menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Diskusia k téme Regionálne a lokálne frekvencie

8 príspevkov
MAJAK (neregistrovaný, 92.52.40.xxx)
MAJAK (neregistrovaný, 92.52.40.xxx)
20.08.2009 14:00
0
0
re: PALO

ale sak dobre :) to ja viem ja to mam tiez len proste museli menit domenove mena preto sa pytam :) lebo hentaky tvar som este nevidel.. preto som sa pytal ze co to mas ja to pouzivam ako zalozny internet ak mi vypadne hlavny okazmite sa automaticky spusti s usb modemu zalozny cez o2 :) a hlavne je to dobre ked ides s notebookom vo vlaku a tak.. proste staci to je to velmi dobry net vzhlaodm na to kolko stoji..

PALO (neregistrovaný, ip-91.191.86.198.o2inet.xxx)
PALO (neregistrovaný, ip-91.191.86.198.o2inet.xxx)
20.08.2009 13:59
0
0
@MAJAK 2

pokrytie:teoreticky sa zdá,že npr.5 silných (npr.30kW)vysielačov by pokryla veľké územie.Áno,dokonca prekrývajú aj územia,kde je ich vysielanie určené.Ale toto by bolo (a aj je ) ideálne v nížinatých krajinách ,ako sú Holandsko či Dánsko.Tam to aj takto funguje.Slovensko je ale väčšinou hornaté,takže tie minivýkonné vysielače sú viacmenej nutnosťou.Príklad:Vysielač Žilina -Krížava.Výkon 20kW,parádny dosah-dokonca sa dá kvalitne naladiť aj v CZ a PL.Ale npr.v Čadci,ktorá je v jeho oficiálnom pokrytí,je signál veľmi nekvalitný-vzhľadom na členitý terén/na jednej ulici ide aspoň mierne zašumené mono,o pár domov/panelákov ďalej už nič.Preto si tu postavili svoje vysielače EXPRES,VIVA,LUMEN,FRONTINUS,SRo4_FM. SRo plánuje koordináciu aj pre ďalšie stanice SRo1,2,3 a podobne aj 2 komerčné stanice.
Aj Rakúsko je okrem silných vysielačov pokryté takýmito vysielačmi skoro v každej doline(ORF),keď sa rozhodli zastaviť vysielanie na AM,tak si museli sieť vybudovať(dostali to za povinnosť zhora).

PALO (neregistrovaný, ip-91.191.86.198.o2inet.xxx)
PALO (neregistrovaný, ip-91.191.86.198.o2inet.xxx)
20.08.2009 13:47
0
0
@MAJAK

Mám len klasickú O2 SIMku(predplatenú,nie paušál) a stačí si len u nich net aktivovať.A každý mesiac Ti strhnú 6EUR.Je síce pomalý,no za takú sumu nemôžeš chcieť divy sveta.Na prelistovanie stránok,prečítanie a odoslanie pošty to bohate stačí.Hlavne,že nie som viazaný.proste ak tam budúci mesiac príslušná suma na kredite nebude,tak ťa odpoja(ale dá sa to rýchlo obnoviť).

MAJAK (neregistrovaný, 92.52.40.xxx)
MAJAK (neregistrovaný, 92.52.40.xxx)
20.08.2009 13:04
0
0
offtopic

ja som vzdy rozmyslal ze ci je lepsie mat vela vela malych nizkovykonovych vykryvacov ktore navzajom vytvoria velku siet (prikladom mozu byt aj BTSky na mobil :D) alebo je lepsie ako to byvalo kedysi - pat sest alebo sedem velkych vykonnych vysielacov pricom kazdy z nich pokryje velmi velke uzemie ktore neraz daleko presahuje hranice.. co je jednak viac ekologicke a co je zaroven menej nakladne? podla mna ked sa zrataju vsetky male vykryvace tak ich celkovy vykon je mozno mensi ale zasa tym ze su ,,vsade" tak su menej ekologicke lebo ako vsetci dobre vieme tak aj male ziarenie je z dlhodobeho hladiska skodlive (napr. kauza horsky park)... neviem ako to je kazdopadne ja som bol viac spokojny ked bolo menej velkych frekvencii ako vela malych...
a inac to chello ze 120mbps no co ja viem teraz som pisal aj na zive.sk ale akoze fakt som realne zvedavy ze kolko to pojde ale aj tak to bude sracka zatial kvalitativne najlepsie asi orange.. Robert ty si ako spokojny s chellom? teda neviem co vsetko pouzivas a ako dlho si s upc ale ja som pred dvoma rokmi musel opustit upc lebo cele sa to dobabralo.. a PALO co to mas ze o2inet.sk ? mas o2 sim kartu ale sak to nemavalo take domenove meno hmm

