menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Diskusia k článku Komentár: Rádiá budú od nového roka znieť výrazne horšie. Vďaka kvótam

96 príspevkov
Štefan
Štefan
13.02.2017 18:49
0
0
Má táto pieseň aspoň minimálnu kvalitu, aby ju mohli hrať aj komerčné rádiá, nielen rádio Slovensko?

@Kray, @biscuit, @LuboTS

Priatelia, pridržiaval som sa témy kvót len z hľadiska, do akej miery majú rádiá podiel na tom, že boli vyhlásené. Aj keď sa vám to možno nezdá, vaše názory boli pre mňa mimoriadne užitočné (vďaka).

Pred hodinou som si v autobuse pozeral diskusiu a páči sa mi, že sa už začína hovoriť o kvalite hudby. Vidím, že viacerí sa v tom vyznáte a máte prehľad. Takže, aj keď "kvalita" je široký pojem, rád by som spoznal váš názor, že podľa čoho sa dá posúdiť, ktorá pôvodná slovenská pesnička je dostatočne "kvalitná" na to, aby ju hrali slovenské mainstreamové rádiá???

Zaujíma ma aj kvôli týmto vaším slovám:
... No s tym nasadzovanim vo viacerych radiach je to zalezitost osemetna, jedno z radii musi vzdy urobit ten 1.krok a ostatne skor vyckavaju ci sa to chyti ... Ak má nejakú skladbu nasadiť len jedno rádio, je takmer isté, že skladba sa nechytí ... že neexistuje nič, aby pri niektorých skladbách rádiá išli spoločne.

Totiž moja logika mi hovorí, že ak sa nejaké kvóty zavedú a zdvihnú z 20% na 35%, že rádia by mali privítať každú dobrú pôvodnú vec a hrať ju. Ak som vás správne pochopil, tak v našich rádiách také prípady až na výnimky "neexistujú".

Zrovna pred chvíľou hralo rádio Slovensko pieseň o motýľovi od Ely Martinčekovej. Našiel som si na Youtube link https://www.youtube.com/watch?v=aWHFKTX_0Ag - No a napadlo ma jednoducho sa vás opýtať, že ak teda majú komerčné slovenské rádiá nedostatok kvalitných slovenských piesní a nedokážu plniť 35%, či má táto pieseň podľa vás aspoň minimálnu kvalitu na to, aby ju tiež hrali?

Ďakujem vopred za váš názor, akurát poprosím, aby ste nehodnotili "kvalitu mojej osoby" ale "kvalitu pesničky".

biscuit
biscuit
08.02.2017 17:44
0
0
@Stefan

https://dennikn.sk/674068/shina-z-longitalu-altern…
to len tak margo tvojho knucania, ako sa svk interpreti bez hrania v radiach neuzivia :)
podotykam, ze Longital su naozaj dost narocna hudba, aku by som si napr. v aute ci praci urcite nepustil. nehovoriac ze s castou ich piesni ma problem aj _FMko.

biscuit
biscuit
08.02.2017 17:35
0
0
@RRR

Uplne offtopic prispevok, rec bola o Duricovi, ktory bol takmer 10 rokov na okraji zaujmu radii (hlavne tych velkych) a odrazu sa po vydani 2 singlov stal hravanejsi nez Riso Muller.
ps: to, ze NoName maju texty este 100x horsie nez Durica je samozrejme bez debaty :)

RRR (neregistrovaný, 84.245.121.xxx)
RRR (neregistrovaný, 84.245.121.xxx)
07.02.2017 03:51
0
0
pre biscuit

A no name nemajú texty na urovni ziaka 1.stupna zakladky ? ? ?

