menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Diskusia k téme Rekordy

1197 príspevkov
evosonic
evosonic
18.08.2020 14:08
0
0
@Dávid, Palec

Nemusí to byť chyba - skôr by som to tipoval na krátke promo, čo sa bude hrať v najbližšej hodine ... niektorým rádiám to do playlistu zaradí ako riadne hranú skladbu. No a druhýkrát sa skladba zobrazí v playliste, lebo bola už regulérne odohraná.

Palec (neregistrovaný, 46.34.227.xxx)
Palec (neregistrovaný, 46.34.227.xxx)
18.08.2020 13:37
0
0
@Dávid

Može sa jednať aj o chybu, tento jav som bežne nechádzal aj v playliste Fun Rádia či Vlny, niekdy aj X

Dávid (neregistrovaný, 78.98.61.xxx)
Dávid (neregistrovaný, 78.98.61.xxx)
18.08.2020 12:58
0
0
Žeby rekord?

Dnes ako som pozeral playlisty rádií len tak zo zvedavosti, tak som natrafil na jednu smiešnu vec. Europa 2 sa môže pochváliť najužším playlistom. Jedna a tá istá pesnička hrala dvakrát za jednu hodinu t.j. časový interval bol medzi nimi iba 27 minút! To je čo povedať! Už im to musí poriadne hrabať!

Pe3k
Pe3k
17.08.2020 21:04
0
0
@D L

Evidentne nepoznáš situáciu v západnej časti SR. Od BA celým Považím až po Kysuce máš pásmo tak preplnené, že takéto úlovky považuješ za úspech. Na juhu máš presahy z HU, A aj CZ, na Strednom Považí na pridávajú poľské frekvencie... Presahy výkonných žen. frekvencií z okolitých štátov + naše vysielače = totálne zarušenie pásma. Mne na svahoch Malej Fatry idú aj slabšie kmitočty zo Sliezska a Moravy, no v údolí to nie je celkom bežné. Napr. tá Maryja ide na kopčeku smerom na sever, pri otvorenom horizonte na JZ ide s RDS Funko. A porovnávať iné pásmo s VKV je tiež zavádzajúce.

ČSFR Hetero (neregistrovaný, 128.199.57.xxx)
ČSFR Hetero (neregistrovaný, 128.199.57.xxx)
17.08.2020 20:49
0
0
@D Lang

So všesmerovými anténami - bez zrkadla, predpokladám... :-)

D Lang
D Lang
16.08.2020 23:01
0
0
EHM

Ako, fajn. Ale 100+ km robime na vysielačkach s 10 mW na prutikovu miniantenku (kopec - kopec, samozrejme), chytit kilowatt mi nepripada az tak uzasne, kadeaky odraz bude mat radovo inu intenzitu signalu nez tie nase prditka (plus, obvykle robime na 70 - 23 cm pasme, takze...)

PeterDX
PeterDX
16.08.2020 22:54
0
0
94,7 Country rádio z Dobroslavíc neďaleko Strečna

Dnes som neďaleko Strečna zachytil Country rádio 94,7 MHz z Dobroslavíc pri Ostrave (1 kW)..vzdušná vzdialenosť cca 93 km od vysielača.
Chytil som tam i poľskú Maryju na 94,3 MHz z vysielača Racibórz/Strzybnik (ERP 2 kW)..cca 116 km vzduchom od vysielača.

GPS miesta príjmu: N49.184733, E18.871108

Prijímač: Sencor SRD 6400 DAB+

PeterDX
PeterDX
13.08.2020 12:15
0
0
Ešte doplnok

105,0 RR Cultural som chytil vďaka odstávke Sitna, zachytilo mi to dokonca i automatické skenovanie.

Ten Szentes v Čongrádskej župe je vzdušnou čiarou od miesta príjmu cca 252,5 km.

PeterDX
PeterDX
13.08.2020 12:06
0
0
105,0 RR Cultural (v STEREO bez RDS) tesne nad Sásovou (mestská časť BB)

Zrejme sa jednalo o tento vysielač: https://fmscan.org/info.php?i=6600730 (ERP 10 kW)
Vzdušná vzdialenosť od vysielača 344 km.

GPS miesta príjmu: 48°45'58.8"N 19°09'33.9"E

Prijímač Sencor SRD 6400 DAB+

Pozn.: Taktiež som odtiaľ zachytil Kossuth na 100,4 MHz zo Szentesa (34,4 kW) - https://fmscan.org/info.php?i=3700241 (signál bol o niečo slabší ako pri 105,0 MHz RR Cultural).