Robert (neregistrovaný, 89.173.40.xxx)
Robert (neregistrovaný, 89.173.40.xxx)
20.08.2009 10:22
0
0
Re: Regionálne a lokálne frekvencie

Ten zoznam je divne zostaveny.
Napr. Banská Bystrica - 97,6 MHz - Hviezda FM aj Radio Hey (boli) su multiregionalne stanice. Medzi Hviezda FM a Radio Hey je rozdiel len v dvoch vysielacoch - PP a RS.

Banská Bystrica - 105,4 MHz (BBC) - pridelené verejnoprávnemu SRo 4 - _FM, predtým SRo 4 - Regina BB - BBC urcite nie je lokalna stanica. :)

Bratislava - 93,8 MHz (BBC) - pridelené multiregionálnej stanici Lumen - dtto

Bratislava - 96,6 MHz (CD International) - pridelené verejnoprávnemu SRo 1- Slovensko, predtým SRo 4 - Regina BA
- tak toto snad nemyslis vazne. V prvom rade CD International nemalo na 96,6 MHz nic hladat, lebo to bola frekvencia urcena pre SRo, ktory ju vsak predaval. Ked sa to RRTV podarilo nakoniec zlikvidovat, rezignoval vtedajsi generalny riaditel SRo Tuzinsky. Po zastaveni vysielania CD International sa konecne velmi rychlo rozbehol prechod SRo na CCIR. Dovtedy sa nedal poriadne prijimat, bolo potrebne radio s OIRT. Dodnes chyba cast tych platieb za frekvenciu - nejaky milion silingov. Nejaku dobu sa hovorilo aj o trestnopravnom pokracovani, ale nejak to stihlo.

Dalej uz nejdem komentovat. Velmi dobru pripomineku napisal Pe3k, na Slovensku zenevy a lokalky jednoducho nejdu dokopy.

PALO (neregistrovaný, ip-91.191.86.198.o2inet.xxx)
PALO (neregistrovaný, ip-91.191.86.198.o2inet.xxx)
20.08.2009 10:08
0
0
EXPRES

EXPRES začínal aj v Čadci hneď na začiatku svojho vysielania spolu s RS,PB a KE.V CA to bola PRVÁ SK stanica,ktorá sa tu dala normálne naladiť a nemuseli ste behať s anténou,aby bol aspoň dobrý monosignál.Dovtedy sma tu mali len kvantum CZ a PL staníc.

Pe3k (neregistrovaný, 80.87.209.xxx)
Pe3k (neregistrovaný, 80.87.209.xxx)
20.08.2009 07:36
0
0
@

V tom case boli naklady na 10 kW vysielac x-krat nizsie a radia to utiahli. Ked dnes pride od TC faktura, rovno to zabalia... Jedini, co prezivaju su v Zet kvoli svojmu zariadeniu, ina lokalka ci reg. uz asi ani na taky vykon nema...

Na druhej strane - ziarivy priklad je Expres, ktory ukazal, ze to ide s indiv. koordinovanymi Fq a aj v nie lukrativnych lokalitach - zacinali tusim v RS, PB, TS a pod. a kde to dotiahli... Takze netreba hned skrtica v podobe milionov za vysielac...

V sucasnosti sa tym smerom uberaju Hit FM, One, Max, ci Best... Pomaly sa tahaju nizkovykonnymi vys. do sirsieho okolia, regionu.

Takze - keby boli tie radia zivotaschopne, dodnes by vysielali... Kde je ten Flash, Forte, Hit, Duha, Dca, Family, Tatry, Rebeca...?! No podochli na podvyzivu... Zostala nam Beta, Frontinus a Zilina/Zet - teda ti, ktori neboli roztahovacni a maju svoj vysielac. Ostatni sa zmultiregionalcili, pohltali mensich, zahltili cely eter poprekryvanymi vysielacmi...