biscuit
biscuit
06.02.2017 22:37
0
0
@LuboTS

ps: Lavagance ci Call me Steve hravala hodne aj E2 a tiez tam vela vody nenamutili + aj _FMko a urcite aj nemalo lokaliek a regionalok. Takze tzv. "daily reach" bol odhadom 1-1,5 miliona posluchacov, co uz nie je vobec zanedbatelne cislo :)

biscuit
biscuit
06.02.2017 22:29
0
0
@LuboTS

No podla mna Durica mal len stastie v tom, ze (zrejme na natlak producenta) nasadol na vlnu vtedy popularneho "post-country". V tom case boli velkymi hitmi skladby od Mumfords and Sons ci Lumineers. Takze chytlave melodie so "spanielkou" a mandolinou urobili svoje. To, ze jeho texty su na urovni ziaka 1.stupna zakladky je uz vec ina (a mozno prave aj tie primitivne texty tomu pomohli, kto vie). A teraz zas Durica kopiruje Ed Sheerana, takze stale plati u neho pravidlo: co singel, to hit. Lina i Barbara sa naozaj hravali dlhsie, ale do A - rotacii sa tusim nedostali v ziadnom radiu (Lina mozno nakratko na E2). No s tym nasadzovanim vo viacerych radiach je to zalezitost osemetna, jedno z radii musi vzdy urobit ten 1.krok a ostatne skor vyckavaju ci sa to chyti. To, ze X mal v A-rotaciach skladbu ich vlastnej skupiny este neznamena, ze v call outoch ta vec uspela, pamatam si, ze SummerFun tiez v call outoch pohorela a predsa ju Fun hravalo pocas celeho leta.

LuboTS
LuboTS
06.02.2017 20:54
0
0
@biscuit

Myslím, že problém v slovenskej novej hudbe je aj ten, že neexistuje nič, aby pri niektorých skladbách rádiá išli spoločne. Spomínal si interpretov, ktoré nasadzovalo Funko. No a akosi to nešlo. Keby spomínané skladby nasadili aj iné rádiá, asi by to bolo iné. keď si vezmeme že takú Linu Mayer či Barbaru Weiss nasadilo viac rádií, minimálne Funko aj Expres, možno E2, to však neviem, skladby sa uchytili. Svojho času aj Adam Ďurica mal šťastie, že ho nasadilo viac rádií. Ak má nejakú skladbu nasadiť len jedno rádio, je takmer isté, že skladba sa nechytí. Sú občas výnimky, na Exprese Veľký sen mora v podaní ich rádiovej skupiny bol veľmi dlhý čas v A rotáciách, tam však išlo o novú verziu známej skladby. Kedysi to bolo iné, vydavateľstvo chcelo presadiť niekoho nového, išli na rozhovor do Rock FM a Funka, oni ich hrali, bol klip v televíziách a bolo to

Kray
Kray
05.02.2017 23:55
0
0
biscuit

haha :) Aj ty moj. Vyborne si to napisal, ale mam pocit, ze sa bavime s clovekom, ktory ma klapky na ociach a realitu nevnima, ale podla svojho subjektivneho pocitu si mysli, ze veci su tak, ako napisal. To sa ale myli...

biscuit
biscuit
05.02.2017 23:39
0
0
@Kray

Mas moj respekt, kamo :)

biscuit
biscuit
05.02.2017 23:38
0
0
@Stefan

Ohladom toho popu tiez kecas, momentalne medzi mladsimi posluchacmi vedie hlavne dance a obzvlast house. Pred 10 rokmi bolo nepredstavitelne, aby v Ackovych rotaciach isli skladby vyslovene "deep housove", dnes je to bezne. Pred tymi spominanymi 10 rokmi zas bol in rock a v A-rotaciach okrem ohratych Linkin Park bodovali celkom bezne Franz Ferdinand ci Kaiser Chiefs + aj hardrock typu 3 Days Grace ci Daughtry.

