menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Diskusia k téme Slovenská hudba

614 príspevkov
MUSIC SK
MUSIC SK
16.02.2022 14:16
0
0
@david11

No vtip a omyl verejnosti je práve v tom, že verejnoprávne rádio nemá čo byť alternatívne a ani nie je !

A neviem ani ako ste k tomu to názoru dospeli? Skúste vymenovať, že v čom je alternatívne (ak nehrajú trebárs pop, dychovku, neznamená, že sú alternatívne)? AK by bolo alternatívne, tak hráva alternatívny rock alebo alternatívnu gitarovú hudbu. Ináč povedané, kľudne nech si hrávajú trebárs 30% tej svojej hudby ale 70% tam nemá čo robiť. Ľudia majú iné starosti, ako počúvať v rádiách nejakú alternatívu.

No a zrejme neviete tieto základné fakty:

a) Košický zlatý poklad robí Košická Regina aj pod hlavičkou Rádia Slovensko. Do playlistov sa však dostáva len prvá víťazná pieseň. Z ostaných tak 1-3 občas mesiac dva zahrajú a potom už nie

b) V Demovnici je môžete vyhrať aj 5 hitparád za sebou a rádio Vás nikdy nebude hrať. Chápete takú stanicu, že robí súťaže a potom interpretov nikdy nehrá? Ja teda nie. Táto téma bola viackrát pretriasaná a obhajcovia Rádia FM nevedeli v diskusiách preukázať, že skutočne víťazné piesne aj hrávajú. Samozrejme až na pár výnimiek, no a aj tu poznám dva prípady, kedy to nehrávajú a prevzalo to Rádio Slovensko. Spomínam sa na tú jednu, bolo tam niečo ako Ghost in the room alebo tak.

david11 (neregistrovaný, 62.168.115.xxx)
david11 (neregistrovaný, 62.168.115.xxx)
16.02.2022 13:18
0
0
SK Hudba

Kvóty na SK hudbu iba krivia trh..
Alternatívne rádio_FM nikdy nebude hrať pokusy o SK pop , ktorý je počúvatelný max. pre jeho autorov.
Aj tak ho dosť hrajú na rádiu Slovensko a Regine.
Talenty predsa majú šancu aj v rádiu. Košický zlatý poklad predsa funguje.
Na rádiu _FM funguje roky Demovnica a aj hitparáda Osmička.

MUSIC SK
MUSIC SK
16.02.2022 12:36
0
0
@Mo Dnes už hudobné vydavateľstvá na Slovensku nič neznamenajú

No ide o to, že na Slovensku už nie je ani jedno vydavateľstvo, ktoré by bolo kľúčovým hráčom. Drobná výnimka je Slnko records, ktorého akceptuje Rádio FM, takže interpreti majú v podstate zaistené, že budú v jeho playlistoch. Avšak podľa mňa táto hudba je pre bežného poslucháča veľmi náročná, posúďte https://www.slnkorecords.sk/albumy

Práveže na to, čo povedal Antala je vysoké spoľahnutie, pretože jasne povedal, že o slovenskú hudbu sa majú starať verejnoprávne rádiá, ako sú Rádio FM a pod. Ak by ste to isté povedali, čo on všetci vás odpálkujú, no tým čo povedal sa dá argumentovať hoci aj ministerke kultúry! Lebo z neho sa nemôžu vysmievať, je to odborník z rádiovej branže.

Čiže o tie súťaže ako je Bratislavská lýra by sa mali starať verejnoprávne subjekty. Je však pravdou, že to je manažérsky aj ekonomicky veľmi náročné. Nebyť televízie ani by sme o slovenskej hudbe nič nevedeli. Rádiá nič nerobia a tá im vyrába superstaristov a talentistov.

Viete a hitmi je to tak, že rádio si označí akúkoľvek pieseň, že je to hit. Čiže nemusí ich vôbec vyrábať. A poslucháči môžu hlasovať len za tie "hity", čo má rádio v databáze. Rádio FM napríklad nedodržuje ani to. Poznám prípad slovenskej partie, čo má "hity" aj u nás aj v zahraničí, boli aj v TOP 10 slovenských piesní, no mainstream ich nehrá a za verejnoprávne rádia zase uvediem vzorku Rádio FM.

