radia.sk menu
vyhľadávanie

RADIA.SK Google
RADIA.SK na Facebooku RADIA.SK na Twitteri RADIA.SK na Google+
Ikonka RADIA.SK
na vašu webstránku:
RADIA.SK - slovenský FM éter online

Europa 2 to s pokrytím Nitrianskeho kraja nemyslí vážne

16.08.2010

Europa 2Pred necelými troma rokmi Rádio Okey, predchodca Europy 2 v rukách rovnakých majiteľov, urputne žiadalo o frekvenciu bývalého N-Rádia 95.2 MHz v Nitre z kóty Zobor. Práve spomenutý silný 10kW kmitočet mal vyplniť biele miesto na mape. Rada pre vysielanie a retransmisiu ju vysielateľovi odklepla a keďže jej rozhodnutie napadli vtedy Jemné Melódie, ako neúspešný žiadateľ chvíľu trvalo, kým mohla ožiť. Po pauze sa zo známej kóty Zobor frekvencia 95.2 ozvala v októbri 2008.

Počas posledných mesiacov mnohí podľa diskusie na našom webe zaregistrovali jednak výpadok tejto frekvencie Europy 2, ale neskôr aj rapídne zhoršenie príjmu. Prečo je tomu tak? Odpoveď je jednoduchá - frekvencia už nie je prevádzkovaná z priestorov a anténneho systému Towercomu, ako v minulosti, ale z hornej stanice bývalej lanovky, ktorá je využívaná pre množstvo dátových spojov. Dôvodom zmeny stanovišťa bola určite vysoká cena nájmu u Towercomu. Prečo ale nastalo tak rapídne zhoršenie signálu? Odpoveď nájdete na fotografiách pod článkom.

Štvorposchodový anténny systém stožiara Towercomu s anténami do všetkých smerov nahradil jeden lacný horizontálny dipól, ktorého prevedenie, vyžarovací diagram a umiestnenie ani takéto pokrytie nemôže zabezpečiť. Zároveň je jasné, že použitý výkon je zlomkom povoleného [použitá anténa ani na vysoký výkon nie je stavaná]. Šetrenie prostriedkov zmysel má, no nie takto, na úkor pokrytia a poslucháčov. Aj vlastné riešenie sa dá urobiť tak, aby využilo povolený výkon s anténnym systémom, ktorý zabezpečí vysielanie do všetkých smerov, aby sa frekvencia efektívne využila. Dipól je umiestnený nízko nad strechou hornej stanice lanovky, modulácia sa baluje z vysielača na Kamzíku anténou umiestnenou pod ním.

Čo by iné stanice dali za tak silnú frekvenciu s dobrým pokrytím. Jej dosah je aktuálne len malou časťou pôvodného.

Fotogaléria:

Europa 2

Europa 2

Europa 2

Europa 2

Europa 2

Europa 2

Europa 2

Europa 2

Europa 2 na Slovensku [Braňo, 30.08.2010 13:30]
oprava [Pepo, 23.08.2010 17:36]
... [Pepo, 23.08.2010 17:35]
Europa 2 na Slovensku [Rišo, 23.08.2010 14:13]
psychac [Milan, 19.08.2010 16:29]
zobraziť celú diskusiu ...
predchádzajúci článok
Rádio Expres vozí poslucháčov taxíkom za úsmev
zoznam článkov nasledujúci článok
Rádio Hey hľadá moderátora
rádiá

Základné informácie
o slovenských rádiách:

on air
Audio Adrenaline
He Moves You Move
najčítanejšie články za posledný mesiac
SITA
SLEX99 - Online verzia krátkeho slovníka SJ
ATLANTIS WEBHOSTING - Dôverujte najlepším!