biscuit
biscuit
05.02.2017 23:33
0
0
@Stefan

Vyborne, takze ty si sa tu vlastne otvorene priznal k tomu, ze si si zalozil biznis na managovani slovenskych kapiel a kedze ti ten biznis nesiel, lebo dotycne kapely sa v slovenskych radiach neuchytili, tak si vlastne s dalsimi lobbistami presadili, ze sa to prikaze zakonom, aby tvoj biznis nekrachol. a presne pre takychto "podnikatelov" a na nich naviazanych politikov je Slovensko v takej r**i ako je :(
este ti prezradim par veci (aj ked u teba je akykolvek argument ako hadzat hrach o stenu-to skor ukecam Jehovistu na krvnu transfuziu): ten prieskum Medianu reflektoval celu slovensku populaciu vratane starsich konzervativnych posluchacov pocuvajucich Jemne, Vlnu ci Radio Slovensko. A tito posluchaci mali k svk hudbe vzdy pozitivny vztah a tieto radia mali v playliste vzdy okolo 20-30% slovenskych skladieb + minimalne dalsich 10% tvorili ceske pesnicky. potom je tu skupina mladsich posluchacov pocuvajucich E2, Fun a Expres a tam to uz s oblubenostou slovenskej produkcie vyzera trochu inac. zjednoduseno povedane, to ze sa o svk produkcii pozitivne vjadri posluchac Vlny, Bestu ci RS, neznamena, ze sa o nej pozitivne vyjadri aj posluchac E2 ci Funka. preto su tie mapping study a tie call outy, ale to ta tvoja zabednena hlavicka ocividne nedokaze vstrebat. okolo roku 2014 ked zavedenie kvot realne hrozilo, dohodla sa ANRTS s Madaricom na tom, ze samotne radia sa pokusia dat vacsi priestor novej svk hudbe aj on-air aj off-air. a take Funko to naozaj niekolko mesiacov robilo. kazde 2 tyzdne, ked sa nasadzovali novinky, bola medzi nimi vzdy aspon 1 od mladeho svk interpreta. a pamatam si, ze napr. Lavagance ci Call me Steve tlacili vo vysielani naozaj dost (pokial neveris, zajdi si na songster.sk, popr. aj tu na radia.sk sa to da dohladat). no a ked dane pesnicky po mesiaci intenzivneho hrania otestovali, tak vsetky prepadli. pricom podobne zamerani zahranicni interpreti typu Imagine Dragons valcovali call-outy co sa oblubenosti tyka, kvalitni slovenski interpreti vyhorelio fakla. a ako som uz spominal, Lavagance ci Call me Steve maju aj dobru anglictinu, aj sa ciastocne presadili v zahranici, ale slovenske posluchacstvo ich aj napriek intenzivnej kampani (pesnicky boli podporene aj specialnym jinglom "nova funtasicka slovenska hudba") odmietli. takze vsetky tie reci, co tu vedies, ako sa novi slovenski interpreti nedavaju do prieskumov je od teba len obycajna loz. fakt je totiz taky, ze hlavne mladsi slovenski posluchaci slovenske veci az na vynimky proste nechcu.

Štefan
Štefan
05.02.2017 23:17
0
0
Slovenské mainstreamové médiá hrajú výlučne pop a to je podľa mňa nepriamy diktát

@Kray
Ak si to naozaj myslíš, ja Ti to neberiem - no podľa tvojej mechanickej logiky, keďže mainstreamové slovenské médiá hrajú výlučne pop, tak poslucháči iné piesne nechcú???

Kray
Kray
05.02.2017 02:01
0
0
Stefan

Media nikomu nic nediktuju, lebo ludia ich pocuvaju dobrovolne a hraju len to, co posluchaci chcu pocut, inak by ich nepocuvali.. Mas to v tej hlavicke trosku popletene, ked sme uz teda presli do tej osobnej roviny :-) Ale toto je uz vazne posledny prispevok z mojej strany na teba, lebo nema to vyznam. Maj sa.

Štefan
Štefan
04.02.2017 18:20
0
0
Média nám nebudú diktovať, aby sme hrali iné, než to, čo chcú ľudia

Zhrnutie diskusie o kvótach:

Médiá sa nám pokúšajú diktovať, čo máme hrať na základe nejakých hlúpych mapovačiek, počítačov a ich biznis plánov. Obmedzujú nám tým osobnú slobodu. Aj kvóty niečo diktujú, ale je to legálne, keďže ide o verejný priestor. My chceme hrať, čo sa páči ľuďom - a to kvóty na rozdiel od médií nikomu nezakazujú.