Mo (neregistrovaný, 84.245.120.xxx)
Mo (neregistrovaný, 84.245.120.xxx)
15.02.2022 06:14
0
0
@Music SK

Riešite tu rádiá, ale netreba zabúdať na to, že tie vo veľkej miere hrajú hudbu veľkých hudobných vydavateľstiev - to sú v tomto prípade kľúčoví hráči. Petície nemajú význam, na Vašom mieste by som na to išiel inak a na začiatok by stálo za pokus oživiť Bratislavskú lýru. Tam nech sa ukáže nová hudba a tá konkurencieschopná sa presadí. Samozrejme ako partner RTVS a Ministerstvo kultúry. Nespoliehajte sa na to, čo povie nejaký Antala, ľudia ako on sú otrokmi čísel a tabuliek /nič v zlom/. A možno by som ešte doporučil nebrať rádiá za nejakého silného hráča-časy keď vyrábali hity sú už dávno preč, dnes už hity rovno nasadzujú, na experimenty nie je priestor.

MUSIC SK
MUSIC SK
14.02.2022 22:51
0
0
@TX

Ďakujem za tipy, ale manažérov ani hudobných dramaturgov my dolu nezaujímame. Chcú hneď hotové super-produkty a aby pasovali do ich formátu..

Diskusie radia.sk sledujem preto, lebo sú tu ľudia, ktorí sa vyznajú (trebárs PeterDX, JaSomJa) a pomáhate mi zorientovať sa. Potom chcem zistiť, že prečo a do akej miery niekto považuje slovenské pesničky za dobé alebo zlé a všeobecne odpisuje nás zdola, že sme chudáci. A že máme sa najskôr presadiť v Anglicku alebo zahraničí.

No a cieľom je zistiť slabé miesta hlavne verejnoprávnych rádií. A to som konečne našiel vďaka rozhovoru Antalu z Expresu pre SME. Jasne definoval, že úlohou súkromných médií nie je vyhľadávať talenty, podporovať rôzne úrovne interpretov či piesní, ale to že je ciešom Rádia FM a verejnoprávnych rádií.

No a to je práve slabina Rádia FM, že to nerobí. Ak by som to povedal ja, každý ma vysmeje, ale keďže to povedal Antala, tak to je silný argument - a dramaturgia Rádia FM síce nás môže ignorovať, no to ju povinnosti - ako to jasne povedal Antala - nezbaví.

TX (neregistrovaný, 85.237.234.xxx)
TX (neregistrovaný, 85.237.234.xxx)
14.02.2022 21:43
0
0
@MUSIC SK

Ja nie. Vy chcete niečo dosiahnuť, správne? Tak som Vám dal tipy, AKO NA TO.

Vypisovaním tu na fóre nedosiahnete nič - pochybujem, že to tu nejakí vplyvní manažéri či hudobrní dramaturgovia čítajú.

MUSIC SK
MUSIC SK
14.02.2022 19:41
0
0
@JaSomJa To zle pochopil -:)

To si vôbec nepochopil. To bola fiktívna otázka znamenajúca, že prívržencov dychovej hudby, folku, ľudových piesní ani nenapadne sa sťažovať, berú ako normálne, že ich rádia nehrajú, lebo nie sú pre bežných ľudí zaujímavé.

Mňa nechápeš často preto, lebo v rôznych diskusiách mi stále niekto oponuje až napadá, čiže moje odpovede sú pre nich.

Takže mojím cieľom je upozorniť, že Rádio FM vôbec nehrá gitarovú hudbu ale preferuje elektronickú tanečnú hudbu, ktorá je menšinovým žánrom, pretože patrí na diskotéky a do tanečných sál. A v rádiu teda by mala mať tak do 10%.

Gitarovú hudbu majú ľudia veľmi radi, ale jej diskriminácia Rádiom FM mi osobne prekáža a to aj preto lebo spolupracujem s partiou interpretov a kapiel, ktorí hrajú dynamickú gitarovú hudbu a so slovenskými textami. A tie tiež počuješ na Rádiu FM ozaj zriedka.

