%   + 0,07%
3.
12,48%   - 0,76%
4.
9,20%   + 0,02%
5.
8,62%   + 0,28%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 6.6.2023
podiel [%] celkovej počúvanosti
4. vlna 2022 + 1. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
1.
16,60%   - 0,15%
2.
14,32%   - 0,01%
3.
10,03%   - 0,25%
4.
8,08%   + 0,29%
5.
7,41%   + 0,21%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
4. vlna 2022 + 1. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
II. - IV. etapa 2023
1.
32,9%   ± 0,0%
2.
22,9%   - 0,3%
3.
22,2%   + 0,1%
4.
17,5%   - 0,1%
5.
17,1%   - 0,7%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, II.-IV./2023
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
22. týždeň 2023 29.05.2023 - 04.06.2023
1.
Album
Miley Cyrus
Flowers
2.
Album
Kamrad
Feel Alive
3.
Album
Dermot Kennedy
Kiss Me
4.
Album
Martin Garrix & Jvke
Hero
5.
Album
Rema & Selena Gomez
Calm Down
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over
×