P.S.: Do osobnej roviny som prešiel preto, lebo všetky Tvoje reakcie na moje príspevky boli cielene osobné a odbočujúce od problematiky kvót. Ďakujem za prianie, a len na okraj - v médiách aj mainstreamových sme už niekoľko rokov :-)

Kray
Kray
04.02.2017 01:12
0
0
Štefan

Ze to hovoris prave ty.. Ked uz si nevedel vecne argumentovat na veci, ktore som pisal z praxe, tak si presiel do osobnej roviny a zacal si ma poucat. Predtym si pisal ako robit radia, teraz poucas mna, ako mam reagovat, vies co, daj si kandidaturu na prezidenta, ked tak vsetko dobre vies.. :-) Maj sa a nech sa vam dari presadit do eteru.

Štefan
Štefan
03.02.2017 15:08
0
0
Nauč sa rešpektovať názory druhých :-)

Asi si to ani neuvedomuješ, ale pôsobíš buď ako cenzor alebo platený človek z prostredia rádií. Dúfam, že nie si taký naivný a rozumieš, že článok bol napísaný presne v čase, kedy sa posudzovali výnimky z kvót pre rádiá :-)

Kray (neregistrovaný, 78.99.153.xxx)
Kray (neregistrovaný, 78.99.153.xxx)
03.02.2017 13:02
0
0
Štefan

Ved to ty stale nerespektujes a v kuse si pisal, ako by to fungovalo, keby si to riadil ty sedliackym rozumom a ja som ti na to vzdy pisal argumenty z praxe. A ty sa ale nauc, co je to nazor a co je to fakt. Aky rozdiel je medzi tym, ak ma niekto na nieco nazor, na zaklade svojich subjektivnych dojmov a alebo ak niekto pomenovava veci, preco su tak, ako su. Ja tvoje nazory respektujem a preto som sa ti v dobrom snazil vysvetlit veci, ako to funguje, resp. som sa snazil reagovat na to, co pises. Ale myslim, ze sa mi to nepodarilo, co uz.

Štefan
Štefan
03.02.2017 00:31
0
0
Na záver - nauč sa rešpektovať názory druhých

@Kray
Internetová diskusia je o kvótach a vypočutí si názorov druhých a nie, aby si nás poučoval, ako to má byť, v čom sa mýlime, v čom sa máme vyznať, ako sa máme presadiť,.....

Nauč sa rešpektovať názory druhých :-)

Kray (neregistrovaný, 84.245.121.xxx)
Kray (neregistrovaný, 84.245.121.xxx)
02.02.2017 18:30
0
0
Kray

Kluckujem a odbocujem od temy? :) Cely cas ti vysvetlujem o tom, ako funguje hudba v radiach a tym padom aj kvoty. Ja som sa snazil v kazdom prispevku reagovat na konkretne veci, ktore si pisal.
A ako pises o biznise kapiel, spominas slovo biznis, ten je o tom, vediet sa presadit a ak clovek robi dobre svoj biznis, tak sa presadi. Darmo sa vyhovarat na niekoho ineho.. Robte produkciu, ktora sa chyti aj bez nejakeho diktovania a vas biznis bude fungovat. Vam nikto nediktuje nejakymi kvotami, ake pesnicky mate tvorit, ake pesnicky mate hrat na koncertoch, tak to neziadajte u niekoho ineho. Lenze problem je aj v tom, s tym som sa neraz osobne stretol, ze ked niekto zacne tvorit produkciu, spravi nejake pesnicky a mysli si, ze je to TOPka a jeho okolie ho samozrejme v tom podporuje a udrziava, cudzi ludia vsak castokrat maju opacny nazor..
A ved vidis, aku moznost davaju kvoty novym kapelam, este viac sa rotuju pesnicky od existujucich kapiel a nove sa tam aj tak nedostanu.. Radio, ktore hralo vyslovene slovensku produkciu sme tu mali, keby boli veci tak, ako to vidis ty, urcite by tu aj nadalej vysielalo, ale skoncilo.. Dalsi fakt, ktory mas opak toho, co tu pises..
Na zaver napisem aj ja nieco. Regulaciu sme tu mali do 1989 roku, teraz tu mame slobodu. Mat nieco rad sa neda nanutit nejakym prikazom, kvotami, alebo podobne, vyvolas tym presny opak toho. Treba robit veci profesionalne, vo vsetkych oblastiach, vratane radii, vratane hudby a ludia to budu sami vyhladavat, nie tu stanovovat nejake kvoty. :-)