A aby diskutéri pochopili, tak gitarová hudba je prienikom do kopy hudobných žánrov - popu, pop-rocku, folku, avantgardných štýlov. metalu, atď.. Poslucháči ju chcú, no médiá ju nehrajú. Čiže ako povedal v SME v kultúre hudobník Spišák, tak určitá skupina interpretov to musí riešiť tak, že "vyrábajú produkty vhodné do formátu najväčších rádií".

Len zriedka sa podarí taká vynikajúca vec ako Stoj od Petra Biča. Ale to je presne príklad, že Rádio FM to označí za mainstream a z princípu to nebude hrávať a stále bude pred sebou tlačiť mainstreamovú nemodernú elektroniku (tým nevravím, že som proti elektronike.)

A potom sú tu paradoxy, že keď to rádio Expres hráva častejšie, tak ho za to kritizujú. Ja chápem presne, aký štýl hudby a stratégiu má Expres, nakoniec vysvetlil to v SME Antala. A ja osobne vysoko hodnotím koncerty spevákov na Exprese (Peter Bič, Martausová, Ďurica a pod.).

JaSomJa
JaSomJa
14.02.2022 16:51
0
0
MUSIC SK

Si Ty normálny??? Že prečo Expres nehrá ľudovky, dychovky, folklór? A vari si našiel kdekoľvek vo svete Hot AC rádio, ktoré takéto žánre hráva??? Občas sú chvíle keď sa Ťa snažím pochopiť, ale väčšinou sú také chvíle, keď si myslím, že si už úplne mimo. Rádiá majú svoj formát, ktorým chcú osloviť svoju cieľovú skupinu. Ale nemôžeš chcieť aby napríklad v televízii taký Eurosport začal vysielať prírodopisné filmy. Aj keď mňa osobne zaujímajú, ale viem, že na športovej stanici to hľadať nemôžem. Takisto ani na Exprese nebudem vyhľadávať folklór. Skús sa prosím Ťa trošku zorientovať

MUSIC SK
MUSIC SK
14.02.2022 12:46
0
0
@PeterDX

Klikol som si na to info o novom zákone, no priznám sa, že nerozumiem, v čom je zmena. Zrejme rozdelením sa to trochu posunie no kompromisných 25% je stále.

Osobne si myslím, že tí, čo kritizujú aj agresívnejšie kvóty si mýlia funkciu rádií. Podľa mňa rádiá vysielajú hudbu, ktoré má čo najširší záber, kým kritici kvót by chceli, aby rádiá hrali to, na čo sú určené koncerty a podujatia. Čiže bežný človek počúva rádiá ako bežnú hudbu, čo samozrejme hudobní kritici zaraďujú do nižšej kvality. Takže kritici kvót by mali hľadať svoju kvalitu na koncertoch, hudobných podujatiach a v rádiách, ktoré sú špecializované na určitý druh hudby.

Ja len na ilustráciu dám otázku, že prečo sa prívrženci dychovej hudby, folku, ľudových piesní nesťažujú? Alebo, že prečo tento typ hudby Expres nehráva?

MUSIC SK
MUSIC SK
13.02.2022 16:11
0
0
@TX

Nenašiel som tam nič?

Vy chcete podať nejakú petíciu?

TX (neregistrovaný, 85.237.234.xxx)
TX (neregistrovaný, 85.237.234.xxx)
11.02.2022 22:06
0
0
Tlak hudobníkov na RTVS
MUSIC SK
MUSIC SK
11.02.2022 21:14
0
0
@TX

Priateľu, šíriš tu oheň a síru, tak povedz čo si TY VYTVORIL V HUDBE , keď už teda všade vypisuješ v diskusiách, že my šírime s*ačky?.