PeterDX
PeterDX
12.07.2020 10:41
0
0
A ešte dodatočná oprava

Frekvence 1 malo byť 91,0 MHz..sorry.

Inak celkom dobre tam hral i ČRo 1 95,1 a 104,5 Frekvence 1 (Kojál)..bez RDS a asi v mono.

PeterDX
PeterDX
12.07.2020 06:55
0
0
Hrochoť

V Hrochoti hrá mono Frekvence 1 89,0 MHz, ďalej tu hrá mono 91,5 Jedynka a 100,8 MHz Trojka.

GPS:
Latitude: 48,65766
Longitude: 19,30976
Altitude: 628 m
Accuracy: 4 m

http://maps.google.com/?q=48.65766 ,19.30976

Prijímač Sencor SRD 6400.

PeterDX
PeterDX
10.07.2020 13:01
0
0
95,1 MHz Anténa Rock v obci Králiky (okres BB)

GPS:

Latitude: 48,73483
Longitude: 19,02667
Altitude: 762 m
Accuracy: 5 m

http://maps.google.com/?q=48.73483 ,19.02667

Ale miešalo sa do toho ešte nejaké iné rádio.
Prijímač Sencor SRD 6400.

Lubo (neregistrovaný, 46.34.227.xxx)
Lubo (neregistrovaný, 46.34.227.xxx)
02.05.2020 18:16
0
0
Príjem

Tak napr.dnes na autorádiu v Šali Rádio Haná na 92,3 z Jedové(OL kraj) a v Bolerázi Rádio Čas na 95,5 z Barvičovej.

Pe3k
Pe3k
01.05.2020 21:20
0
0
Novinky

Po čase som sa vytrepal k portálu tunela nad Višňovým a zadarilo sa mi naladiť niekoľko zaujímavých frekvencií: na 107,1 išlo Rádio CCM (0,2 kW) z lokality Usroň, na 102,3 PR Vroclav zo Slezy, na 94,3 R. Maria z Raciborzu (2 kW), na 99,7 PR3 z Katovíc hráva bežne, Rádio Čas na 98,3 (1 kW) z Třinca, 94,7 Rádio Country z Ostravy (1 kW) a 89,2 RMF (0,1 kW) Bialsko. V aute by toho išlo určite viac... Prvýkrát sa mi tam podarilo naladiť aj DAB+ z Lysej - intenzita signálu okolo 45% - priamy výhľad, cca 51 km.

Pe3k
Pe3k
24.04.2020 22:38
0
0
@Robert

Ten Kamzík som párkrát zachytil v tom turskom lome, odkiaľ je ten obzor otvorený. Tu za kopčekom je problém už aj s V. Javorinou, no na tej fq tu idú Poliaci a na 107,5 hrá Expres z CA tuším. Pod horou pri tuneli ide výborne Obora z TN, no bratislavský smer je už zrejme zakrytý horou. Pôjdem to tam po čase popočúvať. Ten lom je uzavretý rampou už, tak sa tam nedostanem, no našiel som zaujímavé miesto s voľným kruhovým výhľadom. Tá 105,1 je parádny kmitočet s jedinečným dosahom. Mne tu celkom čisto ide aj 102,6, no 93,3 je bieda a tú ladím asi už z TN. Škoda tej degradácie tých sitnianskych frekvencií - aj presunutej 107,1 (či aká to je pre Fun).

Stredné vlny som tiež často počúval v detstve, no bolo veľmi málo dostupných info o vysielačoch. Teda ani som ich nejak veľmi cielene nevyhľadával, no tiež si pamätám, keď sa nám "záhadne" stratilo rádio z danej frekvencie. Po večeroch vlny ožívali, tak som sa hrával s rádiom a počúval tie miešanice :) Ale 792 som tu zvykol ladiť ešte "nedávno"... Nezabudnem, akú radosť som mal, keď mi ešte 200 kW Nitra nabehla pri Ríme na walkman - tuším 99. rok. Neskôr, už po znížení výkonu sa mi to nepodarilo.

