menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Diskusia k téme Alternatívne a progresívne rádia

6 príspevkov
Peťo (neregistrovaný, 87.197.18.xxx)
Peťo (neregistrovaný, 87.197.18.xxx)
16.01.2010 17:59
0
0
Naozaj sa dá počúvať len český Expres?

Zamyslime sa na tým, či zo všetkých slovenských, alebo českých staníc sa naozaj nedá počúvať žiadne rádio bez ujmy na zdraví. Prispievateľ David však napísal, že by zo všetkých rádii vyčlenil len české Expresradio. Ja si myslím, že toto rádio sa naozaj dá počúvať stále, hrajú hity, ktoré sa dajú rátať za kvalitné, alebo viac kvalitné ako nekvalitné, či sú rovno kvalitné. Myslím, že by som s Davidom súhlasil. Čo si myslíte vy o tom? Počúvali ste niekedy český Expres, a aké ste mali dojmy z tohoto rádia? Pripomeniem, pre tých, čo nevedia, že Expresradio Praha vysiela presne tie hity, čo kedysi vysielalo progresívne Fun radio. A samozrejme množstvo hitov aj zo súčasneho obdobia, tohoto desaťročia.

Takže tu je krátky príspevok, ako to vidí český poslucháč David, ktorému sa zdá, že jediné rádio, ktoré sa dá v Česku počúvať je Expres.

16.01.2010 12:49, David [chello085216198124.chello.sk]

Rock FM hravalo hlavne pop. Rock tam bol raz do tyzdna niekedy okolo polnoci tak isto aj teraz _FM ma cisto rockovu hudbu ,len raz do tyzdna.Pre Baru ,len odkazujem ,ze Slovaci nikdy v takom pocte neholdovali Country a Folku.Rebeca to dvakrat skusala s rockom a vzdy skrachovala.Cesky HEY tu tiez nespustil rockovy format ako na Morave ,ale iba CS hudbu. Pre mna su ceske radia az na vynimky /prazsky expres/ nepocuvatelne.

Peťo (neregistrovaný, 87.197.18.xxx)
Peťo (neregistrovaný, 87.197.18.xxx)
09.01.2010 15:21
0
0
LuboTS tak to nebolo myslené

Preto som to nazval, že "kvalitná hudba", lebo sa to tak všeobecne o alternatíve, progrese či brit pope hovorí. Ale to len všeobecne. Ja ťa nedegradujem pre to, že počúvaš Expres, Fun radio či Europu 2. Práve naopak. Ja ich niekedy tiež počúvam, a sem tam sa tam mihnú aj hity z oblasti progresu. No je ich tam málo alebo veľmi málo. Však vieš, ako to myslím.

Kedysi Fun radio hrávalo kopu progresívnych pesničiek, a stali sa z nich obrovské hity, ktoré majú čo povedať aj dnešnému poslucháčovi. Ja ťa nedehonestujem LuboTS pre to, že počúvaš tie tri spomínané celoplošné stanice.

Ale daj priestor aj tým ľuďom, čo chcú počúvať niečo iné, nevšedné, nie príliš otrepané a ošúchané, nie príliš bežné, nie veľmi reklamované a skomercionalizované.

Samozrejme, že pesničky, ktoré hrá Rádio_FM by niektoré mohli do playlistu nasadiť aj tie tri spomínané rádia, keby sa posnažili, alebo keby chceli, keby mali záujem. Z niektorých pesničiek (a nie je ich málo), ktoré hrá Rádio_FM sa postupom času, alebo aj hneď stali menšie či väčšie hity. To už záleží na každom z nás, ako si to zadefinujeme, či ako hity, či ako nehity.

LuboTS (neregistrovaný, 80.239.242.xxx)
LuboTS (neregistrovaný, 80.239.242.xxx)
09.01.2010 15:12
0
0
@Peťo

Nikomu neberiem to, že aká hudba sa komu páči, je však nesprávne povedať že je niečo nekvalitné preto, že Tebe sa páči iná hudba. Alebo je niečo nekvalitné, lebo sa to všade hráva..