Štefan
Štefan
02.02.2017 17:54
0
0
Kvóty dávajú väčšiu šancu a slobodu nášmu biznisu (kapely, interpreti, autori).

@ Kray

Vďaka za užitočnú diskusiu, aj keď bola ťažká, pretože stále kľučkuješ a odbočuješ od témy. Tá je o kvótach a rádiách a nie, o tom k čomu si skĺzol Ty, že "Dnes maju interpreti k dispozicii kopu moznosti, ako sa dostat k ludom, dokonca lepsich ako radio.."

Ja teraz otvorene napíšem, prečo som vstúpil do diskusie. Rozhodol som sa manažovať voľne niekoľko kapiel a interpretov a zarobiť si peniaze. Ja som vsadil na to, že ak sa dostanú do rádií, budú si môcť pýtať na akciách u firiem viacej peňazí a ja budem mať vyššiu maržu :-).

Sme teda skupina ľudí, ktorí si chceme legitímne zarobiť, tak isto ako si chcú zarobiť rádiá. Ak mojich klientov rádiá ponižujú, urážajú a bránia im dávať obchodné ponuky, potreboval som zistiť ich slabé miesta. A to si mi pomohol odhaliť aj Ty aj pán Antala z Expresu (ak vieš čítať medzi riadkami).

Takže výsledok je jednoznačný. Matematika hovorí, že kvóty dávajú väčšiu šancu a slobodu nášmu biznisu. Rádiám to však nevyhovuje a presadzujú si svoj biznis na úkor bránenia nášmu biznisu. A vôbec im neprekáža, že hrajú menej kvalitnú hudbu. A ja som vždy uprednostňoval vyšší stupeň slobody pre jednotlivca.

Bodka a vďaka.

Kray (neregistrovaný, 84.245.121.xxx)
Kray (neregistrovaný, 84.245.121.xxx)
02.02.2017 17:21
0
0
Štefan

Zacnem s tym, co si napisal, ze Jemne isli do rizika a isli sedliackym rozumom. Tak ak toto si vazne myslis, tak potom sa naozaj zbytocne dalej bavit, lebo toto tvoje tvrdenie je taka blbost, nehnevaj sa, ze az. To bol projekt, kde mali moderatori doslova este aj sablonovo dane, ake predlozky vo vstupoch pouzivat, kde bola hudba presne nasita na mieru a vsetko sa robilo na istotu a nie na riziko. Prosim, ked sa tomu nerozumies, tak netvrd nieco, co tak nie je. Ja ta tiez nepresviedcam, ako funguje strojarsky priemysel, lebo do toho nevidim a ty si v tomto urcite doma..
A k tym interpretom. Dnes maju interpreti k dispozicii kopu moznosti, ako sa dostat k ludom, dokonca lepsich ako radio.. Youtube, Facebook, Mixcloud, pripadne reality show v TV a podobne, kde sa dokazu presadit aj bez radia. Dalsia vec, su radia na Slovensku, ktore hraju z domacej tvorby aj takych interpretov, ktorych mena si mozno ani v zivote nepocul (nemyslim FMko) a zial, na ich pocuvanosti vidiet, ten "mega zaujem", o ktorom pises. A nespomenul si ziadne radio, ktore takto hra a vsetky hadzes do jedneho kosa.. A ludi sa praveze pytaju, ale to ze o tom nevies, neznamena ze sa ich nepytaju.. Vysledky odpovedi ludi, si mozes pustit v prvej desiatke komercnych radii :-)