Robert (neregistrovaný, 78.141.77.xxx)
Robert (neregistrovaný, 78.141.77.xxx)
24.04.2020 14:37
0
0
@Pe3k

Ak v ZA (Višňovom) chytáš Expres za Kamzíka na 107,6, tak to považujem za pozoruhodný výkon. Papierovo je to síce 100 kW ženeva, ale v reáli mohli vysielať len do 10 kW kvôli obavám z prerážania do leteckého pásma, ktoré sa nachádza hneď nad CCIR. Práve Expres bol ten, komu sa podarilo túto frekvenciu vôbec odblokovať.
Keď sa na to pozriem zo strany BA, tak Krížavu sa mi tu podarilo zachytiť len veľmi výnimočne pri nejakých neštandardným podmienkach šírenia. Napokon, sú to max 20 kW vysielače, ktoré všetky ani nejdú plným výkonom. Už si nepamätám, čo to bolo, ale najskôr Rebeca na 106.9, čo bol z môjho hľadiska jediný unikátny program z Krížavy, takže mi udrel od uší.

V BA sa mi občas podarilo zachytiť dokonca aj strednovlnný vysielač Žilina-Hôrky na 567 kHz. Samozrejme, tiež len pri neobvyklých podmienkach šírenia. V Rajeckých Tepliciach mi bratislavská 792 kHz nešla, aspoň nepamätám. Oba vysielače mohli mať porovnateľný výkon rádovo jednotiek kW (neviem presne).

Čo sa VKV týka, BA bolo vcelku zaujímavé miesto na pokusy vďaka rovine. Jedine smerom na Moravu tienia Malé Karapaty, takže príjem rádia a hlavne TV z ČR bol dosť limitovaný. Avšak za čias socíku som bol schopný zachytiť Vltavu aj Prahu (alebo Reginu?) z Kojálu. Zachytil som aj Hviezdu na nejakej ďalšej frekvencii. Tušil som, že to bolo tiež z Kojálu, ale definitívne sa mi táto hypotéza potvrdila až pi rozdelení ČSFR, keď tam naďalej vysielal český Rádiožurnál.

Smerom na juh bolo mojím rekordom rádio MN2 z Mariboru, ktoré vysielalo v nemeckom jazyku pre Rakúšanov. Kedysi som o tomto rádiu písal aj tu. Vzdušnú vzdialenosť od vysielača som odhadoval nejakých 210 km. Signál bol dosť slabý, ale čistá a stabilný. Prvý krát sa mi ho podarilo zachytiť na kus drôtu niekedy v roku 1988. Vtedy bol éter tak čistý, tobôž VKV, že ho človek mohol mať zmapovaný do najväčších podrobností a pri pravidelnom skenovaní hneď objavil akýkoľvek prírastok, ktorý tam nemal predtým čo hľadať. Kamarát – DJ, ktorý stále zháňal kvalitné nahrávky západnej hudby, si dokonca namontoval veľkú yaginu na balkón, aby mohol to rádio prijímať.

Smerom dovnútra Slovenska som nezaznamenal dokopy žiadne pozoruhodné úlovky. Bez problému šlo T-Rádio z jaslovských Bohuníc na 90,8 a N-Rádio zo Zohoru na 95,2. To bolo ešte obdobie, keď na ženevách fičali aj súkromné rádia, takže dostrelili dosť ďaleko. Také Local FM z Komárna na 102,8 som nikdy nezachytil. Možno som niekedy zachytil Rádio Forte na 88,0 z Javoriny, ale neviem si jasne rozpomenúť.

Najväčší úlovok bol zrejme Lumen na 93,3 zo Sitna, vzdušná vzdialenosť cca 130 km. To je vlastne jediný vysielač na Slovensku, o ktorom pozitívne viem, že sa mi ho podarilo zachytiť aj v BA aj v RT. Lumen myslím vysielal 3 kW a nespomínam si že by som ho zachytil v RT, kde som počúval Family/Twist-Global na 105,1. Pozitívne si pamätám, že Twist na 105,1 som zachytil aj v BA, lebo keď Andymu Hrycovi za Mečiara robili rôzne sabotáže vysielačov, tak mu raz odstavili aj 101,8 z Kamzíka, kvôli nejakému neplateniu, a vtedy som ich ladil zo Sitna, aby som mohol počuť, aký protest program vysielali. Hrali Krylove pesničky.