Peťo (neregistrovaný, 87.197.18.xxx)
Peťo (neregistrovaný, 87.197.18.xxx)
09.01.2010 14:53
0
0
Kvalita je relatívna, to je pravda

Hudba, ktorá sa vysiela na celoplošných staniciach sa ráta za popovú, za bežný pop, ktorý nie je ničím zvláštny, skôr obyčajný. Hrajú ho všetky komerčné rádia, pretože sa to ľuďom páči. Je to obľúbená hitová hudba. To si mal pravdu LuboTS. Niektorí aj získavajú ocenenia, iní nie. Takto zo už chodí. Na hudbu a hity sa však dá pozerať aj inej stránky, z tej progresívnej, pokrokovej, alternatívnej, veľmi modernej. Ak ti to niečo LuboTS hovorí. Ale vidím, že nie.

Ja nehovorím, že som odborník na hudbu, ale viem, čo sa hráva v rádiach. Niektorým ľuďom to prekáža. Na to je vytvorená táto stránka, kde sa môžu poslucháči realizovať a písať svoje nápady, podnety, postrehy a informácie. Ak sa ti LuboTS páči hudba, ktorú hrá Expres, Fun, Europa 2, tak si ich počúvaj. Je to tvoj názor na hudbu. Máš na to plné právo.

Neupieraj však právo poslucháčom, ktorí chcú počuť z rádia aj iný druh hudby: progresívne pesničky, alternatívne pesničky, brit popové pesničky. A o také hity sa rádia akosi netrhajú v slovenskom éteri. Však asi viete, ako to myslím.

Máme tu jedine Slovenský rozhlas 4 - Rádio_FM, ktoré hrá takzvanú dobrú hudbu. Aspoň sa to tak hovorí o takej hudbe a snažia sa ju hrať vo veľkom. Táto hudba alebo tieto hity sa nemusia páčiť každému, ale sú veľmi dobre urobené a prevedené. Preto stoja za naše povšimnutie.

To neznamená, že keď Rádio_FM má menej poslucháčov ako ostatné tri spomenuté celoplošné rádia, že je tá hudba aj zlá, nekvalitná, nedobrá, nevhodná.

Ja sa nehrám na žiadneho odborníka, toto o sebe netvrdím. Vidím však, že ty LuboTS niečo vieš o hudbe, tak nám to tu napíš. Ako si predstavuješ, že čo majú rádia na Slovensku hrávať, a čo nie. Čo je podľa teba dobré a čo už nie.

Ja sa na hudbu inak pozerám, preto som vytvoril toto fórum pre ľudí, ktorých baví hudba, ktorá sa veľmi nehráva na Exprese, Fun radiu či Europe 2, alebo sa na týchto staniciach hráva len kde tu, zavše.

Takže LuboTS nechaj tvoriť ľudí, ktorí chcú počúvať hity z oblasti progresu, alternatívy, brit popu. Tomu sa jednoducho hovorí kvalitná hudba alebo dobrá hudba, ako to tvrdí už spomínané Rádio_FM. A to nehovorím len ja.

Pozorne si LuboTS prečítaj fóra na internete, že poslucháči chcú počúvať aj takéto rádia a takúto hudbu či hity. Lenže na Slovensku ich akosi nie je. Až na tú jednu výnimku. Samozrejme, že dvojslovo kvalitné hity alebo kvalitná hudba je relatívne. Niekomu sa páči bežný pop, inému nie. Preto je dobré, že si poslucháči môžu naladiť aj rádia, ktoré neponúkajú len ten bežný, proklamovaný a možno príliš všedný a a príliš "komerčný" pop.

LuboTS (neregistrovaný, 80.239.242.xxx)
LuboTS (neregistrovaný, 80.239.242.xxx)
09.01.2010 13:41
0
0
@Peťo

A Ty si čo za odborníka že si dovolíš vysloviť názor že rádiá vysielajú nekvalitnú hudbu? Rádiá hrajú interpretov ktorí predávajú albumy, majú ľudí na koncertoch, niektorí získavajú ocenenia napríklad Grammy... A Ty povieš že ponúkajú títo interpreti nekvalitnú hudbu? Vedel by si zahrať stupnicu na akomkoľvek hudobnom nástroji? Poznáš aspoň jednu notu? Nabudúce povedz taký názor že aká hudba sa Ti páči a aká nie, ale nepoužívaj výraz nekvalitná hudba keď ide o všeobecne obľúbenú hudbu a hudba je v prvom rade pre ľudí

Peťo (neregistrovaný, 87.197.18.xxx)
Peťo (neregistrovaný, 87.197.18.xxx)
09.01.2010 09:58
0
0
Alternatívne a progresívne rádia

Ahojte. Založil som pre vás diskusiu, kde si budeme hovoriť o rádiach, ktoré hrajú alternatívnu a progresívnu hudbu. Myslím na tých, ktorí už majú dosť rádii, ktoré vysielajú predovšetkým nekvalitnú hudbu, nedobrú hudbu, nevkusnú hudbu, nemožnú hudbu a hity a podobne.