Štefan
Štefan
02.02.2017 13:32
0
0
Rádia by mali poctivo dať šancu novým veciam - potom sa zrušia aj kvóty

@ Kray
To je stale tvrdenie proti tvrdeniu. Ja tvrdím, že rádia nehrajú vyváženú kvalitnú hudbu preto, lebo NEDÁVAJÚ ŠANCU PIESŇAM. Ak ľudia nemajú možnosť počúvať nové veci a stále im hráte dookola to isté, nemôže vznikať logicky žiaden dopyt, žiadne hity! Ľudí sa nik na nič nepýta :-). Pardon, mýlim sa, práve ma otravuje jedno rádio (začína na F) a proti mojej vôli! Ja som im žiaden súhlas nedal, napriek tomu mi prišla sms-ka, že aby som sa zúčastnil súťaže o 5 tisíc EUR. Prečo ma neotravujú tým, že majú problémy s kvótami a či neviem dať tip na kvalitné piesne??? A teraz buď múdry!

Čiže toto je ako ušité na to, čo píšeš "... ludi pytat, preco nechcu pocuvat viac rozmanitej hudby, ako len urcitych Duricov, IMT smillov, Desmodov a podobne.. Lebo keby bol dopyt aj o inych, tak ver tomu ze radia by ich vysielali."

To je taká perfektná demagógia, akú zriedka počuť:
a) na Ďuricu médiá roky kašlali, až bolo neudržateľné prečo ho nehrávate. Podobne Peter Bič projekt atď. Kde ste boli - spali ste?
b) ľudia chcú "urcitych Duricov, IMT smillov, Desmodov a podobne" preto, lebo iných z rádií nepoznajú, lebo ich nehrávate

Čiže dopyt je a vždy bol, akurát vy rádia O TOM NEVIETE :-) Jemné melódie je dobrý príklad, že išli na to sedliackym rozumom, keďže vsadili na fakt, že "jemné" melódie skutočne nik vtedy nevysielal. Oni si analyzovali, že dopyt po jemných melódiách je, akurát ostatné rádiá o tom nevedeli :-). A išli do rizika.

Prečo napr. ohľadom kvót nejdú rádiá do veľmi jednoduchého rizika - konkrétne urobte týždennú hitparádu slovenských piesní, prví traja, ktorí uhádnu poradie nech dostanú trebárs po 50 EUR (alebo aj 100 EUR) a uvidíte, že zrazu aj počúvanosť bude lepšia aj kvóty sa ľahšie splnia. A aj sponzori by možno objednávali reklamné plochy. V čom však bude ihneď problém? Totiž , jednoduchšie je vypísať súťaž mokré tričko, šramot týždňa, kdeže sa schováva moje autíčko, v ktorom mestečku a otravovaž sms-kami ľudí, ako POCTIVO DAŤ ŠANCU NOVÝM VECIAM. (dúfam, že chápeš, že ja nemám nič proti súťažiam, ľudia to majú radi, ale o žiadnej obdobnej súťaži spojenej s hudbou som ešte nepočul )