Ešte keď bol éter čistý, BA bolo vynikajúce miesto na experimentovanie so SV. Toto pásmo sa v BA správa dosť zaujímavo – nezatvára sa ani cez deň, iba poklesne úroveň signálu vzdialených staníc. Ktoré sa dajú stále prijímať s kvalitným rádiom a anténou, takže éter je stále plný. V RT toto takto nefunguje, asi vďakám horám – cez deň príde totálna „uzávera“ diaľkového príjmu a nič nepomôže. Ako decko som sa s AM rozsahmi dosť hral. Vlastne s ničím iným sa ani nedalo zabávať, lebo na VKV bolo len pár staníc. Vysielač Bratislava-Vajnory, ešte keď vysielal na 702 kHz, zvykol mať cez pracovné dni technickú prestávku od 14:00 do 16:00, ak si správne pamätám. Vtedy som na tom istom kmitočte vedel zachytiť vysielanie z Banskej Bystrice, čo mi vtedy prišlo ako ultra diaľkový príjem. :) Pár rokov neskôr prišla akási reorganizácia, keď regionálne vysielanie odsťahovali zo 702 kHz, kde boli povolené vysoké vysielacie výkony, na rôzne iné frekvencie určené pre lokálne vysielanie. V Bratislave sa prešli na 792 kHz a nejakú dobu som sa divil, prečo musím na vreckovom tranzistore ladiaci gombík otočiť čosi viac. Keď Žilina prešla na 567 kHz, čo je takmer na spodnom okraji pásma, ani som ich hneď nevedel nájsť a chvíľu som počúval rádio na nejakej veľmi slabej frekvencii s fadingom.

Moj najbľúbenejší AM vysielač bol Topoľná 270 kHz. Ten išiel v RT ako delo a hral mi od rána do večera. A v BA išiel stále veľmi dobre. Som rád, že prežil dodnes aspoň v redukovanej forme.

PaterDX
PaterDX
22.04.2020 21:44
0
0
Zaujimavost

Na tejto luke mi velmi dobre hra signal z Krizavy,
https://funkyimg.com/view/34c3U

PeterDX (neregistrovaný, 46.34.233.xxx)
PeterDX (neregistrovaný, 46.34.233.xxx)
22.04.2020 09:39
0
0
Takto...
PeterDX (neregistrovaný, 46.34.233.xxx)
PeterDX (neregistrovaný, 46.34.233.xxx)
22.04.2020 09:38
0
0
Ešte taká zaujímavosť

Nedá sa tu zachytiť Sitno, je to za kopcom.

https://funkyimg.com/i/34aW1.jpg

PeterDX (neregistrovaný, 46.34.233.xxx)
PeterDX (neregistrovaný, 46.34.233.xxx)
22.04.2020 09:15
0
0
Poľské Rádio Rzeszów 90,5 MHz tesne nad BB

Chytám v MONO tesne nad BB (vysielač RTCN Sucha Góra vzduchom 229 km).

GPS: https://funkyimg.com/i/34aW1.jpg

Prijímač Sencor SRD 6400.

Pe3k
Pe3k
20.04.2020 22:40
0
0
@Robert

Ja som celkom sledoval to HiT-ko, lebo tam prešli "rebelanti" z DCA :) a skúšal som ich ladiť. Spočiatku však mali pár W vysielač (tuším 0,05 kW) niekde na budove, no už vtedy sa mi ho dalo (na hranici zrozumiteľnosti) ladiť. Zakrátko zvýšili výkon a neviem či nešli aj na Oboru, čím sa signál výrazne zlepšil... Len, ako si písal, rýchlo skončilo a neskôr ho nahradila Dúha. Celkom som rád počúval Family, desiatka zo Sitna mi hrala zašumeným stereom a neraz som tam volal o pesničku. Z tebou spomínaných sa mi nikdy ani v náznakoch nepodarilo naladiť Betu. V 96. som odišiel do BA a už nebolo toľko možností a času venovať sa éteru. Registroval som Twist z Chopku, tam mi hralo tiež zašumené stereo na drôt.

Teraz nosím občas so sebou Sony XDR 41, ktoré má DAB+, tak na zaujímavých lokalitách sem-tam prebehnem éter. Pri tuneli je zaujímavé ladenie spomínaného Lumenu a Proglasu na 93,3. Jedno je vertikál, druhé horizontál, takže sklopením teleskopu mi preladí jednu stanicu na druhú :)) Inak tam je to celkom zaujímavé, pretože tam občas nabieha poľský DAB z Opole. Katovice ani Krakov sa mi nikdy nezadarili, hoci Katovice v FM vcelku počúvateľne hrajú. Z FM tam ide s RDS Opole na 100,3 a zriedkavo i 107,9 (je to okolo 180 km).