Táto téma je venovaná všetkým tým, ktorí sa nestotožňujú s tým, čo vysielajú a prevádzajú naše slovenské rádia, viď Rádio Expres, Fun radio, Europa 2, Jemné Melódie, Rádio Viva a aj regionálne či lokálne rádia.

Téma je pre tých, ktorí majú iný pohľad na hudbu, než u spomínaných menovaných rádii. Veď tieto naše slovenské rádia hrajú hudbu a hity, ktoré málokedy sú z progresívneho či alternatívneho súdku, alebo sa k tomu približujú len okrajovo, či z časti. Však viete, ako to myslím.

Nehovorím, že na takom Fun radiu sa nemyhne nejaký ten kvalitný song, ale je to akosi pomenej, alebo veľmi málo, než to bývalo za čias progresívneho Fun radia. Hlavne celoštátne rádia si s našim hudobným vkusom a našimi ušami robia už čo chcú a čo uznajú za vhodné.

Naše slovenské rádia do playlistov málokedy, alebo len veľmi málo zaraďujú pesničky a hity, ktoré sú rátané za kvalitné, kvalitnejšie než je ten "šedý" priemer, songy, ktoré sú dobré, vkusné, dynamické, svižnejšie, pokrokové, alternatívnejšie, nadštandardné, výnimočné, "iné", odlišné, za viac kvalitné ako nekvalitné a podobne.

Napíšte teda svoje poznatky, ktoré rádio by stálo za to počúvať, či už zo Slovenska, zo susedného Česka, alebo aj z celého sveta, kde by sme neutŕžili ujmu na zdraví. Či už to budú rádia vysielané terestriálnou cestou, digitálne, alebo cez internet. Na tom nezáleží, hlavne, aby bola obsiahnutá aspoň aká taká kvalita.

Podeľte sa teda so svojimi poznatkmi a rádiami, ktoré nebudú do poslucháčov biť a hučať "hity", či lepšie shity od interpretov ako je napríklad: Rihanna a niektoré jej rýchlokvasené pesničky, zo všadiaľ sa valiaci Ozone - Dragostea din tei, letný "megahit" Code Red - Kanikuly, súčasné hitovisko Morandi - Colors, Zo slovenských spomeniem tieto: starodávny hitík Darina Rolinsová - Anjelik môj, Salco - Máj, a v neposlednom rade všade proklamovaný Desmod. A kopu ďalších spevákov, speváčiek, skupín a ich narýchlo "zbúchaných" a veľmi vtieravých pesničiek.

Teším sa na vašu odozvu. Spolu vytvoríme jednu solídnu a potrebnú diskusiu na tejto web stránke. Majte sa pekne.

Počúvanosť
štvrtok, 25.4.2024
1.
21,69%   + 0,23%
2.
18,40%   - 0,05%
3.
11,90%   - 0,18%
4.
9,57%   - 0,16%
5.
7,67%   - 0,10%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 25.4.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
1.
16,07%   - 0,08%
2.
14,06%   - 0,09%
3.
9,85%   + 0,31%
4.
8,52%   + 0,30%
5.
7,62%   - 0,40%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
XII. etapa 2023 - II. etapa 2024
1.
31,3%   - 0,2%
2.
22,2%   - 0,5%
3.
21,6%   ± 0,0%
4.
17,8%   + 0,4%
5.
16,2%   - 0,2%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, XII.-II./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
16. týždeň 2024 15.04.2024 - 21.04.2024
1.
Album
Dua Lipa
Houdini
2.
Album
Cyril
Stumblin' In
3.
Album
Sia
Gimme Love
4.
Album
Ofenbach
Overdrive Ft. Norma Jean Martine
5.
Album
Kygo Ft. Ava Max
Whatever
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over