MUSIC SK
MUSIC SK
09.02.2022 15:15
0
0
@TX

Myslím, že si nerozumieme. Ja vychádzam zo stanoviska odborníka pána Antalu z rádia Expres, ktorý výborne vystihol situáciu. Ak si prečítate pozorne rozhovor na:
https://kultura.sme.sk/c/22836194/riadio-expres-an…
tak on argumentuje, že povinnosťou súkromných rádií nie je vyhľadávať talenty a novú hudbu, ale že to je vec verejnoprávnych rádií, čiže nepriamo tým hovorí, že napr. Rádio FM, či Devín a že nejde len o kvóty. Čie ja som v žiadnom prípade nemyslel, že dotácie majú byť paušálne, ale na viazané aktivity (napr. môžu ich robiť aj z Rádia FM a dotácia môže byť zameraná na projekt vyhľadávanie talentov).

Prečo nezorganizujem nejakú webovú hitparádu? NA to jej jednoduchá odpoveď. Ak začínajúci gitarista, či huslista, bubeník chce robiť do hudby, tak to si má založiť svoju hitparádu, či rádio (ináč = propagovať druhých)??? No a uvedom si, že už účasťou v tejto diskusii prejavujem aktivitu :-)
A najnovšie spolupracujem aktívne s partiou okolo nového hudobného projektu spusteného v decembri na https://s4s.svti.sk

A čo Ty, aké aktivity vyvíjaš???

TX (neregistrovaný, 85.237.234.xxx)
TX (neregistrovaný, 85.237.234.xxx)
09.02.2022 11:00
0
0
@MUSIC SK

Keď už si taký hejSlovák, tak TI napadlo. ŤA napdnúť môže tak medveď.

Verejnoprávne by mali, s tým súhlasím - za komunistov to tak aj bolo, vrátane TV (napr. Triangel).

Buď môžeš fňukať, alebo konať. Pre hudobníkov by bolo najlepšie, keby si založili vlastné rádio, nad ktorým by mali dokonalú kontrolu.

Prečo nezorganizuješ nejakú webovú hitparádu? Na Spotify nič také nie je? Napr. na https://bandzone.cz/ sú nejaké štatistiky hranosti.

Sám zároveň potvrdzuješ, že kvóty mladým, začínajúcim hudobníkom nijako nepomázajú. Uvedomil si si to?

Írska a švédska hudba sa presadzujú vďaka kvalite - keby aj slovenská bola taká zaujímavá, hrali by ju svetové rádiá.

Štátne dotácie do hudby? To by dopadlo presne ako s filmom - PROPAGANDA na kvadrát.

MUSIC SK
MUSIC SK
09.02.2022 00:41
0
0
@TX

Ešte ma napadlo, lebo som čítal rozhovor s Antalom z Expresu ku kvótam. V podstate vysvetlil rôzne vec z hľadiska firemného. Jediné, čo ma zaujalo, že výborne vystihol, že o slovenskú hudbu sa štát nestará a že kvótami to nevyrieši. Totiž jasne povedal, že objavovať nové slovenské kapely a interpretov by bola pre nich ekonomická samovražda. A o to, že sa majú starať verejnoprávne rádia, akoým je Rádio FM a pod.

No a tým vlastne strácajú automaticky možno aj značnú skupinu mladých, lebo tí ako hovoril tak pod 25 rokov prechádzajú na sociálne siete. No tu v princípe id skôr o to, že časť ľudí nechce počúvať hovorené slovo, moderovanie.

Čiže toto je podľa mňa problém Expresu a s kvótami to nemá nič spoločné. Ak niekto neporozumel, tak tým, že mladí sledujú hudbu z mobilov, využívajú všetky výhody hudobných sietí, t.j. že si môžu robiť playlisty a organizovať ako chcú. Čiže nemajú dôvod počúvať rádiá. A toto je značná hrozba nielen pre Expres ale pre všetky súkromné rádiá.

MUSIC SK
MUSIC SK
09.02.2022 00:30
0
0
@TX

Neviem, lebo ani írsku ani švédsku nesledujem.

TX (neregistrovaný, 85.237.234.xxx)
TX (neregistrovaný, 85.237.234.xxx)
08.02.2022 23:18
0
0
@MUSIC SK

Počúvaj, ako sa presadzujú napr. írska či švédska hudba V ZAHRANIČÍ? Kvótami?