U mňa sa teraz mieša veľa PL staníc do v minulosti zachytiteľných staníc - napr. Fun z BA prebíja tuším Bialsko, 107,6 Expres tiež prebíjajú poliaci a pod. Mám nevýhodu, že je tu prakticky otvorený výhľad na sever. Keď k tomu pridám pár desiatok výšky, poriadne ožíva celé pásmo. VKV1 som nikdy neskúšal, nemal som na to ani vhodný prijímač.

Robert (neregistrovaný, 78.141.77.xxx)
Robert (neregistrovaný, 78.141.77.xxx)
20.04.2020 14:26
0
0
@Pe3k

Tvoje vybavenie určite nebolo na hony vzdialené od mojej techniky, pokiaľ máš na mysli, že by malo byť podstatne horšie. Možno som mal dobré rádiá, čo sa týka menovitej citlivosti, ale najviac zaváži anténa, ktorú som nikdy poriadnu nemal. Vždy som skúšal len s kusom drôtu. Relatívne najlepšia anténa bola v tom Stradivari III – dipól z dvojlinky na vnútornej strane drevenej skrine rádia. V určitom smere si mal lepšie výsledky. Kamzík som nikdy neprijímal. S výnimkou občasného tropošírenia, ktoré som spomenul minule. Situácia v Rajeckých Tepliciach vyzerala zhruba nasledovne. Pôjdem od severu a potom v smere hodinových ručičiek.

Poliaci sa začali objavovať dosť rýchlo ešte v prakticky prázdnom CCIR. Signál bol silný, ale bolo zrejmé, že sa šíri odrazmi. Keď som naladil nejaké poľské rádio, v tichu bolo prakticky bez šumu, ale keď sa niečo z neho ozvalo, bolo to totálne skreslené. Podobne sa správali aj mestské vysielače v Žiline. Všetky dočiahli svojím signálom do RT (do Rajca už mnohé nie), ale kvalita signálu bola veľmi premenlivá. Napr. Frontinus na 104,6 vysielajúci zo straníka išiel silno, ale bol rovnako znehodnotený odrazmi. Keď neskôr začal vysielať Twist na 92,7 zo susedného stožiara rádiokomunikácií, tak ten išiel čisto. Úplne najlepšie a najčistejšie ide Lumen, čo som dosť prekvapený, lebo vysielač sa nachádza totálne za rohom na Hradisku. Prekvapivo dobre chodilo aj už nebohé rádio Fajn z hotela Slovakia. Nízko položený vysielač, ale prekvapivo dobré podmienky šírenia. Rádio Žilina na 94,5, keď začínalo, šlo z Dubňa. Signál bol v RT dosť slabý, ale čistý.

Keď ideme ďalej na východ – podarilo sa mi zachytiť Rádio Tatry, bol to myslím vysielač v Liptovskom Mikuláši. Poprad som nemal šancu zachytiť. Celkom dobre šiel aj Twist na 91,1 z Chopku – vysoko položený vysielač ktorý veľmi dobre niesol do diaľky. Zrejme priamo pod ním to nebolo terno, tak ho nakoniec nahradili dvomi vysielačmi v dolinách.

Suchá Hora ide v RT veľmi dobre a slúžila ako veľmi dobrá alternatíva pre príjem rádií, ktoré nevysielali z Krížavy. Ešte za socíku to bola Hviezda, ktorá začala vysielať z Krížavy až niekedy koncom 1983, ak si správne pamätám. Neskôr sme cez ňu prijímali Fun, Koliba a Hviezda FM, kým si tieto rádiá rozšírili pokrytie aj do okolia Žiliny (aj keď už pod inými názvami alebo vlastníkmi).

S problémami sa dalo zachytiť Rádio Family na 105,1 zo Sitna. Toto rádio sa dostalo do mojej pozornosti, keď sa Twist začal snažiť rozšíriť mimo BA a s Rádiom Family začali robiť Twist Global. Takto som vedel zabezpečiť posluch rádiožurnálu Twist, ktorý bol v 90-tych rokoch veľmi v kurze. Príjem bol na hrane a menil sa s poveternostnými podmienkami, ale zväčša to šlo.
Z juhu úplne v pohode dočiahlo do RT Rádio Beta z Bojníc, vtedy ešte na 102.

