menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

ŠTuRKo Košice obhájilo titul „IRŠ roka“ na Rádiorallye 2017

Výsledky 13. ročníka medzinárodnej súťaže internátnych rozhlasových štúdií a univerzitných rádií.

Najúspešnejším vysokoškolským internátnym rozhlasovým štúdiom na súťaži Rádiorallye 2017 sa stalo ŠtuRKo Košice. Študentský rozhlas Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach získal titul IRŠ roka druhý raz v histórii tým, že obhájil titul z minulého roka. Toto univerzitné rádio zároveň získava od majiteľa Sepia systems s. r. o. Žilina Juraja Neveselého vysielací systém Sepia/Epos. Výsledok vyplynul z hodnotenia poroty 13. ročníka medzinárodnej súťažnej prehliadky tvorby a vysielania internátnych rozhlasových štúdií a univerzitných rádií RÁDIORALLYE 2017 v Žiline. Za najúspešnejší samostatný rozhlasový program porota vyhodnotila živé vysielanie relácie „Najn tajm" Rádia 9 z Technickej univerzity v Košiciach.

Účastníci Rádiorallye 2017

Podujatie cez víkend zorganizovali Asociácia členov a sympatizantov IRŠ a RAPEŠ – rozhlasové štúdio Žilinskej univerzity spolu so žilinským Rádiom X v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska a Slovenskou spoločnosťou elektronikov. Asi 150 mladých ľudí z vysokoškolských internátnych rozhlasových štúdií (IRŠ) a univerzitných rádií nominovali do súťaže spolu 198 rozhlasových programov v desiatich kategóriách vrátane živého vysielania. Nahrávky si spoločne vzájomne počúvali a hodnotili, spolu to bolo skoro 10 hodín čistého času rozhlasovej produkcie. Okrem slovenských IRŠ (TLIS Bratislava, Aetter Trnava, Trenchtown Trenčín, RAPEŠ Žilina, Rádio X Žilina, INRO Zvolen, PULZ Ružomberok, ŠtuRKo Košice, RÁDIO 9 Košice a Rádio PaF Prešov) sa aktívne na súťaži zúčastnili dve univerzitné rádia z Českej republiky: Rádio K2 z Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach a Rádio R z Masarykovej univerzity Brno. Oba kolektívy získali v slovenskej konkurenčnej „presile" 5 diplomov v rôznych kategóriách.

Rozhlasovú tvorbu amatérov v odbornej porote hodnotili profesionáli: Ľuboš Kasala, Ladislav Eliáš, Sylvia Hoffmannová (všetci traja Slovenský rozhlas RTVS); Martin Karlík (Český rozhlas Radiožurnál); Marek Mikušek a Juraj Arieli Neveselý (obaja FUN rádio); Oľga Džupinková a Tomáš Škarba (obaja Rádio Expres).

Členovia odbornej poroty, zástupcovia vysielateľov z profesionálneho prostredia, boli úrovňou súťaže príjemne prekvapení. „Táto súťaž je výbornou príležitosťou pre mladých ľudí, ktorí sa chcú odtrhnúť od davu konzumentov a vďaka svojej kreativite dopĺňajú hŕstku tvorcov. Pre rádiá je to zároveň príležitosť, ako objaviť hotové talenty s praxou, ktoré netreba všetko učiť od začiatku", hovorí Juraj Arieli Neveselý z FUN rádia.

Ladislav Eliaš z RTVS Banská Bystrica sa pred 7 rokmi zúčastňoval na Rádiorallye ako súťažiaci: „Internátne rádio mi dalo prax pre profesionálnu kariéru. Aj počas tohto ročníka vidím, že súťažiaci, keď chcú, veľa dokážu. Zlepšili sa v živom vysielaní ako i v pohotových reakciách v teréne. Niekedy však absentovali témy zo študentského prostredia, teda zabúdajú na svojich poslucháčov."

Šéfredaktora FUN rádia Mareka Mikušeka prekvapila pomerne vysoká úroveň kvality študentských rádií na Slovensku a v Česku: „Dovolím si povedať, že 2 až 3 z týchto rádií by pokojne mohli konkurovať profesionálnym regionálnym rádiám. Teší ma fakt, že mladí „rádioví ľudia" majú záujem sa zdokonaľovať a držím im palce, aby sa mohli stať „profíkmi".

Oľga Džupinková, Rádio Expres: "Rádiorallye je dôkazom toho, že nám v rádiovom svete rastie veľká konkurencia. Vysokoškoláci sú kreatívni a vtipní. Kvalitne však pripravili aj spravodajské príspevky tak, že by mohli byť hneď odvysielané v ktoromkoľvek profesionálnom rádiu."

Tomáš Škarba, Rádio Expres: „Naozaj dnes takto znejú amatérske rádiá? Počuli sme príspevky a skupiny nadšencov, z ktorých mnohí by sa už v súčasnosti uživili v profesionálom éteri. Niektoré IRŠ sa na profesionálne rádiá, naopak, ani len nesnažia podobať, o to sú originálnejšie. Teší ma, že sa tu stretla početná skupina ľudí, ktorých naozaj baví "robiť rádio" a ktorí si vysielanie užívajú."

Súťaž Rádiorallye nadviazala na niekdajšie celoslovenské stretnutia IRŠiek pod názvom „Amatérsky zvukový záznam", ktoré v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch minulého storočia organizoval niekdajší Slovenský klub audiovízie v gescii Národného osvetového centra a Slovenského rozhlasu v Bratislave. Nasledujúci 14. ročník Rádiorallye 2018 na budúci rok pripraví Rádio PaF – internátne rozhlasové štúdio Prešovskej univerzity.

Súvisiace články

Súvisiace rádiá

pridať príspevok  Diskusia k článku: žiadny príspevok

K tomuto článku zatiaľ nie je žiadny diskusný príspevok.
Pridajte prvý príspevok!

Aktuálne články

Počúvanosť
4. vlna 2016 + 1. vlna 2017
1.
19,2%   - 0,1%
2.
17,2%   - 0,2%
3.
11,2%   + 0,2%
4.
7,2%   - 0,1%
5.
7,0%   - 0,2%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
4. vlna 2016 + 1. vlna 2017 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
máj 2017
1.
12,03%   - 0,43%
2.
11,99%   + 1,10%
3.
9,59%   + 0,13%
4.
8,87%   + 0,11%
5.
7,85%   + 0,04%
Počúvanosť cez aplikáciu Radia.sk - máj 2017
% celkovej počúvanosti
III. až V. etapa 2017
1.
34,3%   + 0,3%
2.
28,7%   - 0,5%
3.
22,4%   ± 0,0%
4.
16,0%   ± 0,0%
5.
15,3%   - 0,2%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, III.-V./2017
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
32. týždeň 2017 07.08.2017 - 13.08.2017
1.
Rag 'n' Bone Man
Skin
2.
Peter Bič Project
Where Did You Go
3.
Ed Sheeran
Galway Girl
4.
Enrique Iglesias & Descemer Bueno & Zion & Lennox
Subeme La Radio
5.
Alle Farben & Janieck
Little Hollywood
33. týždeň 2017 14.08.2017
1.
David Guetta feat. Justin Bieber
2u
2.
Dj Khaled feat. Rihanna & Bryson Tiller
Wild Thoughts
3.
Jonas Blue feat. William Singe
Mama
4.
Calvin Harris feat. Pharrell Williams, Katy Perry & Big Sean
Feels
5.
Robin Schulz feat. James Blunt
Ok