menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie
ŠTuRKo Košice obhájilo titul „IRŠ roka“ na Rádiorallye 2017

ŠTuRKo Košice obhájilo titul „IRŠ roka“ na Rádiorallye 2017

Výsledky 13. ročníka medzinárodnej súťaže internátnych rozhlasových štúdií a univerzitných rádií.

Najúspešnejším vysokoškolským internátnym rozhlasovým štúdiom na súťaži Rádiorallye 2017 sa stalo ŠtuRKo Košice. Študentský rozhlas Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach získal titul IRŠ roka druhý raz v histórii tým, že obhájil titul z minulého roka. Toto univerzitné rádio zároveň získava od majiteľa Sepia systems s. r. o. Žilina Juraja Neveselého vysielací systém Sepia/Epos. Výsledok vyplynul z hodnotenia poroty 13. ročníka medzinárodnej súťažnej prehliadky tvorby a vysielania internátnych rozhlasových štúdií a univerzitných rádií RÁDIORALLYE 2017 v Žiline. Za najúspešnejší samostatný rozhlasový program porota vyhodnotila živé vysielanie relácie „Najn tajm" Rádia 9 z Technickej univerzity v Košiciach.

Účastníci Rádiorallye 2017

Podujatie cez víkend zorganizovali Asociácia členov a sympatizantov IRŠ a RAPEŠ – rozhlasové štúdio Žilinskej univerzity spolu so žilinským Rádiom X v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska a Slovenskou spoločnosťou elektronikov. Asi 150 mladých ľudí z vysokoškolských internátnych rozhlasových štúdií (IRŠ) a univerzitných rádií nominovali do súťaže spolu 198 rozhlasových programov v desiatich kategóriách vrátane živého vysielania. Nahrávky si spoločne vzájomne počúvali a hodnotili, spolu to bolo skoro 10 hodín čistého času rozhlasovej produkcie. Okrem slovenských IRŠ (TLIS Bratislava, Aetter Trnava, Trenchtown Trenčín, RAPEŠ Žilina, Rádio X Žilina, INRO Zvolen, PULZ Ružomberok, ŠtuRKo Košice, RÁDIO 9 Košice a Rádio PaF Prešov) sa aktívne na súťaži zúčastnili dve univerzitné rádia z Českej republiky: Rádio K2 z Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach a Rádio R z Masarykovej univerzity Brno. Oba kolektívy získali v slovenskej konkurenčnej „presile" 5 diplomov v rôznych kategóriách.

Rozhlasovú tvorbu amatérov v odbornej porote hodnotili profesionáli: Ľuboš Kasala, Ladislav Eliáš, Sylvia Hoffmannová (všetci traja Slovenský rozhlas RTVS); Martin Karlík (Český rozhlas Radiožurnál); Marek Mikušek a Juraj Arieli Neveselý (obaja FUN rádio); Oľga Džupinková a Tomáš Škarba (obaja Rádio Expres).

Členovia odbornej poroty, zástupcovia vysielateľov z profesionálneho prostredia, boli úrovňou súťaže príjemne prekvapení. „Táto súťaž je výbornou príležitosťou pre mladých ľudí, ktorí sa chcú odtrhnúť od davu konzumentov a vďaka svojej kreativite dopĺňajú hŕstku tvorcov. Pre rádiá je to zároveň príležitosť, ako objaviť hotové talenty s praxou, ktoré netreba všetko učiť od začiatku", hovorí Juraj Arieli Neveselý z FUN rádia.

Ladislav Eliaš z RTVS Banská Bystrica sa pred 7 rokmi zúčastňoval na Rádiorallye ako súťažiaci: „Internátne rádio mi dalo prax pre profesionálnu kariéru. Aj počas tohto ročníka vidím, že súťažiaci, keď chcú, veľa dokážu. Zlepšili sa v živom vysielaní ako i v pohotových reakciách v teréne. Niekedy však absentovali témy zo študentského prostredia, teda zabúdajú na svojich poslucháčov."

Šéfredaktora FUN rádia Mareka Mikušeka prekvapila pomerne vysoká úroveň kvality študentských rádií na Slovensku a v Česku: „Dovolím si povedať, že 2 až 3 z týchto rádií by pokojne mohli konkurovať profesionálnym regionálnym rádiám. Teší ma fakt, že mladí „rádioví ľudia" majú záujem sa zdokonaľovať a držím im palce, aby sa mohli stať „profíkmi".

Oľga Džupinková, Rádio Expres: "Rádiorallye je dôkazom toho, že nám v rádiovom svete rastie veľká konkurencia. Vysokoškoláci sú kreatívni a vtipní. Kvalitne však pripravili aj spravodajské príspevky tak, že by mohli byť hneď odvysielané v ktoromkoľvek profesionálnom rádiu."

Tomáš Škarba, Rádio Expres: „Naozaj dnes takto znejú amatérske rádiá? Počuli sme príspevky a skupiny nadšencov, z ktorých mnohí by sa už v súčasnosti uživili v profesionálom éteri. Niektoré IRŠ sa na profesionálne rádiá, naopak, ani len nesnažia podobať, o to sú originálnejšie. Teší ma, že sa tu stretla početná skupina ľudí, ktorých naozaj baví "robiť rádio" a ktorí si vysielanie užívajú."

Súťaž Rádiorallye nadviazala na niekdajšie celoslovenské stretnutia IRŠiek pod názvom „Amatérsky zvukový záznam", ktoré v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch minulého storočia organizoval niekdajší Slovenský klub audiovízie v gescii Národného osvetového centra a Slovenského rozhlasu v Bratislave. Nasledujúci 14. ročník Rádiorallye 2018 na budúci rok pripraví Rádio PaF – internátne rozhlasové štúdio Prešovskej univerzity.

Súvisiace články

Súvisiace rádiá

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Počúvanosť
streda, 5.5.2021
1.
23,31%   - 0,51%
2.
14,07%   + 1,76%
3.
13,30%   + 0,45%
4.
11,88%   - 0,48%
5.
4,90%   - 0,22%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 5.5.2021
podiel [%] celkovej počúvanosti
3. + 4. vlna 2020 (kĺzavé dáta)
1.
17,07%   - 0,29%
2.
14,79%   - 0,16%
3.
10,10%   - 0,06%
4.
7,72%   - 0,38%
5.
7,20%   - 0,16%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
3. + 4. vlna 2020 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
I. - III. etapa 2021
1.
34,5%   - 0,2%
2.
23,7%   - 0,7%
3.
23,2%   - 0,5%
4.
18,6%   - 0,5%
5.
16,4%   - 0,2%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, I.-III./2021
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
17. týždeň 2021 26.04.2021 - 02.05.2021
1.
Album
Robin Schulz feat. Kiddo
All We Got
2.
Album
Tiësto
The Business
3.
Album
Atb, Topic, A7s
Your Love (9pm)
4.
Album
Ed Sheeran
Afterglow
5.
Album
Jana Kirschner
Laska Neumiera Ft. Stefan Stec
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over
Hosting pre vaše podnikanie. Pre vás.