V juhozápadnom smere mi šlo maximálne Rádio Forte na 88. Kamzík nešlo prijímať. Bohunice 90,8 boli už úplne out of question.

Zaujímavý bol kmitočet 93,3. Svojho času na ňom vysielalo Rádio Hit z Trenčína, ktoré však dosť rýchlo skrachovalo. Približne v tom čase spustili Program na tej istej frekvencii z Pradědu, ktorý veľmi dobre šiel v RT. Bolo to moje prvé stretnutie s kresťanským rádiom v čs vydaní. Urobilo na mňa taký dojem, že som dokonca aj písal do reakcie. Keď však skúsim počúvať Progras teraz, pripadá mi už iný, akýsi „rýchlejší“, už z toho vysielania nevyžaruje ten boží kľud, čo kedysi. Keď bola 93,3 opäť rozvysielaná v Trenčíne, tak príjem z Pradědu skončil. Ďalší príklad nešťastnej kolízie, akých je ma moravsko-slovenskom pomedzí tak mnoho.

Príjem moravských vysielačov som popísal minule. Tam máme zrejme podobné výsledky. Vo višňovom by som predpokladal trochu lepšie podmienky, lebo rajecké Teplice sú zo severo-západného smeru zatienené Strážovskými vrchmi a Skalkou. Kde sa svojho času plánoval DVB-T vysielač. Prepočty podľa digitálneho modelu zemského reliéfu vychádzali veľmi dobre. To by však vyhliadnutý investor nesmel byť Fruni. :)

Pe3k
Pe3k
20.04.2020 10:19
0
0
@Robert

Veru, pre nás, čo trochu viac pamätáme, boli tie dávnejšie časy neskutočné. Ja som mal asi od 93. roku RM Sharp s tiež pomerne citlivým tunerom (jasné, že na hony vzdialený od tebou spomínanej techniky), na ktorý mi v dome išiel (aj keď slabo) napr. Twist aj Fun z Kamzíka, či Rádio Vysočina (?) na 93,4 z Jihlavy. Len to bolo pásmo ešte celkom prázdne, začínala Rebeca či Hit TN. Dalo sa počúvať aj Forte z J. Bohuníc, moravské frekv. boli samozrejmosťou. Na bežný prút, nemal som nič špeciálne. Len to bolo poliakov ešte málo, tak sa to nerušilo toľko, i keď také dobré podmienky ako spomínaš Ty, som tu za kopčekom nemal. Dnes je to už všetko prepchaté, máločo vzdialenejšie sa tu dá čisto naladiť. Občas vybehnem na kopček k tunelu, no s prenosným rádiom sa toho urobiť veľa nedá. :)

Robert (neregistrovaný, 78.141.77.xxx)
Robert (neregistrovaný, 78.141.77.xxx)
19.04.2020 19:22
0
0
@Pe3k

Budes asi prekvapeny, ked Ti napisem, ze Proglas zo Sv. Hostyna mi chodil v Rajeckych Tepliciach stabilne. Pisem v minulom case, lebo to pisem o druhej polovici 90-tych rokov, a odvtedy som to uz dlho neskusal, takze dnes ten vysielac moze byt prekryty inymi signalmi. Skusal som to na jednom velmi ctilivom radiu, ktore som si kedysi (este za sociku) sam zostavil zvacsa z hotovych dielcov - najkvalitnejsi cs tuner s mosfetmi, citlivost odhadujem minimalne 1,5 uV, a zvukovy modul z TVP Merkur, ktory som upravil na medzifrekvenciu 10,7 Mhz - bolo to samozrejme mono, ale tym padom som mal spickovu citlivost.

V Rajeckycj Tepliciach som sa kedysi dost zabaval s VKV radiami. Mal som tam este stare elektronkove radio Stradivari III, ktore bolo na svoju dobu spickovy prijimac. Prerobil som ho na CCIR a podarilo sa mi na nom zachytit dost slabe ceske vysielace. Citlivost 3 uV robi svoje. Pocuvam som na nom napr. Vltavu. Ale bolo to dost nahrane. Nedal sa vsak obsiahnut cely rozsah CCIR.