Kray
Kray
02.02.2017 01:10
0
0
Štefan

Zacnem od konca.. Tato doba tu presne bola v 90tich rokoch, ze radia sa riadili intuitivne, resp, ako si ty napisal sedliackym rozumom a veru aj tak dopadli... A potom prisiel prave tvoj tolko spominany Expres, ktory bol v podstate prvym naformatovanym radiom, ktory vychadzal z mapovacej studie. Ved toto tu presne priniesol Expres a potom ked sa dostal velmi rychlo na prve miesto, tak zacali aj ostatny hraci reagovat a vyvoj bol taky, ze vela radii zaniklo - to boli presne take, ako by si robil ty sedliackym rozumom, alebo to boli take, ktore hladali dieru na trhu, ako napr Jemne, ktore zaviedli zas pojem viac hudby a menej slov a vynieslo ich to na 3. miesto do par mesiacov. Takze to co pises, je presne naopak. A ze pokladas mapovacky za zdrap papiera? A preco potom spominane Jemne dokazal tento zdrap papiera vyniest raketovou rychlostou na 3. miesto, kde predbehli niekolko desiatok radii?? Alebo ten spominany Expres na prve miesto?? A k tym tvojim akoze faktom. Dnes tu mame dokonca celoplosne rockove radio, plus dalsie mensia cuduj sa svete, dnes to najvacsie je 7. najpocuvanejsie komercne radio na Slovensku a pozor, opat pouziva mapovacky, pardon podla teba zdrap papiera :D Kuric z Vidieka je spevak, hudobnik a v tom sa vyzna, ale rozhodne je to o trosku ine, ako viest radio, takze toto nema s faktom absolutne nic spolocne, opat si mylis nazory s faktami. A k tym kapelam, tak to sa treba ludi pytat, preco nechcu pocuvat viac rozmanitej hudby, ako len urcitych Duricov, IMT smillov, Desmodov a podobne.. Lebo keby bol dopyt aj o inych, tak ver tomu ze radia by ich vysielali. Lebo tu plati to, co som pisal aj minule, ze aj v hypermarkete mas len urcity druh tovaru, ktory ludia najcastejsie kupuju a nemas tam to, co kupuju malo. To iste plati aj v radiach. Ale vidim, ze ty tomu neveris a si za regulovanie. To sme tu mali do roku 1989, teraz by to malo byt o tom, aby sa vysielalo to, co chcu a aby posluchaci pocuvali co chcu. Samozrejme v ramci udelenych licencii, ktore samo o sebe urcuju co maju radia vysielat, no diktovat im aka hudba sa ma hrat, je trosku cez ciaru. Inak kludne, nie je sice jednoduche si spravit radio, ale da sa to, ked clovek chce a sprav radio, ked si myslis, ze podla toho co pises bude uspesne, tak drzim palce, naozaj. Ale ver tomu, ze do par mesiacov by si skoncil, alebo by si aj ty presiel na tento druh hudby, ktory tak kritizujes.. A toto je opat fakt - potvrdeny realitou :)

Štefan
Štefan
02.02.2017 00:22
0
0
Ak budú rádia hrať kvalitnú hudbu, nebude treba žiadne kvóty

@ Kray
Pointa je v tom, že ľudia chcú počuť kvalitnú hudbu a je im jedno, či to bude anglická alebo slovenská.
Ak viem napr. o konkrétnom rádii, že nedáva do prieskumu žiadnu slovenskú hudbu, alebo, že konkrétne kapely poslali ponuky CD-čiek do piatich rádií a ani jedno im ani neodpovedalo (ani na následné maily), tak to znamená, že vopred vylučujú slovenskú hudbu. A akékoľvek mapovačky, na ktoré sa odvolávaš sú len štatistickým zdrapom. Pritom si vôbec nenapísal, že čo tá mapovačka hovorí a ja ktorý som ju ani len nevidel, že sa v tom nevyznám? Paradoxne o mne, ktorý som Ti uviedol minule aspoň 5 faktov, tvrdíš, že to sú len domnienky a nie fakty. Tak skús povedať, že čo z tohto nie je fakt, keď som sa odvolával:

1. Na Ivana Antalu (radia.sk, 12.12.2016) - generálneho riaditeľa Expresu - ktorý tam o.i. tvrdí " Poviem príklad - celoplošné rockové rádio je ekonomický nezmysel" alebo " tak to zväzuje ruky a musíte bojovať len o toho najlukratívnejšieho, najbonitnejšieho poslucháča a všetci veľkí hráči, či sme to my, či je to Fun alebo Europa 2 sa potom usilujú o toho istého poslucháča v nejakých menších-väčších odtieňoch." - čiže tu tiež vidieť, že kvalita hudby nie je na prvom mieste!
2. Na I. Kurica z Vidieka
3. Na I. Antalu z r. 2009
4. Na mediály prieskum z januára 2017
5. Na zmienené kapely, že ich rádiá ignorujú

