menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Vhodné rastliny do zimných záhrad, tieto 4 z nich spravia dovolenkový raj

Spravte zo svojho domova dovolenkovú destináciu, kde nájdete oddych po vyčerpávajúcom pracovnom dni. Tu sú vhodné rastliny do zimných záhrad, vďaka ktorým sa vám to podarí.
Vhodné rastliny do zimných záhrad, tieto 4 z nich spravia dovolenkový raj
zdroj: Esmero

Zimné záhrady boli pôvodne vytvorené, aby slúžili ako skleník pre rastliny neznášajúce mínusové teploty. Až v posledných rokoch sa objavujú ďalšie úžasné využitia týchto jedinečných miestností. Pri mnohých domoch slúžia nielen ako izba pre kvety, ale tiež priestor na relax a stretnutia s rodinou alebo priateľmi, či dokonca ako obývačka  a pracovňa. Moderné zimné záhrady si získali veľkú popularitu. Veľmi rýchlo sa stávajú najobľúbenejšou izbou v dome a často pýchou mnohých nehnuteľností. Nečudo. Ich čarovná atmosféra nás približuje k prírode, čo z nich robí ideálne miesto pre každého člena rodiny.

Vhodné rastliny do zimných záhrad

Zimnú záhradu si spríjemníme výberom vhodných rastlín. Pri voľbe okrem osobných preferencií treba zohľadniť aj fakt, či máme k dispozícii vykurovanú celoročnú záhradu alebo nevykurovanú sezónnu. Takisto i orientáciu zimnej záhrady. Ak máme nevykurovanú zimnú záhradu, musíme voliť rastliny, ktoré nie sú citlivé na chladné počasie počas zimy. Čo sa týka svetových strán, najideálnejšia zimná záhrada pre pestovanie rastlín je tá, ktorá je orientovaná na juhozápad. Na severnej strane sa kvetom až tak dariť nebude, pretože väčšina z nich vyžaduje slnko minimálne 6 -8 hodín denne. Tu je niekoľko vhodných rastlín do zimných záhrad. 

Kaládium

Kaládium je nádherná exotická rastlina, ktorá sa hodí do vykurovaných zimných záhrad, pretože zimu nemá rada. Zaujme najmä listami s cievnymi zväzkami pripomínajúcimi farebný papier. Kaládium môže mať podľa kultivarov ružový alebo červený odtieň listov. Takisto sa objavujú aj odrody s krásnymi bielo zelenými či viacfarebnými listami. Kaládium vyžaduje veľa svetla, avšak pozor na priame slnko, ktoré by mohlo spáliť listy.

Ibištek

Tu správnu atmosféru vďaka kráse jeho červených kvetov dodá zimnej záhrade ibištek. Táto rastlina pochádzajúca z trópov je tiež veľmi citlivá na nízke teploty, preto sa jej bude dariť vo vykurovanej zimnej záhrade. No môžeme ju pestovať aj v  nevykurovanej, len kvet treba počas zimy premiestniť do teplejšej miestnosti v dome. Ibištek potrebuje pravidelnú zálievku a dostatok nepriameho slnečného svetla.

Bambus

Ten správny nádych exotiky dodá zimnej záhrade bambus, ktorý sa hodí aj do nevykurovanej zimnej záhrady. Niektoré odrody sú totiž odolné voči mrazu. Pre pestovanie v menších miestnostiach by sme mali voliť menšie odrody bambusu. Táto rastlina je nenáročná a v záhrade sa rýchlo rozrastá. No bude sa jej dariť i v kvetináči.

Gardénia

Gardénia očarí krásnymi bielymi kvetmi, ktoré voňajú. Má rada slnečné miesto, ale neprekáža jej ani čiastočný tieň. Gardénia býva chúlostivá na nízke teploty a v nevykurovanej zimnej záhrade  by mohla zamrznúť. Korene rastliny zle znášajú presádzanie, preto by sme ju mali zasadiť do väčšieho kvetináča, ktorý bude pre gardéniu dlhodobým domovom.

Čo treba zvážiť pred výstavbou zimnej záhrady

Preto, aby sme zo zimnej záhrady spravili dovolenkový raj, je potrebné zvážiť viacero vecí. V prvom rade orientácia zimnej záhrady, použitý materiál a dizajn. To si vyžaduje kvalitný projekt, ktorý si treba dať vypracovať profesionálom. Výrobca zimných záhrad Esmero ponúka bezplatné poradenstvo a 3 D vizualizáciu. Táto rodinná firma, ktorá sa zakrátko vypracovala medzi najvyhľadávanejších konštruktérov zimných záhrad, sa ku zákazníkovi správa zodpovedne od prvej konzultácie, počas celého procesu návrhu dizajnu, výberu materiálov až po konečnú realizáciu. Esmero si vie poradiť i s atypickými tvarmi a snami konkrétnych klientov. Aj vďaka tomu mení pohľad na svet zimných záhrad. 

Aktuálne články

Počúvanosť
štvrtok, 11.4.2024
1.
21,79%   - 0,55%
2.
18,61%   + 0,82%
3.
12,25%   - 0,60%
4.
9,13%   + 0,56%
5.
7,66%   - 0,54%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 11.4.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
1.
16,07%   - 0,08%
2.
14,06%   - 0,09%
3.
9,85%   + 0,31%
4.
8,52%   + 0,30%
5.
7,62%   - 0,40%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
XII. etapa 2023 - II. etapa 2024
1.
31,3%   - 0,2%
2.
22,2%   - 0,5%
3.
21,6%   ± 0,0%
4.
17,8%   + 0,4%
5.
16,2%   - 0,2%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, XII.-II./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
14. týždeň 2024 01.04.2024 - 07.04.2024
1.
Album
Dua Lipa
Houdini
2.
Album
Thirty Seconds To Mars
Seasons
3.
Album
Sia
Gimme Love
4.
Album
Ofenbach
Overdrive Ft. Norma Jean Martine
5.
Album
Cyril
Stumblin' In
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over