menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

RTVS si pripomenie výročie SNP aj v rozhlasovom vysielaní

| RTVS
76. výročie Slovenského národného povstania si RTVS v televíznom a rozhlasovom vysielaní bude pripomínať už od polovice augusta. Divákov a poslucháčov RTVS čaká bohatý tematický program - dokumenty, filmy, diskusie, ale aj priame prenosy z osláv v Banskej Bystrici.

„RTVS ako verejnoprávna, národná a kultúrna inštitúcia si vždy pripomína dôležité míľniky v slovenskej histórii naprieč televíznym aj rozhlasovým vysielaním. K 76. výročiu Slovenského národného povstania sme sa snažili vytvoriť žánrovo bohatý program, ktorý verím, že osloví všetky vekové kategórie našich divákov,“ hovorí Jaroslav Rezník, generálny riaditeľ RTVS.

Rádio Slovensko si pripomenie 76. výročie SNP v relácii Kontakty už vo štvrtok 27. augusta diskusiou na tému: Ako učiť o SNP (aby to nebola nuda). V prúdovom vysielaní počas celého týždňa dostane priestor seriál Historické fakty o SNP s Borisom Koreňom. Vysielanie priblíži aj unikátnu virtuálnu výstavu Múzea SNP v Banskej Bystrici Mladí a extrémizmus.

Rádio Regina tradične odvysiela priamy prenos z osláv 76. výročia SNP v Banskej Bystrici, a to predpoludním od 9.00 h. Pripravené sú rozhovory s historikmi i ďalšími osobnosťami, ktoré sa odkazu SNP venujú vo svojej tvorbe. Medzi nimi aj Vladimír Strmeň, jeden z posledných priamych účastníkov SNP. Pripomenú aj Evu Kristínovú, spojku v SNP, ktorá zomrela tento rok.

Rádio Regina Stred pripravilo premiéru fíčra Život mŕtvych riadkov, ktorý prinesie autentické spomienky ľudí zo stredného Slovenska, ktorí prežili kritické momenty bojov druhej svetovej vojny, predovšetkým obdobia SNP. Spomienky žijúcich pamätníkov strieda rozprávanie o povstaleckých básnikoch (Ján Brocko, Marcel Herz) - rodákov zo stredného Slovenska a účastníkov SNP. Ich tvorba bola zhudobnená súčasnými hudobnými interpretmi, napr. Tomášom Bezdedom, Martinom Harichom, ktorí ako zástupcovia mladej generácie v pásme vyjadrujú svoj postoj k minulosti.

Osud partizánskeho veliteľa Viliama Žingora, ktorý sa v ďalších rokoch stal obeťou komunistickej zvole, priblíži Rádio Regina Západ vo fíčri Teodora Kuhna: Viliam Žingor – Partizán.

Rádio Devín v deň výročia SNP odvysiela o 12:00 h. rozhlasovú adaptáciu novely Alfonza Bednára: Kolíska, ktorá približuje okupáciu Slovenska nemeckými vojakmi počas SNP a dopad vojny a okupácie na obyvateľov dediny Lieskov. Zároveň kriticky zachytáva priebeh súdnych procesov v 50. rokoch minulého storočia. O 17.00 h. je pripravená premiéra špeciálneho vydania relácie Akadémia s historikmi Vojenského historického ústavu a SAV. Špeciál relácie Hudobné vrstvenie v redaktorskom spracovaní Melánie Puškášovej od 18:00 h. predstaví skladby a tvorbu autorov venujúcich sa téme SNP. Od 23.00 h. v relácii Musica Slovaca odznie výber z tvorby slovenských autorov, ktorí v tvorbe reflektovali udalosti Slovenského národného povstania.

Vo vysielaní Rádia_FM posledný augustový týždeň vyvrcholí poslucháčsky veľmi obľúbený turistický seriál (séria fíčrov) Cesta hrdinov SNP.

Všetky redakcie Radio Slovakia International v deň výročia odvysielajú monotematickú reláciu s chronológiou udalostí a využitím archívnych materiálov.

Anglická redakcia má pripravený materiál o turistickej Ceste hrdinov SNP a o Chavive Reik, slovenskej Židovke vyškolenej britskou tajnou službou, ktorá pôsobila v odboji, a tiež o ďalších neznámych ženských postavách, ktoré pomáhali v odboji – napr. učiteľky angličtiny, ktoré robili spojky pre britské a americké spravodajské misie po stiahnutí sa povstalcov do hôr.

Nemecká redakcia odvysiela rozhovor s pamätníčkou SNP a účastníčkou odboja 95-ročnou pani Zollerovou z Pustej Vsi.

Významný francúzsky historik, profesor na Sorbonne Alain Soubigou bude hosťom francúzskej redakcie. Zhodnotí význam Slovenského národného povstania, ako ovplyvnilo vojnu na Slovensku, a hovoriť bude aj o francúzskych partizánoch a boji pri Strečne. Pripravený je aj rozhovor so Šymonom Klimanom, ktorý fotografoval posledných žijúcich účastníkov SNP

Ruská redakcia ponúkne rozhovory s riaditeľom Vojenského historického ústavu M. Čaplovičom, vojenským historikom J. Bystrickým, a s riaditeľom Múzea SNP v Banskej Bystrici S. Mičevom.

Španielska redakcia si všimne SNP na Prašníku a Bunker na Kopčianskej ul. v Bratislave.

Krajanská redakcia pripravila pásmo S-N-P – tri písmená odporu voči fašizmu – s historikom Ivanom Kamencom a Petrom Šumichrastom z Vojenského historického ústavu, archívne záznamy v podobe spomienok na Povstanie generála Ludvíka Svobodu a slovenského ministra Československej exilovej vlády Juraja Slávika. Aktuálne názory na udalosti spred 76 rokov zaznamenali v ankete medzi bežnými ľuďmi.

Súvisiace články

Súvisiace rádiá

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Počúvanosť
sobota, 4.2.2023
1.
18,55%   + 0,05%
2.
16,26%   - 3,96%
3.
10,36%   + 1,05%
4.
8,37%   + 0,24%
5.
7,76%   - 4,87%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 4.2.2023
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2022 (kĺzavé dáta)
1.
16,64%   - 0,09%
2.
14,38%   - 0,30%
3.
10,14%   + 0,13%
4.
7,50%   - 0,02%
5.
7,30%   + 0,04%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
2. + 3. vlna 2022 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
X. - XII. etapa 2022
1.
32,9%   ± 0,0%
2.
23,0%   - 0,1%
3.
22,3%   - 0,1%
4.
18,1%   - 0,4%
5.
17,8%   - 0,1%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, X.-XII./2022
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
4. týždeň 2023 23.01.2023 - 29.01.2023
1.
Album
David Guetta & Bebe Rexha
Im Good (Blue)
2.
Album
Rosa Linn
Snap
3.
Album
Meduza & James Carter
Bad Memories (Feat. Elley Duhe & Fast Boy)
4.
Album
Glockenbach
Dirty Dancing (Feat. Asdis)
5.
Album
Ed Sheeran
Celestial
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over
×