Ja osobne počúvam všetky stanice a hudbu, ktorú vysielajú nepovažujem za najkvalitnejšiu, ak si ju napr. porovnám s MTF a EU hitparádami. Je to jednostranne zameraná hudba, čo je dané tým, ako uvádza I. Antala, že "hráte" len pre jednu kategóriu poslucháčov. Preto nepočuť melodický hip-hop, alternatívny rock, atď. Všetci hrajú "klávesový" pop. Mne však osobne prekáža, že všetci hráte často 20-40 rokov staré hity a dookola tie isté. Osobne si myslím, že keby si miesto mapovačiek použil sedliacky rozum, tak by vaše rádio fungovalo lepšie. Ak máš záujem ušetriť na prieskumoch, poradím Ti, akú hudbu hrať. A ak chceš, naprogramujem Ti zadarmo playlisty do aleluja zo svetových rebríčkov od z minulého storočia až doteraz.

Kray
Kray
01.02.2017 17:50
0
0
Štefan

Jediny kto pise nazor, si ty, ja ti pisem fakty, narozdiel od teba, v tom je rozdiel. Viem ich aj podlozit mapovackami, ty pises nazor, na zaklade tvojich pocitov a k tomu mas jeden prieskum na vzorke par ludi.. To co pises, je plne tvojich dojmov, ale nie faktov..
Ale podme k tomu co si napisal. To akoze chces povedat, ze doteraz radia nedodrziavali zakon, kym sme tu nemali kvoty? Sam si pouzil priklad zo strojarstva. Vam ale urcite nikto zakonom nestanovoval, kolko produktov mate vyrobit z urciteho druhu. Lenze kvoty stanovuju radiam ich produkciu a to spravne nie je. A kto sa stazuje na kvoty a kto nie si mozes lahko overit, existuje podanie na sud a jednym z tych radii je aj Expres a tak isto aj mnohe dalsie. To ze radia pustaju dookola to iste, ma tiez logiku a podlozenie studiami. Dnes ludia pocuvaju radio v priemere 2 hodiny denne a tym padom sa pesnicky castejsie rotuju, aby zasiahli kazdeho posluchaca toho daneho radia. Aj vo vlaku sprievodca nejde len raz na ceste v BA do KE, lebo nie kazdy cestuje celu trasu, ale ludia nastupuju a vystupuju na urcite useky a ked ich ma sprievodca zastihnut, tak musi rotovat casto. Toto je presne princip rotacie pesniciek. Ak uz to ani po tomto priklade nepochopis, tak to nema fakt dalej vyznam pokracovat v tejto diskusii..

Počúvanosť
štvrtok, 28.3.2024
1.
20,47%   - 0,30%
2.
17,26%   - 1,14%
3.
11,49%   - 0,38%
4.
8,90%   - 0,46%
5.
8,86%   + 0,68%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 28.3.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
1.
16,07%   - 0,08%
2.
14,06%   - 0,09%
3.
9,85%   + 0,31%
4.
8,52%   + 0,30%
5.
7,62%   - 0,40%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
XI. etapa 2023 - I. etapa 2024
1.
31,5%   ± 0,0%
2.
22,7%   - 0,1%
3.
21,6%   - 0,4%
4.
17,4%   + 0,3%
5.
16,4%   - 0,2%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, XI.-I./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
12. týždeň 2024 18.03.2024 - 24.03.2024
1.
Album
Dua Lipa
Houdini
2.
Album
Cyril
Stumblin' In
3.
Album
Ofenbach
Overdrive Ft. Norma Jean Martine
4.
Album
Teddy Swims
Lose Control
5.
Album
Thirty Seconds To Mars
Seasons
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over