Najlepsie pocutelnym moravskym vysielacom v Rajeckych Tepliciach bol Jesenik/Praded, odkial spolahlivo sli vsetky zenevy. Problem bol opat s koliziami, podobne ako v BA, kde su tri kolizie s Brno-Kojal. Inak Kojal bol tiez zachytitelny v RT, aj ked cosi slabsi. Niekedy si znovu preskenujem pasm s nejakym kvalitnejsim radiom, ked sa tam dostanem.

Co sa tyka pokusov vo vysokych polohach, tradicne som zvykol skusal prijem VKV na najvyssom bode cesty medzi Zliechovom a Cicmanmi. Vyskovo to moze byt porovnatelne s Fackovskym sedlom. Tam slo vsetko mozne. Bratislavky Kamzik bol samozrejmostou.

Inak, mne velmi chyba OIRT. By sa mi velmi ratalo, keby verejnopravny rozklas zostal na OIRT, kde bolo k dispozicii myslim 5 kmitoctovych sad. V reali sa vyuzivali len 3 a niekde (myslim, ze v Kosiciach) kratku dobu pouzili stvrty kmitocet na E+M. OIRT nie je vobec mrtve, to len v EU sa presadilo take blbe rozhodnutie. OIRT dodnes funguje v krajinach byvaleho ZSSR, kde pozuivaju aj CCIR, takze maju dve pasma. Uplne to "zabila" Cina, ktora rozsirila svoje VKV pasmo az o spodny okraj OIRT, vcitane vsetkcyh medzipasiem, takze vyuzivaju suvisle 64-108 MHz. nedavno som kupil sikovny vreckovy prijimac, ktoreho VKV rozsah ide od 63 do 108 MHz. Moje prve digitalne radio s "vychodnou normou". :) Aj ked mi je to teraz na dve veci. :(

Pe3k
Pe3k
19.04.2020 11:33
0
0
@Robo

Ahoj, to sedielko nad Višňovým (Pohančená) síce má pekný výhľad, no pásmo je tam veľmi zarušené a mieša sa tam veľa českých a poľských staníc. Zaujímavé je, že približne rovnako vysoká poloha o pár sto m v tom turskom lome, už má oveľa čistejšie pásmo, hoci rozhľad sa veľmi na horizonte nemení. A tam mi občas tá Viedeň ide, Kamzík väčšinou.

Ohľadom Viedne som čítal o príjme na Solinkách, v inej časti mesta nie, pár videí o testoch s TV robil nejaký nadšenec okolo KM, no ten liezol na kopce.

Pred 20. rokmi som par x bol v Porubskej doline, cca 6 km nad dedinou pri chatách a tam bol tiež zaujímavý príjem staníc. Napr. Suchá hora hrala úplne čisto, Sitno išlo tiež dobre a viacerí moraváci rovnako. Je to ako píšeš, terén blokol rušivé stanice. Podobne zaujímavo sa správa autorádio v údolí pod Fačk. sedlom, priamo v sedle mi napr. nabiehali aj slabšie vysielače z Moravy - top bol Hostýn, no zaujímavé boli i Hády či Olomouc. Opačný smer ponúkal Viedeň i Gerecse, neviem, či aj nejaká Budapešť nenabehla. Samozrejmosťou bolo kvantum Poliakov, Ostrava, Praded a od nas BB, Sitno, VK, NR a iné.

Počúvanosť
streda, 27.3.2024
1.
20,77%   + 0,23%
2.
18,40%   - 0,71%
3.
11,87%   - 0,22%
4.
9,36%   + 0,08%
5.
8,18%   + 0,20%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 27.3.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
1.
16,07%   - 0,08%
2.
14,06%   - 0,09%
3.
9,85%   + 0,31%
4.
8,52%   + 0,30%
5.
7,62%   - 0,40%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
XI. etapa 2023 - I. etapa 2024
1.
31,5%   ± 0,0%
2.
22,7%   - 0,1%
3.
21,6%   - 0,4%
4.
17,4%   + 0,3%
5.
16,4%   - 0,2%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, XI.-I./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
12. týždeň 2024 18.03.2024 - 24.03.2024
1.
Album
Dua Lipa
Houdini
2.
Album
Cyril
Stumblin' In
3.
Album
Ofenbach
Overdrive Ft. Norma Jean Martine
4.
Album
Teddy Swims
Lose Control
5.
Album
Thirty Seconds To Mars
Seasons
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over