radia.sk menu
vyhľadávanie

RADIA.SK Google
RADIA.SK na Facebooku RADIA.SK na Twitteri RADIA.SK na Google+
Ikonka RADIA.SK
na vašu webstránku:
RADIA.SK - slovenský FM éter online

Čo treba k založeniu internetového rádia?

05.12.2007
radia.skV nasledujúcom rozhovore prinášame odpovede na niektoré právne otázky, ktoré by vás mohli zaujímať pri zakladaní vlastného internetového rádia na Slovensku. Pýtali sme sa troch autorských organizácii, no jediná, ktorá s nami komunikovala, bola SOZA [Slovenský ochranný zväz autorský]. Predpokladajme, že ostatné organizácie kolektívnej správy sa držia rovnakých postupov. Za organizáciu SOZA nám odpovedala vedúca licenčného odboru, pani Romana Draškovičová.

RADIA.SK: Prvá vec, čo mnohých napadne, sú povinné poplatky spojené s prevádzkou internetového rádia. Platí pre internetové rádio sadzobník zverejnený na vašej webstránke?

Romana Draškovičová: Za internetové rádio sa platí 8 percent z príjmov stránky [napr. z reklamy], ale minimálne 1000 Sk mesačne v prípade ak stránka nemá žiadne príjmy. Dovoľujeme si ale upozorniť, že v súčasnosti pripravujeme nové sadzby - platné budú pravdepodobne od 2Q. budúceho roka.

RADIA.SK: Sú nejaké rozdiely v zmluve, a nakoniec aj poplatkoch, keď je vysielateľom súkromná osoba alebo právnicka osoba?

Romana Draškovičová: Odlišnosti nie sú. SOZA má sadzby rovnaké pre právnické aj fyzické osoby.

RADIA.SK: Stačí pri internetovom vysielaní podpísať zmluvu len zo združením SOZA, alebo je potrebná zmluva so všetkými na Slovensku pôsobiacimi agentúrami? Ak nie, existuje zoznam autorov, ktorých SOZA zastupuje a ktorých je možné po podpísaní zmluvy vysielať?

Romana Draškovičová: SOZA zastupuje len práva tých autorov a vydavateľov hudobných diel, ktorých zoznam máme na stránke www.soza.sk. Ostatné práva treba vysporiadať s inými organizáciami kolektívnej správy.

RADIA.SK: Ako sa zmluvne riešia situácie keď je vysielateľ občan SR, ale server, z ktorého vysiela, je mimo územia SR? Treba v tom prípade podpísať zmluvu zo SOZA, alebo organizáciou sídliacou v krajine, kde je umiestnený server? Platí to aj opačne, teda server na územi SR a vysielateľ zahraničný občan?

Romana Draškovičová: Otázky týkajúce sa online použitia diel su stále v štádiu rokovania, a to aj na úrovni EU. Zatiaľ je SOZA oprávnená udeľovať licencie fyzickým a právnickým osobám len pre územie SR.

RADIA.SK: Tiež by nás zaujímalo, či treba vlastniť pri vysielaní cez internet aj fyzické nosiče diel [CD, DVD, LP, MC], kedže vysielanie môže byť automatizované zo servera. Ak áno, ako sa rieši nákup diel v digitálnej forme?

Romana Draškovičová: Používateľ hudby nesie autorsko-právnu zodpovednosť za použitie nahrávok z legálneho zdroja, či už použitím archívu hudobných nahrávok na zvukových nosičoch alebo vo forme digitálneho záznamu.

RADIA.SK: Je možné po podpísaní zmluvy vysielať diela, ktoré boli stiahnuté z internetu, z CD, či od kamaráta?

Romana Draškovičová: Licencia SOZA na šírenie hudby nelegalizuje použitie neoprávnené získaných rozmnoženín. Podľa Autorského zákona je možné vytvoriť rozmnoženinu diela len na súkromné účely bez majetkového prospechu. Ine použitie je v rozpore s autorským zákonom.

RADIA.SK: Obmedzuje SOZA zmluvne kvalitu vysielaného streamu smerom k poslucháčovi [napr. nižšie poplatky / horšia kvalita]?

Romana Draškovičová: Nie.

RADIA.SK: Sú na vašej webstránke zverejnené všetky potrebné vzorové zmluvy?

Romana Draškovičová: Keďže v oblasti licencovania on-line dochádza veľmi často k zmenám, nebolo by vhodné, aby naše zmluvy boli niekde na internete. Ten, kto nám napíše, že má záujem spustiť internetové rádio, dostane od nás licenčnú zmluvu.

bez SOZY a SLOVGRAMU [Pablo, 06.05.2010 10:21]
SOZA [Vilo, 11.03.2009 15:17]
Konecne to niekot vysvetll [Tomek, 07.02.2009 08:42]
... [LuboTS, 02.02.2009 15:19]
Roman...dik...Darius súhlas [Tiež Roman :-), 29.01.2009 21:08]
zobraziť celú diskusiu ...
predchádzajúci článok
Moderátorská škola otvorí ďalší ročník
zoznam článkov nasledujúci článok
Počúvané maďarské rádio predáva reklamu u nás
rádiá

Základné informácie
o slovenských rádiách:

on air
Kutless
All The Words
najčítanejšie články za posledný mesiac
SITA
SLEX99 - Online verzia krátkeho slovníka SJ
ATLANTIS WEBHOSTING - Dôverujte najlepším!