MEDIAN SK
radia.sk menu
vyhľadávanie

RADIA.SK Google

Inzerujte na RADIA.SK
RADIA.SK na Facebooku RADIA.SK na Twitteri RADIA.SK na Google+
Ikonka RADIA.SK
na vašu webstránku:
RADIA.SK - slovenský FM éter online
SITA
SLEX99 - Online verzia krátkeho slovníka SJ
ATLANTIS WEBHOSTING - Dôverujte najlepším!
troky.sk | webdesign for everyone
mediálne.sk - vedieť vidieť
Profivodic.sk - stránka profesionálov za volantom

Rádio Flash o svoju nepredĺženú licenciu stále bojuje

zdieľať
05.06.2010

radia.skSpomínate si na Rádio Flash? V 90tych rokoch až do svojho zániku veľmi úspešná stanica vysielajúca na silnej frekvencii 103.7 MHz z kóty Lysá pri Prešove. K tej neskôr pribudla frekvencia pre mesto Košice - 91.7 MHz. Na prvej spomenutej dnes vysiela Europa 2 a na druhej Rádio Košice.  Rádio Flash začalo vysielať v roku 1994.

Prečo Rádio Flash skončilo? Dôvodom bolo nepredĺženie licencie po 12 rokoch v éteri. Ako vtedy pre agentúru SITA povedal riaditeľ Rádia Flash Milan Antol, stalo sa tak aj na základe nejednoznačného výkladu zákona. Ten hovorí, že majiteľ licencie 19 až 20 mesiacov pred jej naplnením má požiadať o predĺženie licencie. Majitelia Rádia Flash tak urobili neskôr. Na druhej strane Rada pre vysielanie a retransmisiu má podľa zákona v prípade, že o predĺženie licencie jej majiteľ nepožiada, vypísať tender 18 mesiacov pred uplynutím lehoty na uvoľnenú frekvenciu. "Ani rada však tento termín nedodržala," uviedol vtedy Antol. Práve preto boli obe frekvencie niekoľko mesiacov ticho a neboli využité kontinuálne. Výberové konanie priebiehalo až po tom, čo Rádiu Flash pôvodná licencia vypršala a muselo vysielanie ukončiť.

Známe rádio tak skončilo 29.12.2005 po tom, čo ním prešlo mnoho obľúbených hlasov a za dobu svojej existencie k mestu Prešov jednoducho patrilo. Flashko malo záujem vysielať ďalej, ale vo vypísanom licenčnom konaní frekvencie jednoducho nedostalo napriek histórii a dlhoročným skúsenostiam s prevádzkovaním regionálneho rozhlasového vysielania. Neskoro podaná žiadosť stanicu pochovala a ani výberové konanie im frekvencie nevrátilo.

Už na najbližšiom zasadaní Rady pre vysielanie a retransmisiu, ktoré bude v utorok 8.6.2010 je bod zo dňa 6.12.2004 - informácia o žiadosti o predĺženie platnosti licencie č. R/74 spoločnosti Flash Prešov, ktorá je zároveň pozvaná na ústne pojednávanie. Licenčná rada tak už sama niekoľko rokov zápasí so svojim rozhodnutím, ktoré Rádio Flash poslalo do minulosti. Stanici  bola nielen nepredĺžená licencia i keď zbabrali termín podania žiadosti, ale i vo výberovom konaní uprednostnila iných vysielateľov. Flash bolo pritom bezproblémové rádio a bez nejakých vážnejších prešľapov fungovalo roky.

Spoločnosť, ktorá kedysi prevádzkovala Rádio Flash to nenechala tak a domáhala sa spätne predĺženia licencie všetkými dostupnými právnymi prostriedkami. Otázkou je, čo by bolo, ak by licenciu museli spätne predĺžiť kvôli nejakej medzere v zákone, či nejednoznačnosti jeho výkladu. Obe frekvencie bývalého Rádia Flash používajú iní vysielatelia a tím ľudí je už dávno rozlezený vo veľkej miere po iných rádiách.  To, že prípad rieši niekoľko rokov jasne hovorí, že nepredĺženie licencie nebolo až také jednoznačné. V opačnom prípade by to bolo už dávno uzavreté.

Slovenské práva [Jardo, 29.09.2010 12:55]
Re: ,,, [Rišo, 21.06.2010 10:53]
FLASH [tomsi, 08.06.2010 13:56]
Europe 2 ODOBRAT 103.7 PREŠOV LYSA [,,,, 08.06.2010 10:44]
... Dubník má len 5 freq. [*, 08.06.2010 00:48]
zobraziť celú diskusiu ...
predchádzajúci článok
Rádiá môžu byť v lete krátkodobo rušené
zoznam článkov nasledujúci článok
Členovia Rozhlasovej rady kandidujú vo voľbách
rádiá

Základné informácie
o slovenských rádiách:

on air
Grant Amy
Baby Baby
najčítanejšie články za posledný mesiac
anketa

Okrem klasického FM vysielania počúvam rádiá aj:

cez internet
74 %

cez satelit
4 %

cez internet aj satelit
9 %

len FM vysielanie
13 %

Celkom hlasov:  6914

Aukro.sk