Na to je riesenie - zrusit celu trapnu RVR a nech si kazdy robi co chce - vysledok bude podobny ich "inteligentnym" rozhodnutiam :-))) Ale nie, len by sa malo prehodnotit to rozdelenie Fq...

x (neregistrovaný, 188.112.78.xxx)
x (neregistrovaný, 188.112.78.xxx)
20.08.2009 02:05
0
0
Regionálne a lokálne frekvencie

Regionálne a lokálne frekvencie verzus multiregionálne frekvencie

Čo sa týka prideľovania regionálnych a lokálnych (mestských) frekvencií, mal by sa dodržiavať systém a prideľovať tieto frekvencie len regionálnym a lokálnym vysielateľom - tak ako v Poľsku a nie, že sa pravidelne opakuje situácia, že Rada pre vysielanie a retransmisiu prideľuje regionálne a lokálne frekvencie - multiregionálnym staniciam a vysielateľovi zo zákona, t.j. Slovenskému rozhlasu.

Doterajšie prípady - pozrite sa koľko regionálnych a lokálnych (mestských) frekvencií rádií bolo “zlikvidovaných“, neuveriteľné množstvo!:

Banská Bystrica - 87,7 MHz (Rebeca) - pridelené multiregionálnej stanici Jemné Melódie
Banská Bystrica - 97,6 MHz (Hviezda FM) - pridelené multiregionálnej stanici Hey!
Banská Bystrica - 99,5 MHz (Forte, Love FM -plán.) - zatiaľ nepridelené
Banská Bystrica - 105,4 MHz (BBC) - pridelené verejnoprávnemu SRo 4 - _FM, predtým SRo 4 - Regina BB
Banská Bystrica - 106,0 MHz (Ga-Ga -plán.) - pridelené multiregionálnej stanici Okey
Banská Bystrica - 106,6 MHz (Family) - pridelené multiregionálnej stanici Viva, predtým Twist
Banská Štiavnica - 105,1 MHz (Family) - pridelené multiregionálnej stanici Viva, predtým Twist
Bratislava - 93,8 MHz (BBC) - pridelené multiregionálnej stanici Lumen
Bratislava - 96,6 MHz (CD International) - pridelené verejnoprávnemu SRo 1- Slovensko, predtým SRo 4 - Regina BA
Bratislava - 97,2 MHz (Forte) - istý čas pridelené multiregionálnej stanici Lumen
Bratislava - 100,3 MHz (Ragtime, Hviezda FM) - pridelené multiregionálnej stanici Hey!
Bratislava - 101,8 MHz (CD International) - pridelené multiregionálnej stanici Viva, predtým Twist
Bratislava - 104,4 MHz (RMC) - pridelené verejnoprávnemu SRo 3 - Devín, predtým SRo 4 - Regina BA
Bratislava - 104,8 MHz (ROPA -plán.) - pridelené multiregionálnej stanici Okey
Bratislava - 106,6 MHz (City b1, Ragtime, ABCD -plán.) - pridelené multiregionálnej stanici Jemné Melódie
Komárno - 102,8 MHz (Local FM) – zmena na Nové Zámky a pridelené verejnoprávnemu SRo 4 - _FM, predtým SRo 4 - Regina BA
Košice - 98,6 MHz (Východ) - pridelené multiregionálnej stanici Jemné Melódie
Košice - 102,0 MHz (Top) - pridelené multiregionálnej stanici Okey (predtým 101,9 MHz)
Levice - 97,0 MHz (Levice -plán.) - pridelené multiregionálnej stanici Expres
Liptovský Mikuláš - 89,7 MHz (Tatry Európa 2, Tatry) – zmena na Ružomberok a pridelené multiregionálnej stanici Lumen
Liptovský Mikuláš - 101,3 MHz (Liptov - plán.) - zmena na Ružomberok a pridelené multiregionálnej stanici Jemné Melódie
Lučenec - 96,0 MHz (Life, Plus) - pridelené multiregionálnej stanici Viva, predtým Twist
Nitra - 88,8 MHz (Nitra, Hviezda FM) - pridelené multiregionálnej stanici Hey!
Nitra - 95,2 MHz (N Rádio) - pridelené multiregionálnej stanici Okey
Nové Mesto nad Váhom (Forte, Naj) - pridelené multiregionálnej stanici Jemné Melódie
Nové Zámky - 92,7 MHz (Star, Mystic -plán.) - pridelené multiregionálnej stanici Expres
Poprad - 94,2 MHz (Rebeca, Tatry, RTI) - zatiaľ nepridelené (pozn.: určite to dostane multiregionálka!)
Poprad - 102,5 MHz (Tatry Európa 2, Tatry) - pridelené multiregionálnej stanici Fun
Prešov - 103,7 MHz (Flash) - pridelené multiregionálnej stanici Okey
Ružomberok - 98,8 MHz (Hviezda FM) - pridelené multiregionálnej stanici Hey!
Stará Ľubovňa - 105,7 MHz (Tatry Európa 2, Tatry) - pridelené multiregionálnej stanici Expres
Stará Ľubovňa - 107,7 MHz (Východ) - pridelené multiregionálnej stanici Jemné Melódie
Štúrovo - 91,7 MHz (Levice -plán.) - pridelené verejnoprávnemu SRo 2 - Regina BA, predtým SRo 4 - Regina BA
Štúrovo - 99,4 MHz (Forte) - pridelené multiregionálnej stanici Expres
Trenčín - 89,1 MHz (Dúha) - pridelené multiregionálnej stanici Fun
Trenčín - 93,3 MHz (Hit) - pridelené multiregionálnej stanici Lumen, predtým verejnoprávnemu SRo 2 - Devín
Trenčín -105,5 MHz (D.C.A.) - pridelené multiregionálnej stanici Viva, predtým Twist
Trnava - 90,8 MHz (T, Forte, Naj) - pridelené multiregionálnej stanici Jemné Melódie
Zvolen - 92,6 MHz (Forte, Sen -plán.) - pridelené multiregionálnej stanici Expres (predtým SRo 4 - _FM)
Žilina - 98,0 MHz (Fajn) - pridelené regionálnej stanici Best (pozn.: otázne, či Best nebude časom multiregionálka...)
Žilina - 106,9 MHz (Rebeca) - pridelené multiregionálnej stanici Jemné Melódie