MUSIC SK
MUSIC SK
07.02.2022 23:03
0
0
Ľudia chcú slovenskú hudbu

Práve som sa tu na radia.sk dočítal, čo presne potvrdzuje môj názor, že ľudia chcú slovenskú hudbu. NAjnovší prieksum má takýto výsledok.

Citujem:"Podľa obyvateľov Slovenska by 5 z 10 skladieb (priemer = 5,26) malo byť slovenských. Až 67% opýtaných si myslí, že v rádiu, ktoré najčastejšie počúvajú, by z 10 hraných skladieb malo pochádzať zo Slovenska aspoň 5. Iba necelé 1% opýtaných by nechcelo vo svojom obľúbenom rádiu počuť žiadne slovenské skladby."

MUSIC SK
MUSIC SK
07.02.2022 16:58
0
0
PeterDX

Treba si uvedomiť, že ak ľudia kritizujú slovenskú hudbu, ktorú hrá mainstream alebo RTVS a ostatné rádiá a neuvedomujú si, že tú vyberajú rádiá! teda zrejme ich hudobní redaktori, pokiaľ ich majú!

A začarovaný kruh je v tom, že 95% slovenských rádií odmieta prijímať ponuky piesní, čiže neodpovedá ani na maily ani keď sa im pošlú CD-čká. A keďže nesledujú ani internetové hudobné siete, kde je veľa dobrej slovenskej hudby, tak ju podľa mňa ani nevyberajú. Verejnosti povedia, že slovenská hudba je slabá a hlupáci tomu uveria a verklíkujú to dookola. A to nehovorím o tom, že aj súkromné rádiá využívajú slovenské štátne frekvencie. A ľudia chcú slovenskú hudbu. Ak sa im nepáči slovenský pop, rock,... tak nech hrajú slovenské dychovky a ľudové piesne.

PeterDX
PeterDX
06.02.2022 20:40
0
0
Hudobné kvóty pre slovenské rádiá
Boris 2
Boris 2
03.02.2022 21:56
0
0
Malokarpatan - Krupinské Ohne
PeterDX
PeterDX
29.01.2022 00:03
0
0
Poslanci chcú meniť voľbu riaditeľa RTVS i výpočet podielu slovenskej hudby
PeterDX
PeterDX
30.12.2021 21:39
0
0
No Name - Žily (Pili)
PeterDX
PeterDX
25.12.2021 15:15
0
0
Adam Ďurica
MUSIC SK
MUSIC SK
07.12.2021 02:03
0
0
Nový hudobný projekt - len pôvodná tvorba

Nový hudobný projekt sa spustil od decembra na https://s4s.svti.sk/ - je tam aj niekoľko verzií piesne Vienoce aj zahraničných a nová verzia Paľa Kusého (v roku 2018 prvý kráz zahrané na Regina Východ - avšak bez vokálov).

Je tam desiatka piesní so slovenskými textami, niektoré sú paralelne aj v angličtine. Interpreti sú naši aj USA, FR, PL , ktorí spolupracujú všetci na Soundcloude.

Počúvanosť
streda, 27.3.2024
1.
20,77%   + 0,23%
2.
18,40%   - 0,71%
3.
11,87%   - 0,22%
4.
9,36%   + 0,08%
5.
8,18%   + 0,20%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 27.3.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
1.
16,07%   - 0,08%
2.
14,06%   - 0,09%
3.
9,85%   + 0,31%
4.
8,52%   + 0,30%
5.
7,62%   - 0,40%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
XI. etapa 2023 - I. etapa 2024
1.
31,5%   ± 0,0%
2.
22,7%   - 0,1%
3.
21,6%   - 0,4%
4.
17,4%   + 0,3%
5.
16,4%   - 0,2%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, XI.-I./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
12. týždeň 2024 18.03.2024 - 24.03.2024
1.
Album
Dua Lipa
Houdini
2.
Album
Cyril
Stumblin' In
3.
Album
Ofenbach
Overdrive Ft. Norma Jean Martine
4.
Album
Teddy Swims
Lose Control
5.
Album
Thirty Seconds To Mars
Seasons
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over