(v zátvorkách sú uvedené stanice, ktoré vysielali, prípadne boli plánované vysielať v 90. rokoch 20. storočia.)

Tieto frekvencie mali aj naďalej jednoznačne slúžiť regionálnym a lokálnym rádiam!!! No skutočnosť je žiaľ iná!
Ide o cca 40 frekvencií, ktoré mali (žiaľ mali) k dispozícii regionálni a lokálni vysielatelia.
Najväčšie nehoráznosti a “prúsery“ podľa reakcií poslucháčov v internetových diskusiách patrilo pridelenie regionálnych a lokálnych frekvencií Jemným Melódiam, Fun (Trenčín 89,1 MHz), Okey (Nitra 95,2 MHz, Prešov 103,7 MHz)...

Aký máte na to názor, čo si o tom myslíte?

Počúvanosť
piatok, 19.4.2024
1.
21,24%   - 0,02%
2.
18,73%   - 0,58%
3.
12,44%   + 0,52%
4.
9,01%   - 0,08%
5.
7,62%   - 0,29%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 19.4.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
1.
16,07%   - 0,08%
2.
14,06%   - 0,09%
3.
9,85%   + 0,31%
4.
8,52%   + 0,30%
5.
7,62%   - 0,40%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
3. + 4. vlna 2023 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
XII. etapa 2023 - II. etapa 2024
1.
31,3%   - 0,2%
2.
22,2%   - 0,5%
3.
21,6%   ± 0,0%
4.
17,8%   + 0,4%
5.
16,2%   - 0,2%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, XII.-II./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
14. týždeň 2024 01.04.2024 - 07.04.2024
1.
Album
Dua Lipa
Houdini
2.
Album
Thirty Seconds To Mars
Seasons
3.
Album
Sia
Gimme Love
4.
Album
Ofenbach
Overdrive Ft. Norma Jean Martine
5.
Album
Cyril
Stumblin' In
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over